88 104 z 100 000 podpisów

Do Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej

Petycja

Domagamy się prawa, które:

  1. Sprawi, że koncerny będą szanować prawa człowieka, środowisko i klimat.
  2. Nałoży na firmy surowe obowiązki, aby zapobiegać szkodom i je eliminować.
  3. Nałoży na spółki-matki odpowiedzialność za szkody na dowolnym etapie ich łańcucha dostaw. Żadnych luk!
  4. Zagwarantuje związkom zawodowym zbiorowe negocjacje, a przedstawicielom pracowników realny głos w zakresie należytej staranności na każdym kroku.
  5. Zmusi firmy do ograniczania emisji w swoich działaniach.
  6. Chroni planetę poprzez pociąganie firm do odpowiedzialności za wszelkie szkody wyrządzone środowisku.
  7. Stosuje wymogi należytej staranności do wszystkich relacji biznesowych wzdłuż ich łańcuchów działań.
  8. Umożliwia osobom poszkodowanym przez złe praktyki biznesowe, związkom zawodowym i społeczeństwu obywatelskiemu dochodzenie sprawiedliwości w sądach UE.
  9. Konsultuje się ze wszystkimi, na których działalność biznesowa ma lub może mieć wpływ i w razie potrzeby uzyskuje ich zgodę.
  10. Daje organom ścigania uprawnienia do dokładnego badania i nakładania sankcji na firmy.

Dlaczego jest to ważne?

Unia Europejska twierdzi, że chce chronić prawa człowieka i wytyczać drogę do zrównoważonej przyszłości.

Ale europejskie firmy od dziesięcioleci wyzyskują pracowników, zwłaszcza w biedniejszych krajach. Przesiedlają społeczności, pozostawiając je bez domów i sposobów na przetrwanie. Lub ścinają wiekowe drzewa dla zysku korporacji. Więc jesteśmy sceptyczni.

Ludzie i planeta zbyt długo płaciły cenę za nieuczciwe korporacje. I szczerze mówiąc, mamy już dość.

Sprawiedliwszy świat jest możliwy. Taki, w którym biznes szanuje prawa pracowników oraz życie i środki do życia społeczności, wyciąga producentów z ubóstwa i pozwala prosperować planecie. Taki, w którym ludzie na całym świecie mogą dochodzić sprawiedliwości, jeśli zostali skrzywdzeni przez zły biznes.

Dzięki przepisom, które pociągają firmy do odpowiedzialności, produkty, których potrzebujemy, nie będą już skażone cierpieniem i zniszczeniem.

Na początku 2022 r. Komisja Europejska zaproponowała ustawę, która przekształci odpowiedzialność korporacyjną w rzeczywistość. Ale to dopiero pierwszy krok do oczyszczenia łańcuchów dostaw opartych na eksploatacji.

Potrzebujemy teraz Waszej pomocy, aby przeciwstawić się lobbystom korporacyjnym ciężko pracującym za kulisami nad osłabieniem przepisów.

Musimy bronić zasad, które naprawdę czynią biznes bardziej sprawiedliwym. Zasad, które działają dla Ciebie, nas i planety, na której polegamy. Ponieważ sprawiedliwość to sprawa każdego z nas. [1]


Przypisy:

  1. https://justice-business.org/
  2. Partnerzy:


    Pełną listę organizacji partnerskich znajdziesz tutaj: https://justice-business.org/about/

Twojego tweeta otrzyma Kosma ZŁOTOWSKI, Magdalena ADAMOWICZ oraz Andrzej HALICKI

Za niecałe dwa tygodnie wpływowa grupa posłów i posłanek w Europarlamencie zagłosuje nad tymi przełomowymi przepisami. Ale w projekcie nadal istnieją ogromne luki, które trzeba usunąć.

Posłowie_anki, którzy nadal się wahają, mogą dać się przekonać, gdy usłyszą, jak ważne jest dla Ciebie to prawo.

Możesz wspomnieć, że niepokoi Cię fakt, że firmy wciąż mogą szkodzić środowisku i unikać konsekwencji swoich działań, oraz że w unijnych przepisach o należytej staranności w działalności przedsiębiorstw nadal istnieją luki, które umożliwiają firmom obchodzenie prawa.

Jeśli dopilnujemy, by nasi demokratyczni przedstawiciele w Europarlamencie wykorzystali tę okazję i powściągnęli samowolę korporacji, będzie można pozywać do sądu firmy, których produkty na dowolnym etapie swojego istnienia szkodzą ludziom lub środowisku.

Zostawiliśmy najważniejsze hasztagi w przykładowych tweetach, ale oczywiście możesz je napisać całkowicie własnymi słowami! Oto dwa przykłady:

  • Jako studentka i aktywistka domagam się włączenia obowiązku dbałości o klimat do przepisów o należytej staranności w działalności przedsiębiorstw – dlatego, że mam prawo do bezpiecznej przyszłości i czystego środowiska. #holdbizaccountable
  • 80% osób, które szyją nasze ubrania, to kobiety. Jako feministka uważam, że należy im się godne wynagrodzenie, odpowiednie do ich ciężkiej pracy. #justicenotprofits

Wyślij tweeta

Form to send tweet
Napisz tweeta jako To nie Ty? Kliknij

Napisz do Do Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej

Form to send email

Za niecałe dwa tygodnie wpływowa grupa posłów i posłanek w Europarlamencie zagłosuje nad tymi przełomowymi przepisami. Ale w projekcie nadal istnieją ogromne luki, które trzeba usunąć.

