479 621 z 600 000 podpisów

Do ministrów handlu, środowiska i rolnictwa w krajach UE oraz do wszystkich przywódców politycznych Europy

Petycja

Ze względu na udokumentowane przypadki intensywnego wylesiania, łamania praw człowieka i brak poszanowania dla zobowiązań klimatycznych w Brazylii, wzywamy unijnych przywódców do wstrzymania umowy handlowej pomiędzy UE a grupą krajów Mercosur.

Dlaczego jest to ważne?

Lasy deszczowe Amazonii płoną, by Brazylia mogła produkować tanie mięso. My, Europejczycy i Europejki, możemy pomóc powstrzymać pożary!

Drwale wycinają coraz większe połacie „zielonych płuc świata” – robią to nielegalnie. Niszczą w ten sposób drzewa, niezbędne do życia magazyny dwutlenku węgla, i trzy miliony gatunków roślin i zwierząt, które żyją w Amazonii. Wszystko po to, by wesprzeć przemysł mięsny. [1]

A Europa dolewa oliwy do tego ognia! Unia Europejska zamierza podpisać „nowy traktat TTIP” [2] z krajami Ameryki Południowej skupionymi w organizacji Mercosur, czyli Brazylią, Argentyną, Paragwajem i Urugwajem. Ta umowa ma zapewnić Europie import taniej wołowiny, soi, drewna i innych produktów, które powstaną na pogorzelisku Amazonii.

Umowa ta to duma brazylijskiego prezydenta Bolsonaro. Stawka jest wysoka: UE to drugi co do wielkości partner handlowy Brazylii. Po ponad dwudziestu latach, negocjacje w sprawie umowy dobiegają końca i niedługo ostateczne porozumienie ma zostać formalnie zawarte. Wielbiciel wolnego handlu Bolsonaro chełpi się tym, że wkrótce umowa zostanie podpisana [3]. Ale dopóki te rozmowy trwają, Unia może wywrzeć silną presję na Bolsonaro, by zaczął chronić Amazonię.

Musimy zmobilizować się jak najszybciej i musi być nas jak najwięcej. Zażądajmy, by nasi politycy natychmiast wstrzymali negocjacje nad umową UE-Mercosur. Wiemy, że nacisk opinii publicznej może udaremnić katastrofalne umowy handlowe: udało się to z traktatem TTIP. Ale trzeba działać szybko, bo codziennie idzie z dymem coraz więcej lasów.

Umowa ułatwi masowy import towarów do Europy i napełni kieszenie korporacji po obu stronach Atlantyku.

Politycy popierający tę umowę twierdzą, że zawiera ona „zobowiązanie do zajęcia się wylesianiem” – jednak ponad 600 naukowców, dwie organizacje rdzennej ludności Brazylii i 340 grup społeczeństwa obywatelskiego alarmuje, że to zabezpieczenie jest tylko pozorne [4]. Europa nie może nagradzać Bolsonaro i jego biznesowych kompanów za koszmarną dewastację lasów deszczowych i klimatu, która postępuje, odkąd objął rządy.

Wylesianie Amazonii to nie jedyny powód do zmartwień. Jeśli umowa z krajami Mercosur dojdzie do skutku, Europa będzie importować o wiele więcej owoców i warzyw traktowanych zakazanymi u nas pestycydami [5]. Bolsonaro rozluźnił regulacje, dzięki czemu megakoncerny takie jak Syngenta masowo produkują w Brazylii substancje chemiczne, których nie wolno im produkować w UE. Środkami tymi spryskuje się zbiory, które wkrótce mogą trafić do naszych sklepów – chyba że zablokujemy tę umowę!

Czy zwyczajni ludzie tacy jak Ty i ja mogą powstrzymać traktat między gospodarczymi potęgami, nad którym pracowano od dwóch dziesięcioleci? Oczywiście, że mogą! Pamiętasz TTIP? Kiedy USA i UE były o krok od podpisania umowy, która zalałaby Europę genetycznie modyfikowanymi produktami i mięsem naszprycowanym hormonami, ludzie tacy jak Ty włączyli się do trzymilionowego ruchu obywatelskiego, by do tego nie dopuścić. Udało się – umowa nie doszła do skutku.

