494 378 z 600 000 podpisów

Do Emmanuela Macrona, prezydenta Republiki Francuskiej

Petycja

Chcemy przyszłości bez glifosatu! Apelujemy o publiczne sprzeciwienie się przedłużeniu zezwolenia na stosowanie tego toksycznego pestycydu w Unii Europejskiej oraz o poparcie planu, który zapewni ochronę rolnikom.

Prosimy, aby podjął Pan takie zobowiązanie niezwłocznie i publicznie. Jest to konieczny etap drogi do osiągnięcia szerszego celu, jakim jest przyspieszone wycofanie z użycia syntetycznych pestycydów oraz głęboka reforma rolnictwa i systemu produkcji żywności.

Dlaczego jest to ważne?

Wciąż nie możemy się uwolnić od toksycznego pestycydu Bayer-Monsanto, który zabija pszczoły. [1] [2]

Już wiele lat walczymy razem o zakazanie stosowania go w Europie. A wciąż trwają próby utrzymania go na rynku. Lobbyści koncernu Bayer-Monsanto bombardują europejskich polityków stronniczymi badaniami, które mają potwierdzać ich argumenty. [3]

Teraz mamy świetną okazję udaremnić ich zakusy. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że kiedy obejmie przewodnictwo Rady Unii Europejskiej – czyli za kilka tygodni – będzie się starał „przyspieszyć wycofywanie pestycydów”. [4] [5] A co ważniejsze, wkrótce stanie w swoim kraju do wyborów prezydenckich. Będzie więc czuł się zobowiązany spełnić złożone obietnice.

Ale bez społecznego nacisku może się skończyć jedynie na szumnych zapowiedziach. Wiedząc, że stawką jest jego polityczna przyszłość, Macron będzie dbał o reputację przywódcy, który wypełnia zobowiązania wobec Francji i Europy. Apele nie tylko z Francji, ale z całej Unii, pokażą mu, że pilnie obserwujemy, czy tak postąpi.


Przypisy:

  1. Niemiecki koncern chemiczny i farmaceutyczny Bayer z powodzeniem zakończył w 2018 roku proces przejęcia firmy Monsanto. https://media.bayer.com/baynews/baynews.nsf/id/Bayer-closes-Monsanto-acquisition
  2. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem, działająca pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia, uznała w 2015 roku, że glifosat jest genotoksyczny i rakotwórczy u zwierząt, a „prawdopodobnie rakotwórczy” u ludzi. Ta analiza została oparta na badaniach publikowanych przez badaczy w pismach naukowych: https://publications.iarc.fr/549 ; „Glifosat zaburza mikrobiotę jelit w organizmach pszczół miodnych”, Erick V. S. Motta, Kasie Raymann, Nancy A. Moran, National Academy of Sciences, materiały pokonferencyjne, październik 2018, https://www.pnas.org/content/115/41/10305
  3. Latem 2021 r. dwóch wybitnych toksykologów potwierdziło, że znaczna większość spośród 53 badań, na których europejskie władze oparły swoje stanowisko w sprawie genotoksyczności pestycydu, nie spełnia wymaganych kryteriów: https://s3.amazonaws.com/s3.sumofus.org/images/Evaluation_scientific_quality_studies_genotoxic_glyphosate.pdf
  4. Sprawując prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, Francja będzie ustalać program działań na ten okres, a nawet wpływać na tematy, którymi Unia będzie się zajmować przez kolejne półtora roku. Prezydencja w Radzie zmienia się co pół roku. W ciągu tych 6 miesięcy na każdym poziomie Rady odbywają się spotkania pod przewodnictwem kraju aktualnie sprawującego prezydencję, w których biorą udział przedstawiciele poprzedniej i następnej prezydencji. Ma to na celu zachowanie ciągłości w instytucjach Unii. Takie trójki, nazywane „triami”, ustanawiają długofalowe cele i wspólnie przygotowują zestaw tematów i zagadnień, którymi Rada będzie się zajmować przez całe 18 miesięcy.
  5. 4 września na Światowym Kongresie Ochrony Przyrody w Marsylii Emmanuel Macron złożył zobowiązanie: „Chcę, by francuska prezydencja w Unii Europejskiej przejęła inicjatywę w sprawie pestycydów. Jestem zdecydowany przyspieszyć wycofywanie pestycydów". Wideo i transkrypcja (w j. francuskim): https://www.elysee.fr/emmanuel-macron/2021/09/03/ceremonie-douverture-du-congres-mondial-de-la-nature-de-liucn

Partnerzy:

Dorzucisz się?

Dziękujemy, że wzywasz prezydenta Macrona, by doprowadził do wprowadzenia w Europie zakazu stosowania glifosatu.

WeMove Europe jest niezależną organizacją, która każdego dnia walczy o lepszą Europę.

Polegamy wyłącznie na darowiznach od osób takich jak Ty. Nie przyjmujemy pieniędzy od państw ani od firm.

Każda darowizna, mniejsza czy większa, pomoże nam zrobić wszystko, co konieczne, by przekonać prezydenta Macrona do poparcia zakazu glifosatu w Europie.

Wypełnij ten formularz, a jeśli chcesz wspierać nas regularnie, wybierz darowiznę cykliczną, zaznaczając pole wyboru „Wspieraj regularnie, co miesiąc”.

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!