113 364 z 150 000 podpisów

Do Komisji Europejskiej i rządów państw członkowskich UE

Petycja

Apelujemy do Komisji Europejskiej i rządów państw członkowskich UE o stanowcze przeciwstawienie się próbom wyłączenia nowych organizmów GMO z istniejących przepisów dotyczących GMO i do podtrzymania obowiązku prowadzenia kontroli, dochowania jawności i znakowania wszystkich produktów GMO trafiających do sprzedaży. Domagamy się gwarancji bezpieczeństwa żywności, a także ochrony przyrody, środowiska i naszego prawa wyboru.

Dlaczego jest to ważne?

W Europie istnieją surowe przepisy regulujące organizmy modyfikowane genetycznie (GMO). Te przepisy powstały dla naszego bezpieczeństwa i po to, by konsumenci mieli prawo wyboru. Żywność genetycznie modyfikowana to taka, której DNA zostało sztucznie zmienione w sposób, jaki nie występuje w przyrodzie.

Teraz jednak wielkie koncerny chemiczne przekonały Komisję Europejską, by uchyliła obowiązek kontroli i oznakowania żywności GMO. [1, 2] Firmy liczą oczywiście na to, że ich produkty będą się lepiej sprzedawać, kiedy znikną z nich etykiety „GMO”. [3] Więcej z nas będzie kupować towary, nie wiedząc, że są genetycznie modyfikowane – a koncerny zarobią jeszcze więcej.

W rezultacie rolnicy zaczną częściej używać opatentowanych nasion, których uprawa wymaga dużych ilości toksycznych pestycydów. Wiele nowych roślin modyfikowanych genetycznie jest odpornych na pestycydy takie jak Roundup. To może sprawić, że cały nasz system produkcji żywności znajdzie się pod kontrolą Bayer-Monsanto i innych wielkich koncernów agrochemicznych. Taka deregulacja GMO będzie ogromnym ciosem dla rolników, konsumentów i środowiska.

Chcemy, by rządy naszych państw opowiedziały się wyraźnie za zdrową żywnością, za naszym bezpieczeństwem i za jawnością, bez której nie ma wolności wyboru. W tej chwili tylko kilka rządów zajmuje takie stanowisko. Dlatego apelujemy teraz do władz wszystkich państw UE i do Komisji Europejskiej, by wreszcie zrozumiały, że bezpieczeństwo i jawność są ważniejsze niż zyski koncernów.


Przypisy:

 1. Organizmy GMO, o które chodzi, powstają przy użyciu tzw. nowych technik genomicznych (New Genomic Techniques, NGT), służących do produkcji nowych rodzajów żywności GMO. Termin NGT obejmuje techniki modyfikowania materiału genetycznego organizmu, które powstały lub zostały rozwinięte po 2001 roku.
  https://friendsoftheearth.eu/press-release/eu-commission-serves-big-agribusiness-interests-with-latest-consultation-on-new-gmos
  https://viacampesina.org/en/more-than-80-organisations-call-on-the-european-commission-to-wait-for-cjeu-clarifications-on-new-genomic-techniques
  https://www.euractiv.com/section/agriculture-food/news/commission-reopens-gene-editings-box-amid-sustainability-claims
  https://www.euractiv.com/section/agriculture-food/news/meps-demand-eu-funding-for-research-into-gene-editing-surveillance
 2. Największe koncerny, które dominują zarówno na rynku pestycydów, jak i na rynku nasion, lobbują teraz także za deregulacją nowych produktów GMO. Są to: Bayer, BASF, Corteva i Syngenta.
  https://corporateeurope.org/en/2021/03/derailing-eu-rules-new-gmos
 3. Większość patentów na tego rodzaju modyfikowane genetycznie nasiona należy do Grupy Corteva, która kontroluje ponadto wiele innych patentów niezbędnych do wykorzystywania technologii genetycznej CRISPR/Cas w uprawie roślin. Inne znaczące koncerny z tej branży to Calyxt, Bayer, BASF, Syngenta i Keygene.
  https://www.testbiotech.org/sites/default/files/Patents_on%20new%20GE.pdf

Partnerzy:


Dorzucisz się?

Działania WeMove Europe finansowane są dzięki drobnym wpłatom od osób należących do naszego ruchu. Żeby utrzymać niezależność i elastycznie reagować tam, gdzie jesteśmy potrzebni, bardzo ostrożnie dobieramy źródła finansowania. Z Twoim wsparciem możemy działać szybciej i skuteczniej.

Dorzucisz się, żebyśmy wspólnie z całą naszą społecznością mogli kontynuować działania na rzecz zdrowej żywności?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!