255 734 z 300 000 podpisów

Do kluczowych niemieckich ministrów

Petycja

Ze względu na udokumentowane przypadki intensywnego wylesiania Amazonii oraz łamania praw człowieka, wzywamy unijnych przywódców do wstrzymania umowy handlowej pomiędzy UE a grupą krajów Mercosur.

Dlaczego jest to ważne?

Chociaż Brazylia ma nowego prezydenta, lasy deszczowe Amazonii wciąż idą pod topór. W ubiegłym miesiącu padł nawet rekord wycinki drzew! Jeśli się temu nie przeciwstawimy, będzie coraz gorzej. [1]

Dlaczego tak się dzieje? Chciwe koncerny rolne wciąż wycinają i wypalają lasy deszczowe pod nowe uprawy soi i pastwiska dla bydła. A teraz do tego dzieła zniszczenia dołącza Unia. Za zamkniętymi drzwiami Komisja Europejska razem z lobbystami wielkich koncernów próbuje wskrzesić katastrofalną umowę handlową między UE a grupą Mercosur – czyli Brazylią i trzema innymi krajami. [2]

Jeśli ta umowa wejdzie w życie, do Europy wyruszą świeże dostawy wołowiny, soi i drewna po niższych cenach, a pazerność wielkiego biznesu przyspieszy zagładę Amazonii. Co dostaną w zamian kraje Mercosuru? Toksyczne pestycydy – tak niebezpieczne, że w Unii nie wolno ich w ogóle sprzedawać. Dla lasów deszczowych, rdzennych społeczności i dla planety skutki podpisania tej umowy będą horrendalne. [3]

Ale możemy nie dopuścić, by tak się stało! Niewielka grupa krajów Unii i europosłów_anek może zablokować przyjęcie umowy. Przywódcy Francji, Holandii i Austrii już ogłosili, że nie podpiszą traktatu w jego obecnej formie. [4]

Zebraliśmy już ponad 500 000 podpisów, a z pomocą nowych, dużych partnerów możemy dociągnąć do miliona i wywołać prawdziwą burzę w mediach! To zaś może dać iskrę do rewolty niektórych krajów Unii i części europosłów_anek – już w najbliższych tygodniach.


* WeMove Europe zbiera podpisy pod tą petycją razem z organizacją SumOfUs. Inne organizacje, w tym Campact, Greenpeace i Foodwatch, prowadzą własne kampanie z podobnymi żądaniami. Razem jest nas ponad półtora miliona i wciąż nas przybywa.*


** 27 sierpnia 2019 r. zaktualizowaliśmy tekst petycji z "Wzywamy wszystkich przywódców politycznych w Europie do wstrzymania negocjacji z prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro dotyczących umowy handlowej z organizacją Mercosur" na "Biorąc pod uwagę udokumentowane przypadki wylesiania, łamania praw człowieka i brak poszanowania dla zobowiązań klimatycznych, wzywamy unijnych przywódców do wstrzymania negocjacji związanych z umową o wolnym handlu pomiędzy UE a grupą krajów Mercosur, a szczególnie z Brazylią pod rządami prezydenta Jaira Bolsonaro.". W momencie zmiany petycję podpisało już 1630 osób.
4 sierpnia 2020 r. ponownie zaktualizowaliśmy tekst petycji na "Ze względu na udokumentowane przypadki intensywnego wylesiania, łamania praw człowieka i brak poszanowania dla zobowiązań klimatycznych w Brazylii, wzywamy unijnych przywódców do wstrzymania umowy handlowej pomiędzy UE a grupą krajów Mercosur." W momencie zmiany poprzednie wersje petycji podpisały łącznie 222 004 osoby.
23 marca 2023 r. zaktualizowaliśmy tekst tej petycji po raz kolejny na ten widoczny obecnie, ponieważ zmienił się rząd Brazylii i nowy prezydent, Lula da Silva, podjął nowe zobowiązania dotyczące walki z kryzysem klimatycznym. Uznaliśmy jednak, że zmiana ta nie wpływa w żadnym stopniu na cel naszej petycji, dlatego już zebrane podpisy zostaną dodane do zebranych w przyszłości. **


Przypisy:

  1. „Rekordowe tempo wylesiania brazylijskiej Amazonii świadczy o tym, jakie wyzwania stoją przed prezydentem Lulą”: https://www.theguardian.com/world/2023/mar/10/brazil-record-deforestation-amazon-rainforest-lula-bolsonaro
  2. https://www.politico.eu/article/eu-tries-to-grab-power-back-on-trade-deals/
  3. “Umowa handlowa UE-Mercosur", briefing FERN: https://www.fern.org/fileadmin/uploads/fern/Documents/2020/The_EU-Mercosur_Trade_Agreement_explainer.pdf
  4. https://batimes.com.ar/news/economy/frances-macron-warns-eu-mercosur-deal-hinges-on-environment.phtml
    https://www.riotimesonline.com/brazil-news/brazil/dutch-parliament-calls-for-veto-of-mercosur-eu-agreement-and-cites-brazil-bad-for-the-amazon/
    https://www.euractiv.com/section/economy-jobs/news/austria-vetoes-mercosur-deal-saying-it-goes-against-eu-green-deal/

