221 988 z 250 000 podpisów

Do ministrów handlu, środowiska i rolnictwa w krajach UE oraz do wszystkich przywódców politycznych Europy

Petycja

Biorąc pod uwagę udokumentowane przypadki wylesiania, łamania praw człowieka i brak poszanowania dla zobowiązań klimatycznych, wzywamy unijnych przywódców do wstrzymania negocjacji związanych z umową o wolnym handlu pomiędzy UE a grupą krajów Mercosur, a szczególnie z Brazylią pod rządami prezydenta Jaira Bolsonaro.

Dlaczego jest to ważne?

Lasy deszczowe Amazonii płoną, by Brazylia mogła produkować tanie mięso. Pożary właśnie wyrwały się spod kontroli. My, Europejczycy i Europejki, możemy pomóc je powstrzymać!

Drwale wycinają coraz większe połacie „zielonych płuc świata” – robią to nielegalnie, ale z błogosławieństwem brazylijskiego prezydenta Bolsonaro. Niszczą w ten sposób niezbędne do życia magazyny dwutlenku węgla i trzy miliony gatunków roślin i zwierząt, które żyją w Amazonii. Wszystko po to, by wesprzeć przemysł mięsny.

A Europa dolewa oliwy do tego ognia! Unia Europejska zamierza podpisać „nowy traktat TTIP” z krajami Ameryki Południowej skupionymi w organizacji Mercosur, czyli Brazylią, Argentyną, Paragwajem i Urugwajem. Ta umowa ma zapewnić Europie import taniej wołowiny, soi, drewna i innych produktów, które powstaną na pogorzelisku Amazonii.

Umowa ta to duma prezydenta Bolsonaro. Stawka jest olbrzymia: UE to drugi co do wielkości partner handlowy Brazylii. Negocjacje w sprawie umowy trwają od ponad 20 lat. Wielbiciel wolnego handlu Bolsonaro chełpi się tym, że wkrótce je zakończy [1]. Ale dopóki te rozmowy trwają, Unia może wywrzeć silną presję na Bolsonaro, by zaczął chronić Amazonię.

Musimy zmobilizować się jak najszybciej i musi być nas jak najwięcej. Zażądajmy, by nasi politycy natychmiast wstrzymali negocjacje z Brazylią. Wiemy, że nacisk opinii publicznej może udaremnić katastrofalne umowy handlowe: udało się to z traktatem TTIP. Ale trzeba działać szybko, bo codziennie idzie z dymem coraz więcej lasów.

Umowa ułatwi masowy import towarów do Europy i napełni kieszenie korporacji po obu stronach Atlantyku.

Politycy popierający tę umowę twierdzą, że zawiera ona „zobowiązanie do zajęcia się wylesianiem” – jednak ponad 600 naukowców, dwie organizacje rdzennej ludności Brazylii i 340 grup społeczeństwa obywatelskiego alarmuje, że to zabezpieczenie jest tylko pozorne [2]. Europa nie może nagradzać Bolsonaro i jego biznesowych kompanów za koszmarną dewastację lasów deszczowych i klimatu, która postępuje, odkąd osiem miesięcy temu objął rządy.

Wylesianie Amazonii to nie jedyny powód do zmartwień. Jeśli umowa z krajami Mercosur dojdzie do skutku, Europa będzie importować o wiele więcej owoców i warzyw traktowanych zakazanymi u nas pestycydami [3]. Bolsonaro rozluźnił regulacje, dzięki czemu megakoncerny takie jak Syngenta masowo produkują w Brazylii substancje chemiczne, których nie wolno im produkować w UE. Środkami tymi spryskuje się zbiory, które wkrótce mogą trafić do naszych sklepów – chyba że zablokujemy tę umowę!

Czy zwyczajni ludzie tacy jak Ty i ja mogą powstrzymać traktat między gospodarczymi potęgami, nad którym pracowano od dwóch dziesięcioleci? Oczywiście, że mogą! Pamiętasz TTIP? Kiedy USA i UE były o krok od podpisania umowy, która zalałaby Europę genetycznie modyfikowanymi produktami i mięsem naszprycowanym hormonami, ludzie tacy jak Ty włączyli się do trzymilionowego ruchu obywatelskiego, by do tego nie dopuścić. Udało się – umowa nie doszła do skutku.

Dziś musimy zablokować umowę z Brazylią i przekonać nowy, nieco bardziej „zielony” Parlament Europejski oraz naszych polityków, którzy obiecują walczyć o bezpieczny klimat, że nie mogą podpisać takiej umowy, dopóki Amazonia płonie. Włochy, Irlandia i Francja wyraziły już swoje wątpliwości [4]. Teraz masowy sprzeciw obywateli może przechylić szalę i pomóc nastawić całą Europę przeciwko temu groźnemu partnerstwu. Dołącz i podpisz nasz apel!


** 27 sierpnia 2019 r. zaktualizowaliśmy tekst petycji z "Wzywamy wszystkich przywódców politycznych w Europie do wstrzymania negocjacji z prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro dotyczących umowy handlowej z organizacją Mercosur" na ten widoczny obecnie. W momencie zmiany petycję podpisało już 1630 osób. Uznaliśmy jednak, że zmiana ta nie wpływa w żadnym stopniu na cel naszej petycji, dlatego już zebrane podpisy zostaną dodane do zebranych w przyszłości. **


Przypisy:

  1. https://www.reuters.com/article/us-argentina-brazil-bolsonaro/brazils-bolsonaro-says-mercosur-will-soon-sign-eu-trade-deal-idUSKCN1T72BV
  2. https://www.foeeurope.org/sites/default/files/eu-us_trade_deal/2019/joint-letter-brazil-eu-mercosur.pdf
  3. https://www.independent.co.uk/environment/pesticides-brazil-jair-bolsonaro-amazon-deforestation-agribusiness-a8957261.html
    https://www.theguardian.com/environment/2019/jun/12/hundreds-new-pesticides-approved-brazil-under-bolsonaro
  4. https://www.theguardian.com/environment/2019/aug/23/ireland-could-oppose-trade-deal-brazil-fails-stop-amazon-fires-leo-varadkar

Partnerzy:

Dorzucisz się?

Działania WeMove.EU finansowane są dzięki drobnym wpłatom od osób należących do naszego ruchu. Żeby utrzymać niezależność i elastycznie reagować tam, gdzie jesteśmy potrzebni, bardzo ostrożnie dobieramy źródła finansowania. Z Twoim wsparciem możemy działać szybciej i skuteczniej.

Dorzucisz się, żebyśmy wspólnie z całą naszą społecznością mogli kontynuować działania przeciwko umowie z grupą Mercosur i uratować Amazonię?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto:

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Dorzuć się, używając
Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove.EU informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!

Dziękujemy za podpisanie petycji!

Takich pożarów w Amazonii jeszcze nie było. Płoną płuca Ziemi i musimy jak najszybciej to zatrzymać! Pomóż wywrzeć nacisk na kraje UE, żeby nie podpisywały umowy z grupą Merocsur, dopóki prezydent Brazylii nie podejmie realnych kroków, by opanować sytuację i powstrzymać niszczenie lasów deszczowych.

Udostępnij petycję znajomym i rodzinie.