88 879 z 100 000 podpisów

Posłowie i posłanki do Parlamentu oraz Europejskiego, rządy krajów członkowskich UE

PETYCJA

Apelujemy do przewódców politycznych Europy, by poparli przedstawiony przez Komisję Europejską projekt przepisów o zrównoważonym stosowaniu pestycydów. Apelujemy także o wprowadzenie do tego projektu ambitniejszych zapisów, przewidujących natychmiastową rezygnację z najbardziej toksycznych pestycydów oraz zmniejszenie ogólnej ilości pestycydów stosowanych w rolnictwie, aż do pełnego wycofania pestycydów syntetycznych do 2035 roku. To jedyne wyjście, jeśli chcemy zabezpieczyć przyszłość rolników, zadbać o bioróżnorodność i czystą wodę, a także produkować zdrową żywność w sposób rentowny i odporny na wstrząsy klimatyczne.

Dlaczego jest to ważne?

Europa to raj dla pestycydów. Od dziesięcioleci wiemy, jak wielkie szkody powodują dla naszego zdrowia, środowiska i populacji pszczół. A mimo to pola uprawne Europy wprost pływają w pestycydach. Co roku używamy ich coraz więcej.[1]

Producenci pestycydów chcą, byśmy pozostali od nich uzależnieni. Dlatego naciskają na rządy i na rolników, by rozwijali przemysłowe uprawy na wielką skalę – bo to właśnie one wymagają wielkich ilości tych toksycznych chemikaliów.[2] W interesie firm nie leży produkowanie zdrowej żywności dla wszystkich czy ochrona pszczół, ale zyski płynące z europejskiego raju dla pestycydów.

W uzależnieniu od pestycydów zaszliśmy już tak daleko, że Komisja Europejska ogłosiła wreszcie ambitny projekt drastycznego ich ograniczenia. Teraz jednak część polityków sprzeciwia się tym planom. Zaczęli nawet papugować slogany lobbystów, sowicie opłacanych przez koncerny agrochemiczne.[3]

Dobra wiadomość jest taka, że wpływowi posłowie i posłanki w Europarlamencie nadal obstają przy ambitnych planach redukcji używania tych trucizn. Musimy stanąć po ich stronie, by ich wzmocnić wobec naporu lobbystów wielkiego biznesu. Wezwij posłów i posłanki: uwolnijmy się od nałogu, powiedzmy NIE pestycydom!


Przypisy:

  1. https://www.pan-europe.info/sites/pan-europe.info/files/public/resources/reports/PestPar_report%2020092022.pdf
  2. https://www.ft.com/content/380db86a-e435-41a0-bd9e-abbb4bd878f8 and https://www.theguardian.com/environment/2022/oct/24/business-groups-block-action-that-could-help-tackle-biodiversity-crisis-aoe
  3. https://euobserver.com/health-and-society/156159

Partnerzy:

Następny krok - podziel się!

Dorzucisz się?

Dziękujemy za Twój głos w sprawie przyszłości wolnej od szkodliwych pestycydów. To nasza jedyna szansa, by pomóc rolnikom i ochronić różnorodność biologiczną – a jednocześnie produkować zdrową żywność dla wszystkich.

Czy zgodzisz się wpłacić drobną darowiznę, by pomóc wygrać tę kampanię?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.