86 510 z 100 000 podpisów

Do Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej

Petycja

Domagamy się prawa, które:

 1. Sprawi, że koncerny będą szanować prawa człowieka, środowisko i klimat.
 2. Nałoży na firmy surowe obowiązki, aby zapobiegać szkodom i je eliminować.
 3. Nałoży na spółki-matki odpowiedzialność za szkody na dowolnym etapie ich łańcucha dostaw. Żadnych luk!
 4. Zagwarantuje związkom zawodowym zbiorowe negocjacje, a przedstawicielom pracowników realny głos w zakresie należytej staranności na każdym kroku.
 5. Zmusi firmy do ograniczania emisji w swoich działaniach.
 6. Chroni planetę poprzez pociąganie firm do odpowiedzialności za wszelkie szkody wyrządzone środowisku.
 7. Stosuje wymogi należytej staranności do wszystkich relacji biznesowych wzdłuż ich łańcuchów działań.
 8. Umożliwia osobom poszkodowanym przez złe praktyki biznesowe, związkom zawodowym i społeczeństwu obywatelskiemu dochodzenie sprawiedliwości w sądach UE.
 9. Konsultuje się ze wszystkimi, na których działalność biznesowa ma lub może mieć wpływ i w razie potrzeby uzyskuje ich zgodę.
 10. Daje organom ścigania uprawnienia do dokładnego badania i nakładania sankcji na firmy.

Dlaczego jest to ważne?

Unia Europejska twierdzi, że chce chronić prawa człowieka i wytyczać drogę do zrównoważonej przyszłości.

Ale europejskie firmy od dziesięcioleci wyzyskują pracowników, zwłaszcza w biedniejszych krajach. Przesiedlają społeczności, pozostawiając je bez domów i sposobów na przetrwanie. Lub ścinają wiekowe drzewa dla zysku korporacji. Więc jesteśmy sceptyczni.

Ludzie i planeta zbyt długo płaciły cenę za nieuczciwe korporacje. I szczerze mówiąc, mamy już dość.

Sprawiedliwszy świat jest możliwy. Taki, w którym biznes szanuje prawa pracowników oraz życie i środki do życia społeczności, wyciąga producentów z ubóstwa i pozwala prosperować planecie. Taki, w którym ludzie na całym świecie mogą dochodzić sprawiedliwości, jeśli zostali skrzywdzeni przez zły biznes.

Dzięki przepisom, które pociągają firmy do odpowiedzialności, produkty, których potrzebujemy, nie będą już skażone cierpieniem i zniszczeniem.

Na początku 2022 r. Komisja Europejska zaproponowała ustawę, która przekształci odpowiedzialność korporacyjną w rzeczywistość. Ale to dopiero pierwszy krok do oczyszczenia łańcuchów dostaw opartych na eksploatacji.

Potrzebujemy teraz Waszej pomocy, aby przeciwstawić się lobbystom korporacyjnym ciężko pracującym za kulisami nad osłabieniem przepisów.

Musimy bronić zasad, które naprawdę czynią biznes bardziej sprawiedliwym. Zasad, które działają dla Ciebie, nas i planety, na której polegamy. Ponieważ sprawiedliwość to sprawa każdego z nas. [1]


Przypisy:

 1. https://justice-business.org/
 2. Partnerzy:


  Pełną listę organizacji partnerskich znajdziesz tutaj: https://justice-business.org/about/

Napisz do Do Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej

Form to send email

Na początek podajemy kilka komunikatów, które możesz tam zawrzeć:

Uwaga: wiemy, że do niektórych europosłów i europosłanek przemawiają argumenty przyjazne biznesowi

 • Opowiedz, jak martwi Cię wpływ zmiany klimatu na Twoje życie i sytuację ekonomiczną ludzi w Twojej społeczności, w tym właścicieli małych firm.
 • Klęski żywiołowe godzą w małe firmy. Wiele przedsiębiorstw ponosi straty wskutek powodzi, huraganów czy ekstremalnych temperatur.
 • Poproś o takie prawo UE dotyczące due diligence, które w pełni obejmuje kwestie klimatyczne: aby chronić gospodarkę i przedsiębiorstwa przez skutkami kryzysu klimatycznego, trzeba zobowiązać wielkie firmy do czynnego udziału transformacji energetycznej. Muszą one pilnie zmniejszyć emisje związków węgla na całej długości swoich łańcuchów dostaw.

Oto kilka wskazówek:

 • Mów o sobie: Masz własną małą firmę? Pracujesz dla małej firmy? Widzisz, że Twoja ulubiona lokalna firma ma trudności? Osobiste historie zawsze przemawiają głośniej.
 • Zwracaj się uprzejmie: europosłowie i europosłanki znacznie częściej odpowiadają na przyjaźnie napisane wiadomości. Daj im znać, że ich sprzeciw wobec potężnych korporacji ma duże poparcie.
 • Poproś o zobowiązanie: Bezpośrednio zwróć się do europosła bądź europosłanki o zobowiązanie, że będą oni chronić klimat w nadchodzących dyskusjach na temat prawa UE o należytej staranności (due diligence).
 • Poproś o odpowiedź: Jednoznacznie daj znać, że chcesz, aby Twoją wiadomość potraktowano poważnie.
Adresaci:

Wyślij jako To nie Ty? Kliknij

Odbiorcy otrzymają Twoje imię i nazwisko, adres email oraz adres Klikając przycisk „Podpisz”, wyrażasz poparcie dla tej kampanii i zezwalasz WeMove Europe na wykorzystanie Twoich danych do celów tej kampanii. Adresatowi petycji możemy przekazać Twoje imię i nazwisko oraz kraj. Usuniemy Twoje dane po zakończeniu kampanii, chyba że wyrazisz zgodę na otrzymywanie od nas spersonalizowanych e-maili o naszych kampaniach. Nigdy nie udostępnimy informacji o Tobie żadnym stronom trzecim bez Twojego zezwolenia. Tu możesz przeczytać naszą pełną politykę prywatności.

Następny krok - podziel się!

Dorzucisz się?

Działania WeMove Europe finansowane są dzięki drobnym wpłatom od osób należących do naszego ruchu. Żeby utrzymać niezależność i elastycznie reagować tam, gdzie jesteśmy potrzebni, bardzo ostrożnie dobieramy źródła finansowania. Z Twoim wsparciem możemy działać szybciej i skuteczniej.

Dorzucisz się, żebyśmy wspólnie z całą naszą społecznością mogli kontynuować działania na rzecz tej kampanii?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.