1 031 107 z 1 200 000 podpisów

Do rządów i parlamentów państw Europy, instytucji Unii Europejskiej

Petycja

Apelujemy o wycofanie się z Traktatu Karty Energetycznej i nierozszerzanie go na inne kraje! Powołując się na ten traktat, koncerny węglowe, naftowe i gazowe utrudniają przechodzenie na czystą energię. Trzeba natychmiast odebrać im to narzędzie, by nie mogły spowalniać pilnych działań klimatycznych!

Dlaczego jest to ważne?

Kraje Europy płacą firmom paliwowym olbrzymie odszkodowania. Koncerny naftowe, gazowe i węglowe domagają się łącznie ponad 7 miliardów euro za działania na rzecz klimatu. [1]

 • Koncern naftowo-gazowy Rockhopper żąda 260 milionów euro od Włoch za to że zabroniły eksploatacji nowych złóż na swoim wybrzeżu.
 • Koncern Ascent domaga się 120 milionów od podatników Słowenii, którzy nie chcą, by wydobycie gazu metodą szczelinowania odbywało się kosztem środowiska.
 • Koncern Vattenfall pozwał Niemcy o 4,3 mld euro, gdy rząd tego kraju postanowił zamknąć elektrownie atomowe.
 • A Holendrzy mają zapłacić 2,4 mld euro koncernom RWE i Uniper za to, że wycofują się ze spalania węgla. [2]

Czas na uniknięcie katastrofy klimatycznej szybko się kończy. [2] Jednak koncerny paliwowe szantażują nasze państwa groźbą procesów i niebotycznych odszkodowań. W ten sposób blokują podejmowanie decyzji, które są konieczne dla ratowania klimatu. W tej absurdalnej sytuacji stawia nas podpisany przed laty traktat, który stawia interesy koncernów paliwowych ponad dobrem ludzi i klimatu. [3]

W tym tygodniu ministrowie energii krajów UE mogą dać wspólny sygnał, że nadciąga koniec tego toksycznego traktatu. Polska i Niemcy skłaniają się ku wypowiedzeniu traktatu, a niektóre inne kraje, takie jak Holandia, Hiszpania i Francja, nadal się wahają.

Poprzyjmy ministrów, którzy chcą zerwania traktatu. Zwiększmy presję na tych, którzy jeszcze nie wyrobili sobie zdania. Jeśli każdy, kto podpisał naszą petycję, wyśle teraz osobistą wiadomość do swojego ministra, razem możemy przekonać polityków, by stanęli po naszej stronie.

Traktat Karty Energetycznej to relikt przeszłości – tak samo jak paliwa kopalne. Pochodzi z czasów, gdy władze państw wciąż negowały zmianę klimatu. Teraz jednak koncerny paliwowe i wydobywcze chwytają się go jak ostatniej deski ratunku, bo ten traktat chroni ich zyski.

Niestety, ochrona zysków oznacza w tym przypadku wytaczanie procesów rządom, które na pierwszym miejscu stawiają dobro ludzi i planety. Gdy państwo przegrywa taki proces, musi wypłacić wysokie odszkodowanie z naszych podatków. Publiczne pieniądze powinny finansować zielone inwestycje, szkoły i szpitale – a nie napełniać kieszenie koncernów, które ściągają na nas katastrofę klimatyczną.

Ale ci wielcy truciciele zaczynają tracić grunt pod nogami. Z toksycznego traktatu wycofały się już Włochy, a wielu europosłów popiera nasz apel. Teraz muszą zająć stanowisko rządy poszczególnych krajów. Dlatego chcemy, by nasi ministrowie usłyszeli, co mamy im do powiedzenia, zanim podejmą decyzję.


Przypisy:

 1. Koncern naftowo-gazowy Rockhopper żąda 260 milionów euro od Włoch, które zabroniły eksploatacji nowych złóż na swoim wybrzeżu. Koncern Ascent domaga się 120 milionów od podatników Słowenii, którzy nie chcą, by wydobycie gazu metodą szczelinowania odbywało się kosztem środowiska. Koncern Vattenfall pozwał Niemcy o 4,3 mld euro, gdy rząd tego kraju postanowił zamknąć elektrownie atomowe. A Holendrzy mają zapłacić 2,4 mld euro koncernom RWE i Uniper za to, że wycofują się ze spalania węgla!
  https://energy-charter-dirty-secrets.org/#section5
  https://friendsoftheearth.eu/press-release/uk-fracking-company-sues-slovenia-over-environmental-protection/
  https://www.investigate-europe.eu/en/2021/ect/
  https://www.euractiv.com/section/energy/news/energy-charter-treaty-strikes-again-as-uniper-sues-netherlands-over-coal-phase-out/
  https://www.euractiv.com/section/energy/news/germanys-rwe-uses-energy-charter-treaty-to-challenge-dutch-coal-phase-out/
 2. https://energy-charter-dirty-secrets.org/#section5
 3. Jest to tzw. Traktat Karty Energetycznej (TKE) https://friendsoftheearth.eu/news/how-the-energy-charter-treaty-derails-climate-action/

Partnerzy:

Twojego tweeta otrzyma Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin oraz Ministra Klimatu Anna Moskwa

Koncerny wydobywające ropę i palące węglem w elektrowniach z tym właśnie traktatem w ręku pozywają nasze państwa o miliardowe odszkodowania – za to, odchodzimy od paliw kopalnych. Takie pozwy grożą każdemu rządowi, który próbuje przestawić kraj na czystą energię. Łączna suma odszkodowań w Europie może wynieść ponad 7 miliardów euro.

Akurat teraz mamy wielką szansę zerwać ten traktat, który oddaje pełnię władzy koncernom paliwowym. Gdy ta szansa przepadnie, nie wyplączemy się z niego przez długie lata. Nasze żądania muszą teraz dotrzeć do uszu komisarzy, którzy podejmą decyzję.

By odeprzeć nacisk koncernów paliwowych, zebraliśmy się dzisiaj w Brukseli przed siedzibą Komisji Europejskiej. Chociaż nie ma Cię tu z nami, możesz pomóc sprawić, że nasze żądania dotrą do uszu komisarzy.

Jeśli skontaktujesz się teraz z komisarzami, usłyszą w swoich gabinetach to samo żądanie, które dobiega ich teraz zza okien! Głos całej naszej społeczności jest potężny. Razem wezwijmy komisarzy: powiedzcie stanowcze NIE temu toksycznemu traktatowi!

Wyślij tweeta

Form to send tweet
Napisz tweeta jako To nie Ty? Kliknij

Dorzucisz się?

Dziękujemy, że dołączasz do buntu przeciwko koncernom paliwowym, które domagają się wysokich odszkodowań za ratowanie planety.

Chcemy, by z tego traktatu wycofała się cała Europa. Aby osiągnąć ten cel, na każdym kroku będziemy potrzebować Twojego udziału.

Nasze kampanie wspierają i finansują obywatelki i obywatele całej Europy. Nie otrzymujemy pieniędzy od firm ani państw.

Wpłać teraz za pomocą tego formularza, a jeśli możesz, wesprzyj nas stałą, comiesięczną darowizną, by ruch WeMove Europe mógł skutecznie działać przez cały rok!

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!