Posłowie_anki, którzy nadal się wahają, mogą stanąć po naszej stronie, gdy usłyszą, jak ważne jest dla nas to prawo.

Jeśli dopilnujemy, by nasi demokratyczni przedstawiciele w Europarlamencie wykorzystali tę okazję i powściągnęli samowolę korporacji, będzie można pozywać do sądu firmy, których produkty na dowolnym etapie swojego istnienia szkodzą ludziom lub środowisku.

Wyślij osobisty e-mail do najważniejszych europosłów_anek!

Oto kilka przykładów, które mogą Ci pomóc:

  • Napisz, że niepokoi Cię fakt, że firmy wciąż mogą szkodzić środowisku i unikać konsekwencji swoich działań, oraz że w unijnych przepisach o należytej staranności w działalności przedsiębiorstw nadal istnieją luki, które umożliwiają firmom obchodzenie prawa.
  • Poproś o takie zapisy w prawie o należytej staranności w działalności przedsiębiorstw, by produkty nie mogły szkodzić ludziom i planecie ani tam, skąd pochodzą surowce do ich produkcji, ani tam, gdzie są projektowane, produkowane i konsumowane, ani tam, gdzie trafiają jako śmieci. Przedsiębiorstwa powinny odpowiadać za swoje produkty na każdym etapie ich powstawania i istnienia. W przypadku, gdy firma nie wywiązuje się ze swoich obowiązków wobec ludzi i klimatu, powinna być możliwość pozwania takiej firmy do sądu.
    • Być może zależy Ci na tych przepisach, bo chcesz wiedzieć, czy osoba, która uszyła Twoją koszulkę, otrzymała godne wynagrodzenie?
    • A może dlatego, że masz własną firmę, która nie szkodzi ludziom ani środowisku, i uważasz, że to nieuczciwe, gdy wielki biznes powoduje takie szkody i nie ponosi za to żadnej odpowiedzialności.
    • Może zdarzyło Ci się pracować w jakimś afrykańskim kraju, na przykład w Ugandzie, i widzieć na własne oczy, jak wielkie koncerny naftowe dewastują ziemię i zanieczyszczają rzeki, aż społeczności w ich otoczeniu nie mogą tam dłużej żyć. Być może dlatego właśnie chcesz, by do przepisów o należytej staranności wpisano dostęp do wymiaru sprawiedliwości – bo mieszkańcy globalnego Południa zasługują na sprawiedliwość, gdy cierpią na skutek działań europejskich firm.
    • Może jesteś studentem_ką i domagasz się surowych przepisów chroniących klimat i środowisko, bo politycy urządzają teraz świat, w którym Ty będziesz żyć.

A oto kilka pomocnych wskazówek:

  • Pisz od siebie: wyjaśnij, dlaczego zależy Ci na wprowadzeniu tego prawa. Może uważasz, że firmy odzieżowe muszą ponieść karę za spuszczanie toksycznych odpadów do rzek w Kenii; może chcesz, by pracownicy na budowie wielkiego kompleksu przemysłowego w Belgii byli godnie wynagradzani za swój wysiłek, a może oczekujesz, że wielkie koncerny powinny odpowiadać przed europejskimi sądami za rażąco nieetyczne działania.
  • Pisz uprzejmie: Posłowie i posłanki zareagują przychylniej na wiadomości pisane uprzejmym tonem. Zaznacz, jak ważne jest dla Ciebie ukrócenie samowoli potężnych koncernów.
  • Poproś o zobowiązanie: Zaznacz, że oczekujesz od posła_nki zobowiązania do oddania głosu za skutecznym egzekwowaniem obowiązków przedsiębiorstw i prawem obywateli do drogi sądowej, gdy firmy łamią prawo. Takie zapisy powinny się znaleźć w nowym projekcie przepisów o należytej staranności w działalności przedsiębiorstw.
  • Poproś o odpowiedź: Wyraźnie daj do zrozumienia, że prosisz o wzięcie Twojego głosu pod uwagę.
Adresaci:

Wyślij jako To nie Ty? Kliknij

Odbiorcy otrzymają Twoje imię i nazwisko, adres email. Klikając przycisk „Podpisz”, wyrażasz poparcie dla tej kampanii i zezwalasz WeMove Europe na wykorzystanie Twoich danych do celów tej kampanii. Adresatowi petycji możemy przekazać Twoje imię i nazwisko oraz kraj. Usuniemy Twoje dane po zakończeniu kampanii, chyba że wyrazisz zgodę na otrzymywanie od nas spersonalizowanych e-maili o naszych kampaniach. Nigdy nie udostępnimy informacji o Tobie żadnym stronom trzecim bez Twojego zezwolenia. Tu możesz przeczytać naszą pełną politykę prywatności.

Następny krok - podziel się!

Dorzucisz się?

Działania WeMove Europe finansowane są dzięki drobnym wpłatom od osób należących do naszego ruchu. Żeby utrzymać niezależność i elastycznie reagować tam, gdzie jesteśmy potrzebni, bardzo ostrożnie dobieramy źródła finansowania. Z Twoim wsparciem możemy działać szybciej i skuteczniej.

Dorzucisz się, żebyśmy wspólnie z całą naszą społecznością mogli kontynuować działania na rzecz tej kampanii?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.