Dziś musimy zablokować umowę z Brazylią i przekonać nowy, nieco bardziej „zielony” Parlament Europejski oraz naszych polityków, którzy obiecują walczyć o bezpieczny klimat, że nie mogą podpisać takiej umowy, dopóki Amazonia płonie. Włochy, Irlandia i Francja wyraziły już swoje wątpliwości [6], a Holandia, Austria i Parlament belgijskiego regionu Walonii zagłosowały przeciwko porozumieniu [7]. Teraz masowy sprzeciw obywateli może przechylić szalę i pomóc nastawić całą Europę przeciwko temu groźnemu partnerstwu. Dołącz i podpisz nasz apel!


* WeMove Europe zbiera podpisy pod tą petycją razem z organizacją SumOfUs. Inne organizacje, w tym Campact, Greenpeace i Foodwatch, prowadzą własne kampanie z podobnymi żądaniami. Razem jest nas ponad półtora miliona i wciąż nas przybywa.*


** 27 sierpnia 2019 r. zaktualizowaliśmy tekst petycji z "Wzywamy wszystkich przywódców politycznych w Europie do wstrzymania negocjacji z prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro dotyczących umowy handlowej z organizacją Mercosur" na "Biorąc pod uwagę udokumentowane przypadki wylesiania, łamania praw człowieka i brak poszanowania dla zobowiązań klimatycznych, wzywamy unijnych przywódców do wstrzymania negocjacji związanych z umową o wolnym handlu pomiędzy UE a grupą krajów Mercosur, a szczególnie z Brazylią pod rządami prezydenta Jaira Bolsonaro.". W momencie zmiany petycję podpisało już 1630 osób. 4 sierpnia 2020 r. ponownie zaktualizowaliśmy tekst petycji na ten widoczny obecnie. W momencie zmiany poprzednie wersje petycji podpisały łącznie 222 004 osoby .Uznaliśmy jednak, że zmiana ta nie wpływa w żadnym stopniu na cel naszej petycji, dlatego już zebrane podpisy zostaną dodane do zebranych w przyszłości. **


Przypisy:

 1. https://edition.cnn.com/2019/08/23/americas/brazil-beef-amazon-rainforest-fire-intl/index.html
  https://www.wired.com/story/humans-more-than-drought-are-fueling-the-amazons-flames/
  https://www.nbcnews.com/news/world/climate-change-oxygen-biodiversity-amazon-rainforest-fires-leave-plenty-stake-n1045446
 2. TTIP (Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji) to porozumienie handlowe negocjowane pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Transatlantycki ruch obywatelski przez lata sprzeciwiał się zawarciu umowy. Kiedy Donald Trump został prezydentem USA, zawiesił on negocjacje: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transatlantyckie_Partnerstwo_w_dziedzinie_Handlu_i_Inwestycji
 3. https://www.reuters.com/article/us-argentina-brazil-bolsonaro/brazils-bolsonaro-says-mercosur-will-soon-sign-eu-trade-deal-idUSKCN1T72BV
 4. https://www.foeeurope.org/sites/default/files/eu-us_trade_deal/2019/joint-letter-brazil-eu-mercosur.pdf
 5. https://www.independent.co.uk/environment/pesticides-brazil-jair-bolsonaro-amazon-deforestation-agribusiness-a8957261.html
  https://www.theguardian.com/environment/2019/jun/12/hundreds-new-pesticides-approved-brazil-under-bolsonaro
 6. https://www.theguardian.com/environment/2019/aug/23/ireland-could-oppose-trade-deal-brazil-fails-stop-amazon-fires-leo-varadkar
 7. https://www.veblen-institute.org/EU-Mercosur-trade-agreement-5-organisations-file-a-complaint-with-the-EU.html

Partnerzy:

Dorzucisz się?

Działania WeMove.EU finansowane są dzięki drobnym wpłatom od osób należących do naszego ruchu. Żeby utrzymać niezależność i elastycznie reagować tam, gdzie jesteśmy potrzebni, bardzo ostrożnie dobieramy źródła finansowania. Z Twoim wsparciem możemy działać szybciej i skuteczniej.

Dorzucisz się, żebyśmy wspólnie z całą naszą społecznością mogli kontynuować działania przeciwko umowie z grupą Mercosur i uratować Amazonię?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto:

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Dorzuć się, używając
Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove.EU informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!