75 432 z 100 000 podpisów

Petycja

Domagamy się prawa, które:

 1. Sprawi, że koncerny będą szanować prawa człowieka, środowisko i klimat.
 2. Nałoży na firmy surowe obowiązki, aby zapobiegać szkodom i je eliminować.
 3. Nałoży na spółki-matki odpowiedzialność za szkody na dowolnym etapie ich łańcucha dostaw. Żadnych luk!
 4. Zagwarantuje związkom zawodowym zbiorowe negocjacje, a przedstawicielom pracowników realny głos w zakresie należytej staranności na każdym kroku.
 5. Zmusi firmy do ograniczania emisji w swoich działaniach.
 6. Chroni planetę poprzez pociąganie firm do odpowiedzialności za wszelkie szkody wyrządzone środowisku.
 7. Stosuje wymogi należytej staranności do wszystkich relacji biznesowych wzdłuż ich łańcuchów działań.
 8. Umożliwia osobom poszkodowanym przez złe praktyki biznesowe, związkom zawodowym i społeczeństwu obywatelskiemu dochodzenie sprawiedliwości w sądach UE.
 9. Konsultuje się ze wszystkimi, na których działalność biznesowa ma lub może mieć wpływ i w razie potrzeby uzyskuje ich zgodę.
 10. Daje organom ścigania uprawnienia do dokładnego badania i nakładania sankcji na firmy.

Dlaczego jest to ważne?

Unia Europejska twierdzi, że chce chronić prawa człowieka i wytyczać drogę do zrównoważonej przyszłości.

Ale europejskie firmy od dziesięcioleci wyzyskują pracowników, zwłaszcza w biedniejszych krajach. Przesiedlają społeczności, pozostawiając je bez domów i sposobów na przetrwanie. Lub ścinają wiekowe drzewa dla zysku korporacji. Więc jesteśmy sceptyczni.

Ludzie i planeta zbyt długo płaciły cenę za nieuczciwe korporacje. I szczerze mówiąc, mamy już dość.

Sprawiedliwszy świat jest możliwy. Taki, w którym biznes szanuje prawa pracowników oraz życie i środki do życia społeczności, wyciąga producentów z ubóstwa i pozwala prosperować planecie. Taki, w którym ludzie na całym świecie mogą dochodzić sprawiedliwości, jeśli zostali skrzywdzeni przez zły biznes.

Dzięki przepisom, które pociągają firmy do odpowiedzialności, produkty, których potrzebujemy, nie będą już skażone cierpieniem i zniszczeniem.

Na początku 2022 r. Komisja Europejska zaproponowała ustawę, która przekształci odpowiedzialność korporacyjną w rzeczywistość. Ale to dopiero pierwszy krok do oczyszczenia łańcuchów dostaw opartych na eksploatacji.

Potrzebujemy teraz Waszej pomocy, aby przeciwstawić się lobbystom korporacyjnym ciężko pracującym za kulisami nad osłabieniem przepisów.

Musimy bronić zasad, które naprawdę czynią biznes bardziej sprawiedliwym. Zasad, które działają dla Ciebie, nas i planety, na której polegamy. Ponieważ sprawiedliwość to sprawa każdego z nas. [1]


Przypisy:

 1. [1] https://justice-business.org/
 2. Partnerzy:

  Unsere vollständige Partnerliste finden Sie hier: https://justice-business.org/about/

Następny krok - podziel się!

Dorzucisz się?

Działania WeMove Europe finansowane są dzięki drobnym wpłatom od osób należących do naszego ruchu. Żeby utrzymać niezależność i elastycznie reagować tam, gdzie jesteśmy potrzebni, bardzo ostrożnie dobieramy źródła finansowania. Z Twoim wsparciem możemy działać szybciej i skuteczniej.

Dorzucisz się, żebyśmy wspólnie z całą naszą społecznością mogli kontynuować działania na rzecz tej kampanii?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.