Partnerzy:

Twojego tweeta otrzyma Robert Habeck, minister gospodarki i ochrony klimatu, Steffi Lemke, ministra środowiska, Cem Özdemir, minister rolnictwa i polityki żywnościowej oraz Kanclerz Niemiec Olaf Scholz

W tym tygodniu ministrowie gospodarki krajów UE spotkają się, by dyskutować o niszczącej środowisko umowie handlowej.

Jeśli uda nam się przekonać potężnych niemieckich ministrów i ministerki, by sprzeciwili się podpisaniu umowy – jako że Niemcy są istotnym graczem w trwających negocjacjach – wreszcie mamy szansę na dobre zablokować tę umowę.

Wyślij tweeta kluczowym niemieckim ministrom, by wezwać ich do zablokowania umowy UE-Mercosur!

Wyślij tweeta

Form to send tweet
Napisz tweeta jako To nie Ty? Kliknij

Napisz do Do kluczowych niemieckich ministrów

Form to send email

W tym tygodniu ministrowie gospodarki krajów UE spotkają się, by dyskutować o niszczącej środowisko umowie handlowej.

Jeśli uda nam się przekonać potężnych niemieckich ministrów i ministerki, by sprzeciwili się podpisaniu porozumienia – jako że Niemcy są istotnym graczem w trwających negocjacjach – wreszcie mamy szansę na dobre zablokować tę umowę.

Napisz własnego maila do ministrów, by wezwać ich do zastopowania umowy EU-Mercosur.

Przedstawiamy kilka pomocnych argumentów. Nie zapomnij pisać zwięźle i podpisać wiadomość!

  • Planowana umowa UE-Mercosur będzie katastrofą dla planety. Już importujemy ogromne ilości wołowiny i soi z tamtego regionu. Każdego dnia Amazonia i sąsiadujące z nią obszary niszczone są po to, by produkować coraz więcej tych wyrobów. Jeśli umowa handlowa zostanie zawarta, sytuacja tylko się pogorszy.
  • Umowa UE-Mercosur może doprowadzić do wzmożonego zużycia pestycydów i narażenia ludzi na ich działanie. Niedawne niemieckie badania na brazylijskich owocach wykazały, że skażone pestycydami produkty są do kupienia w niemieckich supermarketach. Umowa jeszcze pogorszy sprawę.
  • Porozumienie zaszkodzi też bezpieczeństwu żywności. Ostatnio dziennikarze odkryli, że do UE niepostrzeżenie przedostały się duże ilości skażonego salmonellą kurczaka z Brazylii. Takie incydenty mogą stać się częstsze po podpisaniu umowy UE-Mercosur.
  • Otwarcie europejskiego rynku na żywność z krajów Mercosur mogłoby zaszkodzić niemieckim i w ogóle europejskim rolnikom. Nie zgadzamy się na niesprawiedliwą konkurencję.
Adresaci:

Wyślij jako To nie Ty? Kliknij

Odbiorcy otrzymają Twoje imię i nazwisko, adres email oraz adres Klikając przycisk „Podpisz”, wyrażasz poparcie dla tej kampanii i zezwalasz WeMove Europe na wykorzystanie Twoich danych do celów tej kampanii. Adresatowi petycji możemy przekazać Twoje imię i nazwisko oraz kraj. Usuniemy Twoje dane po zakończeniu kampanii, chyba że wyrazisz zgodę na otrzymywanie od nas spersonalizowanych e-maili o naszych kampaniach. Nigdy nie udostępnimy informacji o Tobie żadnym stronom trzecim bez Twojego zezwolenia. Tu możesz przeczytać naszą pełną politykę prywatności.

Dorzucisz się?

Potrzebujemy Twojej pomocy. WeMove Europe nie przyjmuje żadnego finansowania od firm ani państw. Jeśli mamy przekonać Europę, by słuchała obywatelek i obywateli, a nie producentów pestycydów, możemy to zrobić tylko dzięki darowiznom od osób takich jak Ty.

Czy możesz wpłacić dziś kilka złotych, by pomóc zablokować fatalną umowę między Unią a krajami Mercosuru i ocalić Amazonię przed jej tragicznymi skutkami?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!