87 483 z 100 000 podpisów

Frontex, European Border and Coast Guard Agency

Petycja

Domagamy się odstąpienia od żądania, by Luisa Izuzquiza i Arne Semsrott zapłacili koszty obsługi prawnej w wysokości 23 700.81 euro.

Dlaczego jest to ważne?

Luisa i Arne próbowali „skontrolować kontrolerów” — dowiedzieć się czegoś o skrytej i hojnie finansowanej agencji Frontex, której powierzono nadzór nad granicami Unii Europejskiej i przestrzeganiem praw człowieka [1].

Zadali jedno proste pytanie: „jakiego rodzaju statkami dysponuje Frontex na Morzu Śródziemnym?” – czyli tam, gdzie co roku ginie wielu uchodźców, a organizacjom pozarządowym nie pozwala się swobodnie działać. Frontex kilkakrotnie odmawiał udzielenia tej informacji, więc pozwali agencję do sądu [2].

Niestety, przegrali proces i nie otrzymali odpowiedzi. A Frontex nakazał im pokryć koszty obsługi prawnej: 24 tysiące euro, do zapłaty w ciągu dwóch dni. Jest to oczywista próba zastraszenia i zniechęcenia ich do składania apelacji. Unijne instytucje publiczne niemal nigdy nie obciążają obywateli kosztami procesowymi!

Na szczęście jest coś, czego Frontex obawia się bardziej niż dociekliwych obywateli: zła prasa.

Luisa i Arne chcą, aby o ich historii dowiedziała się cała Europa. Ale mogą osiągnąć znacznie więcej, jeśli nie będą działać samotnie, a z poparciem całego naszego ruchu. Wystarczy Twój podpis! Pokaż, że solidaryzujesz się z Luisą i Arnem, a Frontex niech zrozumie, że Europejczyków nie tak łatwo zastraszyć.


Przypisy:

  1. https://correctiv.org/en/top-stories-en/2019/08/15/frontex-watching-the-watchers/
    https://www.asktheeu.org/en/request/frontex_vessels_under_jo_triton
  2. https://fragdenstaat.de/en/blog/2019/11/27/frontex-judgement-luxemburg-transparency/
    https://euobserver.com/migration/145186

Dorzucisz się?

Działania WeMove Europe finansowane są dzięki drobnym wpłatom od osób należących do naszego ruchu. Żeby utrzymać niezależność i elastycznie reagować tam, gdzie jesteśmy potrzebni, bardzo ostrożnie dobieramy źródła finansowania. Z Twoim wsparciem możemy działać szybciej i skuteczniej.

Dorzucisz się, żebyśmy wspólnie z całą naszą społecznością mogli dalej pomagać osobom walczącym z unijnymi instytucjami?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto:

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Skorzystaj z PayPala

Dorzuć się co miesiąc:

Dorzuć się jednorazowo:
Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove.EU informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!