98 843 z 200 000 podpisów

Do członków i członkiń Parlamentu Europejskiego zasiadających w komitetach ds. przemysłu oraz środowiska, Andrzej Grzyb, Bolesław Piecha oraz Jadwiga Wiśniewska

Petycja

Nie pozwólcie, aby zanieczyszczającemu przemysłowi uszło na sucho niszczenie naszego zdrowia, środowiska i klimatu – niech zapłacą pełną cenę za powodowane szkody. Głosujcie za przyjęciem ambitnej reformy głównej unijnej polityki klimatycznej, za skutecznym systemem wyceny dwutlenku węgla i za zdecydowanym działaniem przeciw zmianom klimatu. Nie pozwólmy, aby lobbing brudnego przemysłu dyktował unijne prawa!

Dlaczego to jest ważne?

Kiedy narobimy bałaganu, oczekuje się od nas, że po sobie sprzątniemy. Ale kiedy wielkie korporacje niszczą i zatruwają dla zysku, to my płacimy ich wygórowane rachunki - kosztem naszego zdrowia, jakości środowiska, a często nawet naszych podatków.

Zanieczyszczający przemysł musi ponieść konsekwencje – na tyle dotkliwe, żeby dalsze trucie przestało się opłacać i żeby firmy chciały stosować czyste technologie. Unia Europejska wymyśliła sposób, jak sprawić aby korporacje płaciły za wyrządzone naszemu środowisku szkody: tak powstał system handlu emisjami gazów cieplarnianych. [1] Jednak system pilnie potrzebuje reformy, bo cena, którą przemysł płaci obecnie za pozwolenia na zanieczyszczanie jest śmiesznie niska.

Lada dzień, w komitecie do spraw środowiska w Parlamencie Europejskim odbędzie się decydujące głosowanie, czy brudny przemysł zapłaci na niszczące klimat emisje. Mamy prawdziwą szansę sprawić, aby fabryki i elektrownie były zmuszone ponieść konsekwencje – ale musimy podnieść głos teraz. Jeśli dziś odpuścimy, słabe prawo może zamrozić nasze wysiłki na nie mniej niż 15 lat.

Losy głosowania będą się ważyć do ostatniej chwili. Spośród 72 członków i członkiń komitetu, 18 osób popiera silne prawo, ale 18 osób jest mu przeciwnych. Prawdziwa walka rozegra się o jeszcze niezdecydowaną połowę głosujących. Jest o co się martwić: po zwycięstwie Donalda Trumpa, nastroje w komitecie ds. środowiska są ponure i oddala się nadzieja na zdecydowane działanie w ochronie klimatu. Przyszłość unijnej walki o klimat zawiśnie na włosku - i tu na scenę wkracza nasza społeczność.

Zalejemy profile niezdecydowanych europosłów setkami wiadomości – zarówno słowami zachęty, jak i wezwaniami do działania. Dostarczymy naszą petycję bezpośrednio do drzwi ich biur w Europarlamencie. Będą wiedzieć, że pociągniemy ich do odpowiedzialności za to, jak będą głosować. Ale żeby narobić hałasu, potrzebujemy każdego podpisu, każdego tweeta i emaila! Dołącz do naszego apelu i wezwijmy naszych europosłów do opowiedzenia się za ambitną reformą Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS) na lata 2021-2030.

W szczególności, wzywamy europosłów, aby głosowali za [2]:

 • Szybszą redukcją emisji, znacznie bardziej ambitnymi celami oraz regularnym przeglądem i dostosowaniem zobowiązań,
 • Permanentnym wycofaniem z obiegu nadmiarowych pozwoleń na emisje, które spowodowały spadek ceny CO2 i sprawiły, że zanieczyszczanie pozostaje tanie dla brudnego przemysłu,
 • Zmuszeniem zanieczyszczających firm do płacenia – a nie płacenia im z publicznej kiesy. Zakazaniem udzielania darmowych pozwoleń na emisję zanieczyszczeń dla przemysłu paliw kopalnych.
 • Przeznaczeniem funduszy z opłat za emisje na inwestycje w odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną w Europie, oraz wsparcie pracowników w procesie niskowęglowej transformacji, a także wsparcie ludzi szczególnie narażonych na skutki zmian klimatu w państwach rozwijających się.
 • Partnerami tej kampanii są Climate Action Network Europe, Sandbag, Carbon Market Watch, WWF i Oxfam.

  Przy wsparciu

  Przypisy

  [1] Unijny system handlu emisjami (EU ETS) polega na tym, że w krajach UE pozwala się na produkcję jedynie ograniczonej ilości gazów cieplarnianych, a pozwolenia te są alokowane, sprzedawane na aukcjach lub stają się przedmiotem handlu na specjalnej giełdzie, a ich cena ma za zadanie stwarzać zachętę dla przemysłu aby emitować jak najmniej niszczących klimat gazów, a więc modernizować się i stosować czyste technologie.

  [2] Stanowisko Climate Action Network Europe dotyczące reformy system ETS

  Następny krok - podziel się!

  Dziękujemy za podpisanie petycji!

  Jeśli po raz pierwszy podpisujesz się pod apelem na naszej stronie, zaraz otrzymasz email z podziękowaniem i prośbą o potwierdzenie adresu. Musisz kliknąć w link potwierdzający - tylko wówczas będziemy mogli policzyć Twój głos!

  Czy znasz kogoś, komu tak jak tobie zależy, aby brudny biznes płacił za szkody spowodowane dla naszego środowiska? Prześlij im wiadomość email i poproś o podpisanie petycji!

  Czy możesz pomóc nam dostarczyć tę petycję do kluczowych europarlamentarzystów przez Twittera?

  Nie zapomnij o następnym kroku: zatweetuj do europosłów!

  Twojego tweeta otrzyma Andrzej Grzyb, Bolesław Piecha oraz Jadwiga Wiśniewska

  Lada dzień, w komitecie do spraw środowiska w Parlamencie Europejskim odbędzie się decydujące głosowanie, czy brudny przemysł zapłaci za niszczące klimat emisje. Mamy prawdziwą szansę wpłynąć na stanowisko niezdecydowanych jeszcze europosłów i europosłanek – ale musimy podnieść głos teraz!

  Dlatego dajemy im znać przez twittera, że dziesiątki tysięcy osób z całej Europy wzywa ich do działania i zagłosowania za silnym prawem o handlu emisjami. Czy możesz pomóc dostarczyć tę petycję do kluczowych europarlamentarzystów? Zatweetuj!

  Adresatami tweetów są przedstawiciele Polski w parlamentarnym komitecie ds. środowiska. Możesz odświeżyć stronę, żeby zatweetować ponownie do innego MEP!

  Wyślij tweeta

  Napisz twitta jako To nie Ty? Kliknij