70 887 z 100 000 podpisów

Do europejskich przywódców

Petycja

Emisje, jakie generują loty prywatnymi odrzutowcami, wyrządzają planecie olbrzymie szkody. Wszyscy płacimy cenę za luksusowy tryb życia najbogatszych. To skandal, który nie może dłużej trwać. Apelujemy o:

  • wprowadzenie zakazu lotów prywatnymi odrzutowcami,
  • likwidację programów lojalnościowych, które stwarzają zachęty do nadmiernego korzystania z przelotów,
  • opodatkowanie częstych przelotów.

W ten sposób sprawimy, że wąska grupa najbogatszych poniesie koszty nadmiernych zanieczyszczeń i emisji gazów cieplarnianych, które powoduje.

Dlaczego jest to ważne?

Szokujący fakt: Zaledwie 1% ludzi odpowiada za POŁOWĘ toksycznych emisji z transportu powietrznego. [1]

A gdy nam coraz trudniej związać koniec z końcem, sprzedaż prywatnych odrzutowców wystrzeliła w górę! [2]

Miliarderzy tacy jak Elon Musk i Jeff Bezos odpowiadają za oburzające poziomy emisji wynikające z ich luksusowego trybu życia.

Ale wiesz co? Nie musimy na to pozwalać. Rozwiązanie jest proste: trzeba ograniczyć emisje generowane przez prywatne odrzutowce. Oznacza to zamknięcie europejskich lotnisk dla prywatnych odrzutowców, opodatkowanie częstych podróży lotniczych i likwidację rabatów dla osób często latających samolotami.

Wiemy, że to możliwe. Niedawno aktywistom klimatycznym udało się doprowadzić do tego, że wielkie lotnisko Schiphol w Amsterdamie przestało obsługiwać prywatne odrzutowce. [3] Powtórzmy ten sukces, by radykalnie obniżyć emisje, jakie generuje luksus najbogatszych.


Przypisy:

  1. Gossling, S & Humpe, A (2020). „Globalna skala, dystrybucja i wzrost podróży powietrznych: implikacje dla zmiany klimatu”. Global Env. Change 65 (2020) 102194.
    ttps://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0959378020307779
  2. https://www.theguardian.com/world/2023/may/01/private-jet-sales-likely-to-reach-highest-ever-level-this-year-report-says
  3. https://time.com/6276617/schiphol-amsterdam-airport-ban-private-jets/

Partnerzy:

Dorzucisz się?

Dziękujemy za Twój podpis pod petycją o zakazanie prywatnych odrzutowców, likwidację programów lojalnościowych zachęcających do latania oraz opodatkowanie częstych lotów. Po prostu nie stać nas na to, by luksusowy styl życia najbogatszych wciąż generował tak duże emisje – szczególnie teraz, w samym środku kryzysu klimatycznego i kryzysu kosztów utrzymania. Czy możesz dorzucić kilka złotych na tę kampanię?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!