75 536 z 100 000 podpisów

Do Komisji Europejskiej

Petycja

Powierzono Wam rolę stróżów europejskiego prawa. Zagwarantowanie poszanowania i ochrony fundamentalnych praw wszystkich ludzi w całej Europie jest zatem Waszym obowiązkiem. Domagamy się, aby Komisja zapoznała się ze skargą złożoną przez nas 22 września 2020 r. i rozpoczęła postępowanie w sprawie naruszenia przepisów przez Grecję w związku z systematycznym łamaniem przez ten kraj prawa Unii Europejskiej wobec osób ubiegających się o azyl w Europie.

Dlaczego jest to ważne?

Tydzień po pożarach w Morii, największym europejskim obozie dla uchodźców, około 4 tysięcy dzieci i 8 tysięcy dorosłych pozostawało bez schronienia, a teren obozu pokrywały zgliszcza namiotów. [1]

Sytuacja w Morii to symbol, jak tragicznie Europa zawiodła migrantów. UE od lat zamyka ludzi w obozach w Grecji – bez toalet, bez opieki medycznej, czasem nawet bez żywności.

Przewodnicząca Komisji Ursula Von der Leyen powiedziała: „Obrazy z obozu Moria boleśnie przypominają, że Europa musi się w tej sprawie zjednoczyć”. [2] 23 września Komisja opublikowała nawet plany nowej polityki migracyjnej. [3] To wciąż jednak tylko słowa. Nas interesuje realne działanie.

Dlatego dzięki środkom od tysięcy członkiń i członków społeczności WeMove złożyliśmy oficjalną skargę i domagamy się, aby Komisja położyła kres łamaniu praw migrantów i zmieniła wszelkie przepisy, które na to pozwalają. [4]

Komisja często odwleka rozpatrywanie takich skarg, ponieważ wie, że opinia publiczna rzadko się nimi interesuje. Dlatego Twój głos może zmusić Komisję do działania.

W skardze wykazujemy, że Grecja ograniczyła zabezpieczenia, które chronią przed deportacją osoby ubiegające się o azyl. Obecnie osoby te, przybywające do Europy w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia, mają bardzo niewielką szansę na sprawiedliwą procedurę azylową, choć przysługuje im takie prawo.

Problem nie dotyczy jednak tylko Grecji. Te obozy stworzyła cała Europa. Wiemy, że Komisja zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji, i chcemy, by podjęła interwencję. W marcu przywódcy UE odwiedzili granicę grecko-turecką i poparli politykę greckiego rządu. Problem polega więc na podejściu całej Europy do migrantów. Obecnie Unia popiera taką politykę, która skazuje bardzo wielu ludzi na niewysłowione cierpienie.

Procedura przyznawania azylu w Unii Europejskiej musi odbywać się z poszanowaniem praw podstawowych, a przyjęty w Unii system musi zapewniać możliwość ubiegania się o azyl i sprawiedliwe rozpatrywanie takich wniosków osobom, które uciekają przed konfliktami zbrojnymi lub prześladowaniami, a przy tym musi gwarantować wszystkim tym osobom bezpieczeństwo.

Musimy wywołać wokół tej sprawy tak głośny skandal, by usłyszeli go liderzy UE i podjęli konkretne kroki prawne, które zapobiegną maltretowaniu migrantów w Europie. Podpisz teraz!


Przypisy:

  1. https://www.nytimes.com/2020/09/13/world/europe/camp-fire-greece-migrants.html
  2. https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/speech_20_1655
  3. https://ec.europa.eu/info/publications/migration-and-asylum-package_en
  4. https://oi-files-d8-prod.s3.eu-west-2.amazonaws.com/s3fs-public/2020-09/wemove-oxfam-complaint-to-ec-asylum-greece-eu.pdf
    https://ec.europa.eu/info/law/law-making-process/applying-eu-law/infringement-procedure_en
    https://euobserver.com/migration/149509

Dorzucisz się?

Tekst w lewym górnym rogu: Ochrona dla wszystkich; w prawym górnym rogu: logo WeMove; poniżej na środku: dwie osoby obejmujące się; w lewym dolnym rogu: dwie idące osoby trzymające się za ręce; w prawym dolnym rogu: personel medyczny w czerwonej kurtce.


Z uporem walczymy o przestrzeganie praw człowieka uchodźców i migrantów. Mamy prawo do dumy z tego zwycięstwa. Ale ani na chwilę nie możemy przerwać starań o bardziej ludzką i sprawiedliwą Europę.

Wpłata darowizny jest całkowicie bezpieczna. Wypełnij poniższy formularz i wpłać tyle, ile kosztuje kubek kawy, byśmy w 2023 roku mogli nadal bronić praw osób, które szukają w Europie bezpiecznego schronienia.

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!