39 235 z 50 000 podpisów

Europosłowie i europosłanki

Petycja

Apelujemy: nie udzielajcie absolutorium dla Frontexu. Przyjęcie go będzie przyzwoleniem na dalsze łamanie praw człowieka.

Dlaczego jest to ważne?

Wstrząsające, szczegółowe opisy łamania praw człowieka, błędów w zarządzaniu i prób zamiecenia wszystkiego pod dywan. W agencji finansowanej z naszych podatków. Opisuje to nowy raport, który właśnie wyciekł do mediów. [1]

Kogo dotyczy ten skandal? Unijnej agencji z najwyższym budżetem w Europie, która miała chronić osoby szukające u nas schronienia: Frontexu. Czyli europejskiej straży granicznej. [2]

Zamiast wypełniać swoje obowiązki, byli świadkami naruszeń praw człowieka i utonięcia ludzi w Morzu Śródziemnym i nie zrobili nic, by im pomóc.

Frontex „podjął celowe działania, aby upewnić się, że naruszenia nie będą dokumentowane, badane ani rozliczane”. [3] Frontex uciszył osoby zgłaszające nadużycia i zbudował bezprawny system bezkarności.

Najwyżsi politycy UE wiedzieli o tym od wielu miesięcy, ale nie zająknęli się o tym ani słowem. [4] Teraz jednak wiemy już o tym wszyscy, a politycy muszą ukrócić bezprawie i samowolę tej skompromitowanej agencji.

Przyłączamy się do tych nacisków, bo kampanię w sprawie Frontexu prowadzimy od dawna. Może tym razem politycy zrozumieją, że Frontex trzeba otoczyć ścisłym nadzorem i powstrzymać łamanie prawa. Chcemy uderzyć Frontex tam, gdzie zaboli: po kieszeni.

We wtorek Europarlament będzie głosować nad zatwierdzeniem sposobu wykonania budżetu agencji i mogą go zaakceptować. Ale stanowczy sprzeciw naszej społeczności może ich przekonać, by odrzucili zatwierdzenie wykonania budżetu, a zainteresowali się obroną praw człowieka. Napisz do swojego europosła lub swojej europosłanki: chcemy zablokowania absolutorium dla Frontexu!


Przypisy:

  1. https://fragdenstaat.de/en/blog/2022/10/13/frontex-olaf-report-leaked/
  2. Budżet Frontexu na 2022 rok wynosi 754 mln euro https://frontex.europa.eu/about-frontex/faq/key-facts/
  3. https://fragdenstaat.de/en/blog/2022/10/13/frontex-olaf-report-leaked/k
  4. https://www.spiegel.de/international/europe/frontex-scandal-classified-report-reveals-full-extent-of-cover-up-a-cd749d04-689d-4407-8939-9e1bf55175fd
Twojego tweeta otrzyma Janusz LEWANDOWSKI, Jerzy BUZEK, Jan OLBRYCHT, Jarosław Kalinowski, Danuta Maria HÜBNER, Elżbieta Katarzyna ŁUKACIJEWSKA, Krzysztof HETMAN, Magdalena ADAMOWICZ, Bartosz ARŁUKOWICZ, Jarosław DUDA, Tomasz FRANKOWSKI, Andrzej HALICKI, Adam JARUBAS, Ewa KOPACZ, Janina OCHOJSKA, Radosław SIKORSKI oraz Róża Gräfin von THUN UND HOHENSTEIN

We wtorek na sesji plenarnej Europarlament zagłosuje nad udzieleniem absolutorium dla Frontexu. Nie ma więc dużo czasu. Musimy zaapelować do europosłów_anek najszybciej, jak to możliwe. Z Twoją pomocą mogą zablokować sprawozdanie budżetowe agencji i przywołać ją do porządku.

Wysyłając tweety maile tuż przed głosowaniem, pokażemy, że uważnie przyglądamy się decyzjom posłów i posłanek. Niech wiedzą, że my, ich wyborcy i wyborczynie, oczekujemy od nich odpowiedzialności i wyciągania konsekwencji prawnych, a nie przyzwalania na łamanie praw człowieka.

Pomóż przekonać europosłów i europosłanki, by nie zatwierdzali sposobu wykonania budżetu Frontexu. Wyślij tweeta! Możesz skorzystać z naszych szablonów i dodać coś od siebie. Osobiste wiadomości są bardziej przekonujące!

Wyślij tweeta

Form to send tweet
Napisz tweeta jako To nie Ty? Kliknij

Dorzucisz się?

Działania WeMove Europe finansowane są dzięki drobnym wpłatom od osób należących do naszego ruchu. Żeby utrzymać niezależność i elastycznie reagować tam, gdzie jesteśmy potrzebni, bardzo ostrożnie dobieramy źródła finansowania. Z Twoim wsparciem możemy działać szybciej i skuteczniej.

Dorzucisz się, żebyśmy wspólnie z całą naszą społecznością mogli kontynuować działania na rzecz praw człowieka?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!