122 688 z 150 000 podpisów

Przywódcy Unii Europejskiej oraz Ministra Klimatu i Środowiska Anna Moskwa

Petycja

Koncerny wydobywcze nieustannie przekopują i niszczą naszą planetę, poszukując cennych metali. Teraz zamierzają prowadzić takie operacje na dnie głębokich mórz, wciąż nietkniętym ręką człowieka. Przywódcy Unii Europejskiej mają możność zapobiec nieodwracalnym szkodom, zanim one nastąpią. Wezwijmy ich razem, by zakazali górniczej eksploatacji dna mórz i oceanów – zanim będzie za późno.

STOP kopalniom na dnie morza! Apelujemy do przywódców Unii Europejskiej:

 • jako członkowie Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego (ISA) naciskajcie na zakaz, moratorium lub zapobiegawcze wstrzymanie wydobycia głębinowego na wodach międzynarodowych, dając przykład zakazem na wodach europejskich/szelfach kontynentalnych;
 • również jako członkowie ISA zapobiegajcie udzielaniu kontraktów górniczych i zapewnijcie, że przepisy górnicze nie zostaną przyjęte, dopóki luki naukowe nie zostaną uzupełnione, a ryzyko odpowiednio ocenione i zrozumiane;
 • powinniście zlecić przeprowadzenia kompleksowego i niezależnego badania naukowego, które pozwoli lepiej poznać szczególne cechy bioróżnorodności głębin morskich oraz fundamentalne znaczenie dna morskiego dla oceanów i systemu klimatycznego, dla których prowadzenie wydobycia na morskim dnie stanowi zagrożenie;
 • wyraźnie wyłączcie górnictwo głębinowego z proponowanego unijnego rozporządzenia w sprawie surowców krytycznych.

Dlaczego jest to ważne?

Wielkie koncerny wydobywcze biorą na cel oceany. Chcą móc swobodnie przekopywać i plądrować dno morskie w poszukiwaniu cennych metali. [1]

Wpływowe kraje – takie jak Niemcy, Hiszpania i Francja – już teraz popierają zakazanie eksploatacji morskiego dna lub pauzę zapobiegawczą. Mamy więc szansę sprawić, że chociaż raz życie w oceanach okaże się ważniejsze od zysków korporacji! Ale gigantyczne koncerny dobrze o tym wiedzą. Dlatego ich lobbyści szepczą już do uszu wpływowych polityków – w tym szefa organizacji ISA – próbując przepchnąć swoje plany bez względu na koszty dla środowiska [2]

W swojej chciwej pogoni za zyskami korporacje chcą zniszczyć życie morskie i siedliska w naszych oceanach - w samym środku kryzysu zagrożenia różnorodności biologicznej. [3] A nasi politycy są gotowi dać im zielone światło – chyba że zaczniemy działać teraz.

Naukowcy morscy ostrzegają, że prowadzenie wydobycia na dnie mórz spowoduje uwolnienie olbrzymich ilości toksycznych osadów i zanieczyszczenie nimi morskich ekosystemów oraz narażanie na szwank biologicznej pompy węglowej oceanu. Co więcej, hałas i silne oświetlenie towarzyszące takiej eksploatacji są szczególnie groźne dla morskiej fauny, w tym dla płetwali błękitnych. [4]

Stawka nie mogłaby być wyższa. Jeśli zakaz nie wejdzie w życie w najbliższych miesiącach, eksploatacja morskiego dna może się zacząć już w lipcu tego roku.

Jeśli chcemy przeciwstawić się naporowi górniczych korporacji i ich lobbystów – to wszystkie ręce na pokład, już teraz!

Im więcej z nas dołączy do apelu o zakaz eksploatacji dna morskiego, tym trudniej będzie decydentom zlekceważyć wolę społeczeństwa i poddać się naciskom lobbystów.


Przypisy:

 1. https://savethehighseas.org/deep-sea-mining/
  https://www.soalliance.org/campaign-against-deep-seabed-mining
 2. https://www.theguardian.com/environment/2023/mar/21/row-erupts-over-deep-sea-mining-as-world-races-to-finalise-vital-regulations
 3. https://ejfoundation.org/what-we-do/ocean/stop-deep-sea-mining
  https://www.theguardian.com/environment/2021/sep/27/race-to-the-bottom-the-disastrous-blindfolded-rush-to-mine-the-deep-sea
 4. https://www.theguardian.com/environment/2023/feb/14/deep-sea-mining-noise-poses-harm-blue-whales-scientists-warn
  https://www.france24.com/en/live-news/20230214-deep-sea-mining-noise-pollution-threatens-whales-study

Napisz do

Form to send email

Firmy górnicze przesuwają granice zysku: teraz plądrują głębiny naszych oceanów.

