99 554 z 125 000 podpisów

Do członków i członkiń Parlamentu Europejskiego zasiadających w komitetach ds. przemysłu oraz środowiska, Andrzej GRZYB, Bolesław Piecha oraz Jadwiga WIŚNIEWSKA

Petycja

Nie pozwólcie, aby zanieczyszczającemu przemysłowi uszło na sucho niszczenie naszego zdrowia, środowiska i klimatu – niech zapłacą pełną cenę za powodowane szkody. Głosujcie za przyjęciem ambitnej reformy głównej unijnej polityki klimatycznej, za skutecznym systemem wyceny dwutlenku węgla i za zdecydowanym działaniem przeciw zmianom klimatu. Nie pozwólmy, aby lobbing brudnego przemysłu dyktował unijne prawa!

Dlaczego to jest ważne?

Kiedy narobimy bałaganu, oczekuje się od nas, że po sobie sprzątniemy. Ale kiedy wielkie korporacje niszczą i zatruwają dla zysku, to my płacimy ich wygórowane rachunki - kosztem naszego zdrowia, jakości środowiska, a często nawet naszych podatków.

Zanieczyszczający przemysł musi ponieść konsekwencje – na tyle dotkliwe, żeby dalsze trucie przestało się opłacać i żeby firmy chciały stosować czyste technologie. Unia Europejska wymyśliła sposób, jak sprawić aby korporacje płaciły za wyrządzone naszemu środowisku szkody: tak powstał system handlu emisjami gazów cieplarnianych. [1] Jednak system pilnie potrzebuje reformy, bo cena, którą przemysł płaci obecnie za pozwolenia na zanieczyszczanie jest śmiesznie niska.

Komitet do spraw środowiska w Parlamencie Europejskim przedstawił ważne propozycje zmian w projekcie unijnego prawa regulującego wycenę tych pozwoleń. Aktywność europarlamentarzystów zasiadających w komitecie i ich poparcie dla redukcji emisji CO2 stanowią istotny krok we właściwym kierunku. To nie byłoby możliwe bez wspólnego działania niemal 100,000 osób z całej Europy, które już podpisały ten apel.

Rozwiązania przegłosowane przez komitet są jednak wciąż niewystarczające, by realnie wpłynąć na rynek handlu emisjami. Ostateczne głosowanie na sesji plenarnej odbędzie się 15 lutego. Mamy prawdziwą szansę sprawić, aby fabryki i elektrownie były zmuszone ponieść konsekwencje – ale musimy podnieść głos teraz. Jeśli dziś odpuścimy, słabe prawo może zamrozić nasze wysiłki na nie mniej niż 15 lat. To nasza ostatnia szansa, aby wpłynąć na stanowisko Parlamentu wobec tych regulacji - i musimy działać TERAZ.

To właśnie teraz nasi przedstawiciele i przedstawicielki w Parlamencie Europejskim podejmują decyzję - i są pod ogromną presją ze wszystkich stron. Lobbyści wielkich korporacji starają się osłabić nowe prawo jak tylko mogą. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, musimy głośno zamanifestować swoje poparcie dla silnego i efektywnego systemu handlu emisjami w Europie.

Dołącz do apelu i wezwij europosłów do poparcia ambitnej reformy Europejskiego Systemu Handlu Emisjami na okres 2021 - 2030.

W szczególności, wzywamy europosłów, aby głosowali za [2]:

 • Szybszą redukcją emisji, znacznie bardziej ambitnymi celami oraz regularnym przeglądem i dostosowaniem zobowiązań,
 • Permanentnym wycofaniem z obiegu nadmiarowych pozwoleń na emisje, które spowodowały spadek ceny CO2 i sprawiły, że zanieczyszczanie pozostaje tanie dla brudnego przemysłu,
 • Zmuszeniem zanieczyszczających firm do płacenia – a nie płacenia im z publicznej kiesy. Zakazaniem udzielania darmowych pozwoleń na emisję zanieczyszczeń dla przemysłu paliw kopalnych.
 • Przeznaczeniem funduszy z opłat za emisje na inwestycje w odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną w Europie, oraz wsparcie pracowników w procesie niskowęglowej transformacji, a także wsparcie ludzi szczególnie narażonych na skutki zmian klimatu w państwach rozwijających się.
 • Partnerami tej kampanii są Climate Action Network Europe, Sandbag, Carbon Market Watch, WWF i Oxfam.

  Przy wsparciu

  Przypisy

  [1] Unijny system handlu emisjami (EU ETS) polega na tym, że w krajach UE pozwala się na produkcję jedynie ograniczonej ilości gazów cieplarnianych, a pozwolenia te są alokowane, sprzedawane na aukcjach lub stają się przedmiotem handlu na specjalnej giełdzie, a ich cena ma za zadanie stwarzać zachętę dla przemysłu aby emitować jak najmniej niszczących klimat gazów, a więc modernizować się i stosować czyste technologie.

  [2] Stanowisko Climate Action Network Europe dotyczące reformy system ETS

  Następny krok - podziel się!

  Dziękujemy za podpisanie petycji!

  Jeśli po raz pierwszy podpisujesz się pod apelem na naszej stronie, zaraz otrzymasz email z podziękowaniem i prośbą o potwierdzenie adresu. Musisz kliknąć w link potwierdzający - tylko wówczas będziemy mogli policzyć Twój głos!

  Czy znasz kogoś, komu tak jak tobie zależy, aby brudny biznes płacił za szkody spowodowane dla naszego środowiska? Prześlij im wiadomość email i poproś o podpisanie petycji!