84 075 z 100 000 podpisów

Elżbieta Katarzyna ŁUKACIJEWSKA, Andrzej HALICKI, Danuta Maria HÜBNER, Adam JARUBAS, Bartosz ARŁUKOWICZ, Janina OCHOJSKA, Ewa KOPACZ, Jerzy BUZEK, Jarosław Kalinowski, Janusz LEWANDOWSKI, Krzysztof HETMAN, Tomasz FRANKOWSKI, Jan OLBRYCHT, Radosław SIKORSKI, Jarosław DUDA, Magdalena ADAMOWICZ oraz Róża Gräfin von THUN UND HOHENSTEIN

Petycja

Pilnie potrzebujemy pełnego dochodzenia w sprawie katarskiego skandalu korupcyjnego oraz surowszych zasad walki z korupcją i łapówkarstwem w Europie.

Dlaczego jest to ważne?

“Worki z pieniędzmi” zostały znalezione w domach czterech europejskich polityków. [1] Podejrzewa się, że zapłacono im setki tysięcy euro, by działali na zlecenie katarskiego rządu. Jeśli to prawda, jest to jeden z największych skandali lobbingowych w historii Europy.

Do tego skandalu korupcyjnego mogło dojść tylko dlatego, że europejskie przepisy dotyczące lobbingu są słabe i przestarzałe. [2]

Skandal wokół katarskich łapówek musi być sygnałem ostrzegawczym. Stawką jest wiarygodność całej Unii Europejskiej.

Jeśli nie zmienimy zasad gry, taka sytuacja może się powtarzać. Pilnie potrzebujemy pełnego śledztwa w sprawie skandalu i surowszych zasad walki z korupcją i łapówkarstwem.

W sercu Europy istnieje ogromna nierównowaga sił, która stawia lobbystów ponad grupami obywatelskimi takimi jak nasza. Wiemy na przykład, że 75% wszystkich spotkań Komisji Europejskiej odbywa się z udziałem korporacyjnych lobbystów - i to nawet nie licząc przedstawicieli reżimów takich jak Katar. [3]

Ale właśnie teraz mamy wyjątkową okazję, by na nowo napisać zasady systemu. Ten skandal skupia uwagę mediów - wszystkie oczy zwrócone są na Brukselę. To nasza szansa, by zaapelować o większą przejrzystość i lepsze zasady. [4] Musimy usunąć pieniądze z polityki i oddać więcej władzy zwykłym ludziom, takim jak Ty i ja. Ale nie osiągniemy tego, jeśli nie zrobimy teraz dużo hałasu.


Przypisy:

  1. https://wiadomosci.onet.pl/politico/najbardziej-szokujacy-skandal-w-brukseli-przekrety-z-mundialem-w-tle/txv4h1d
  2. https://www.euronews.com/my-europe/2022/12/12/calls-for-eu-lobbying-rules-to-be-reformed-grow-as-corruption-scandal-rocks-brussels
  3. https://transparency.eu/wp-content/uploads/2016/10/Lobby-Meetings-European-Commission.pdf
  4. https://www.alter-eu.org/sites/default/files/documents/open%20letter%20kaili%20corruption%20scandal_151222_0.pdf
Twojego tweeta otrzyma Elżbieta Katarzyna ŁUKACIJEWSKA, Andrzej HALICKI, Danuta Maria HÜBNER, Adam JARUBAS, Bartosz ARŁUKOWICZ, Janina OCHOJSKA, Ewa KOPACZ, Jerzy BUZEK, Jarosław Kalinowski, Janusz LEWANDOWSKI, Krzysztof HETMAN, Tomasz FRANKOWSKI, Jan OLBRYCHT, Radosław SIKORSKI, Jarosław DUDA, Magdalena ADAMOWICZ oraz Róża Gräfin von THUN UND HOHENSTEIN

Minęło 9 miesięcy od największego skandalu korupcyjnego w historii Unii Europejskiej. Politycy obiecali zmianę przepisów i rozszerzenie jawności.Teraz jednak część z nich się wycofuje!

Nie możemy na to pozwolić.

Wyślij tweeta

Form to send tweet
Napisz tweeta jako To nie Ty? Kliknij

Napisz do

Form to send email

Minęło 9 miesięcy od największego skandalu korupcyjnego w historii Unii Europejskiej. Politycy obiecali zmianę przepisów i rozszerzenie jawności.Teraz jednak część z nich się wycofuje!

Nie możemy na to pozwolić.

Napisz do europosłów w swoim kraju i poproś, by poparli surowszą regulację lobbingu!

Poniżej znajdziesz proste instrukcje i kilka argumentów, które mogą Cię zainspirować.

Kilka porad, jak napisać wiadomość:

  • Pisz od siebie. Wiemy, że najlepiej działają wiadomości pisane własnymi słowami.
  • Pisz zwięźle: staraj się pisać krótko i na temat.
  • Nie zapomnij podziękować i podpisać się pod wiadomością.

Argumenty, których możesz użyć:

  • Skandal korupcyjny Katargate powinien być dzwonkiem alarmowym. Musimy skuteczniej zwalczać korupcję i zagwarantować większą jawność – a to wymaga surowszych przepisów.
  • nadchodzą eurowybory. Tylko szeroko zakrojone reformy i zwiększenie transparentności przywróci nasze zaufanie do polityków!
  • Chcemy raz na zawsze skończyć z kulturą bezkarności. Domagamy się sankcji dla polityków, którzy łamią przepisy antykorupcyjne!
Adresaci:

Wyślij jako To nie Ty? Kliknij

Odbiorcy otrzymają Twoje imię i nazwisko, adres email oraz adres Klikając przycisk „Podpisz”, wyrażasz poparcie dla tej kampanii i zezwalasz WeMove Europe na wykorzystanie Twoich danych do celów tej kampanii. Adresatowi petycji możemy przekazać Twoje imię i nazwisko oraz kraj. Usuniemy Twoje dane po zakończeniu kampanii, chyba że wyrazisz zgodę na otrzymywanie od nas spersonalizowanych e-maili o naszych kampaniach. Nigdy nie udostępnimy informacji o Tobie żadnym stronom trzecim bez Twojego zezwolenia. Tu możesz przeczytać naszą pełną politykę prywatności.

Następny krok - podziel się!