68 141 z 100 000 podpisów

Do Parlamentu Europejskiego oraz państw członkowskich Unii Europejskiej

Petycja

  • Nie możemy dopuścić, by nowy pakt migracyjny na trwałe wszedł do unijnego prawa. Należy go zastąpić zupełnie inną polityką, która zapewni ludziom ochronę, a na pierwszym miejscu postawi człowieczeństwo. Europejska polityka migracyjna musi:
    • Respektować prawo ludzi do ubiegania się o azyl
    • Wspierać misje ratunkowe na morzu oraz nadzorować przestrzeganie praw człowieka na granicach lądowych
    • Sprawiedliwie dzielić odpowiedzialność za przyjmowanie uchodźców między kraje UE
  • Frontex musi zostać natychmiast zlikwidowany, a środki, którymi dysponuje, muszą zostać wykorzystane na odpowiednie przyjęcie uchodźców, którzy docierają do granic i brzegów Europy.
  • Politycy i urzędnicy muszą zostać rozliczeni z działań oraz zaniechań, które doprowadziły do śmierci tak wielu osób.

Dlaczego jest to ważne?

We wtorek 13 czerwca około godz. 23:00 u wybrzeży Grecji zatonął statek wiozący niemal 750 osób . Pomoc dla rozbitków dotarła dopiero po 5 godzinach. Wśród ofiar jest wiele dzieci. Według najnowszych doniesień ocalało jedynie około 100 osób. [1]

To zbrodnia. Świadome zabójstwo niemal 600 osób, migrantów, na pełnym morzu. Utonęły całe rodziny, w tym, co najstraszniejsze, dzieci – a byli to zwykli ludzie, tacy jak my. Zasługiwali na pomoc. Zasługiwali na bezpieczeństwo i godność. Ale władze nie ruszyły im na ratunek. Nie możemy dopuścić, by ta tragedia się powtórzyła.

Dlatego WeMove łączy siły z organizacjami w całej Europie. Pierwszy krok to utworzenie wielkiej koalicji. Razem pociągniemy do odpowiedzialności tych, których działania i zaniechania doprowadziły do tej tragedii. Europejska straż graniczna zabija ludzi. Ta katastrofa jest zdarzeniem tak tragicznym, że trudno objąć ją wyobraźnią. Ale może stać się też punktem przełomu i odmienić okrutny stosunek Europy do migrantów i uchodźców.

Dołącz! Sprawmy razem, że nic takiego nie zdarzy się ponownie w Europie.


Przypisy:

  1. https://www.independent.co.uk/news/world/europe/mediterranean-libya-greece-boat-capsized-rescue-b2357978.html

Partnerzy:

Dorzucisz się?

Działania WeMove Europe finansowane są dzięki drobnym wpłatom od osób należących do naszego ruchu. Żeby utrzymać niezależność i elastycznie reagować tam, gdzie jesteśmy potrzebni, bardzo ostrożnie dobieramy źródła finansowania. Z Twoim wsparciem możemy działać szybciej i skuteczniej.

Dorzucisz się, żebyśmy wspólnie z całą naszą społecznością mogli kontynuować działania na rzecz sprawiedliwej polityki migracyjnej?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!