65 501 z 75 000 podpisów

Do Fabrice'a Leggeriego, dyrektora agencji FRONTEX

Petycja

Wzywamy Pana Fabrice’a Leggeriego, aby niezwłocznie ustąpił ze stanowiska dyrektora agencji FRONTEX.

Dlaczego jest to ważne?

Zarzuty są szokujące: z pomocą FRONTEX-u greckie służby graniczne działały wręcz po bandycku. Atakowały chybotliwe łodzie migrantów i wypychały je siłą na pełne morze, jak najdalej od brzegów Europy. Śledztwo ujawniło, że pracownicy FRONTEX-u byli świadkami wielu innych aktów przemocy i próbowali je tuszować. [1]

W skandal jest osobiście zamieszany dyrektor FRONTEX-u, Fabrice Leggeri: wiedząc o nadużyciach i łamaniu praw człowieka, okłamywał posłów w Europarlamencie. [2] Kilka dni temu posłowie przesłuchiwali go ponownie, ale Leggeri idzie w zaparte. Nie czuje się za nic odpowiedzialny i odmawia ustąpienia ze stanowiska. [3]

Nadużycia agencji wyszły na jaw dzięki niezmordowanej pracy dziennikarzy. Posłowie domagają się teraz dymisji dyrektora. [4] Nawet urzędnicy FRONTEX-u potajemnie przekazują mediom informacje o łamaniu prawa! Wciąż jednak brakuje głosu obywateli i obywatelek. Dołącz i powiedzmy to razem: Leggeri musi ustąpić!

Nawet kiedy Leggeri odejdzie, wielkie problemy z FRONTEX-em pozostaną. Ta organizacja zawsze była kłopotliwa. Działa w szarej strefie prawa i bardzo trudno jest pociągnąć ją do odpowiedzialności. Usunięcie Leggeriego to jedynie pierwszy krok – ale krok konieczny, jeśli chcemy mieć jakąkolwiek nadzieję na likwidację FRONTEX-u.


Przypisy:

  1. https://www.nytimes.com/2020/11/26/world/europe/frontex-migrants-pushback-greece.html
    https://www.bellingcat.com/news/2020/10/23/frontex-at-fault-european-border-force-complicit-in-illegal-pushbacks/
  2. https://www.guengl.eu/frontex-chief-must-be-sacked-after-migrant-pushback-expose/
    https://www.socialistsanddemocrats.eu/newsroom/sds-call-frontex-director-resign
  3. https://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20201126IPR92509/
    https://multimedia.europarl.europa.eu/en/committee-on-civil-liberties-justice-and-home-affairs_20201130-1645-COMMITTEE-LIBE_vd
  4. https://www.euronews.com/2020/12/01/meps-call-for-eu-border-agency-director-to-resign-over-migrant-pushbacks

Twojego tweeta otrzyma Ylva Johansson, Komisarz ds. Wewnętrznych

Napisaliśmy do Ylvy Johansson, komisarz UE ds. wewnętrznych, z prośbą, abyśmy mogli się jak najszybciej spotkać i porozmawiać o zarzutach dotyczących łamania praw człowieka migrantów przez greckie władze i unijną straż graniczną Frontex. Jednak ani ona, ani jej biuro nie udzieliły nam dotąd odpowiedzi.

A sprawa jest pilna. Kiedy zwróci się do niej w mediach społecznościowych cała nasza społeczność, być może to ją przekona, by spotkała się z nami i potraktowała tę sprawę poważnie.

Wyślij tweeta

Form to send tweet
Napisz tweeta jako To nie Ty? Kliknij

Komisarz Johansson: Przemoc Unii wobec migrantów łamie prawa człowieka!

Napisaliśmy do Ylvy Johansson, komisarz UE ds. wewnętrznych, z prośbą, abyśmy mogli się jak najszybciej spotkać i porozmawiać o zarzutach dotyczących łamania praw człowieka migrantów przez greckie władze i unijną straż graniczną Frontex. Jednak ani ona, ani jej biuro nie udzieliły nam dotąd odpowiedzi.

A sprawa jest pilna. Kiedy cała nasza społeczność napisze na jej stronie na Facebooku, być może to ją przekona, by spotkała się z nami i potraktowała tę sprawę poważnie.

Możesz skopiować poniższą treść wiadomości i wkleić ją na stronie komisarz Johansson na Facebooku – albo napisać kilka słów od siebie!

-----

Społeczność WeMove EU żąda: skończyć z łamaniem praw człowieka przez Frontex i kraje UE. Ludzie odpowiedzialni za nadużycia muszą ponieść konsekwencje. Przyłącz się do naszej prośby o spotkanie z @YlvaJohansson w sprawie dymisji dyrektora Leggeriego oraz rozpoczęcia postępowania w sprawie naruszenia prawa, jakim jest odpychanie łodzi z migrantami od brzegów Grecji #wetogether

Form to take facebook action

Następny krok - podziel się!

Dorzucisz się?

Dziękujemy za dołączenie do apelu o dymisję dyrektora FRONTEX-u.

Nasza walka o prawa człowieka i prawo do azylu dopiero się zaczyna. Dymisja Leggeriego będzie pierwszym krokiem w tej kampanii. Po nim musimy zrobić wiele następnych, by FRONTEX zaczął wreszcie szanować prawa człowieka.

Ale by móc skutecznie wpływać na rzeczywistość, musimy mieć środki na prowadzenie kampanii. Czy wesprzesz nas co miesiąc drobną wpłatą, abyśmy mogli razem walczyć o przestrzeganie praw człowieka na granicach Europy?

*A może chcesz przekazać jednorazową darowiznę? W takim przypadku wyłącz opcję „Wspieraj regularnie, co miesiąc”.

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.