Nie możemy sobie pozwolić na to, by w imię zysku narazić morską przyrodę i delikatne ekosystemy na niebezpieczeństwo. Zdrowie naszych oceanów wisi na włosku. Powiedz polskiej ministrze, że powinna posłuchać 120 000 z nas zamiast chciwych firm górniczych.

Nasz zespół zgromadzi wszystkie wiadomości i wyśle je bezpośrednio do ministry Moskwy.

Oto kilka argumentów, których możesz użyć:

 • Wspomnij, że niepokoi Cię wpływ górnictwa głębinowego na przyrodę morską i bogate ekosystemy w głębi mórz. Ogromna część życia w głębinach nie została nawet jeszcze odkryta. Wiemy na pewno, że wielkie maszyny skrobiące dno morskie i kopiące w nim zniszczą siedliska przyrodnicze, krzywdząc żywe istoty poprzez zanieczyszczenie hałasem, światłem oraz kłębiącymi się tumanami toksycznego osadu.
 • Wspomnij o istotności dna morskiego dla opanowania kryzysu klimatycznego. Napisz, że dla Ciebie jako wyborcy czy wyborczyni kwestia klimatu jest na szczycie listy priorytetów. Przekaż, że głębia oceanu jest naszą największą sojuszniczką w walce przeciwko załamaniu klimatycznemu, ponieważ stanowi ona ogromne składowisko związków węgla i zatrzymuje w sobie gazy cieplarniane, które – uwolnione – odpowiadają za nagrzewanie planety. Szorowanie po dnie morza uwolni ogromne ilości związków węgla do atmosfery.
 • Zapytaj panią minister, czy chciałaby się z Tobą spotkać, by omówić Twoje obawy związane z zagrożeniem w postaci górnictwa głębinowego w ramach wydarzenia organizowanego przez WeMove Europe i partnerów.

A oto kilka pomocnych wskazówek:

 • Pisz od siebie. Wyjaśnij, dlaczego zależy Ci na ochronie dna morskiego. Politycy to też ludzie! Wiemy, że osobiste wiadomości są dobrym sposobem na dotarcie do nich.
 • Pisz uprzejmie. Ministrowie zareagują przychylniej na wiadomości pisane uprzejmym tonem.
 • Poproś o zobowiązanie i domagaj się odpowiedzi. Wyraźnie daj do zrozumienia, że prosisz o wzięcie Twojego głosu pod uwagę.
Adresaci:

Wyślij jako To nie Ty? Kliknij

Odbiorcy otrzymają Twoje imię i nazwisko, adres email oraz adres Klikając przycisk „Podpisz”, wyrażasz poparcie dla tej kampanii i zezwalasz WeMove Europe na wykorzystanie Twoich danych do celów tej kampanii. Adresatowi petycji możemy przekazać Twoje imię i nazwisko oraz kraj. Usuniemy Twoje dane po zakończeniu kampanii, chyba że wyrazisz zgodę na otrzymywanie od nas spersonalizowanych e-maili o naszych kampaniach. Nigdy nie udostępnimy informacji o Tobie żadnym stronom trzecim bez Twojego zezwolenia. Tu możesz przeczytać naszą pełną politykę prywatności.

Dorzucisz się?

Dziękujemy, że opowiadasz się za ochroną życia w morskich głębinach i przeciwko niszczycielskim podmorskim kopalniom.

Razem prowadziliśmy wiele kampanii, które pomogły chronić oceany i zamieszkujące je stworzenia – doprowadziliśmy na przykład do zakazu połowów włokami dennymi na morskich obszarach chronionych w UE od 2030 roku.

Takie kampanie wymagają czasu, ale prowadzimy je aż do skutku, by zamiast przyczyniać się do dewastacji życia w morzach i oceanach, Europa objęła je ochroną. I będziemy robić to nadal.

Czy możesz dorzucić kilka złotych, by zasilić nasze kampanie i pomóc osiągać następne cele?

Wpłać teraz, a jeśli możesz, wesprzyj nas stałą, regularną darowizną, by ruch WeMove Europe mógł działać przez cały rok!

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!