1 026 443 z 1 200 000 podpisów

Do rządów i parlamentów państw Europy, instytucji Unii Europejskiej, Ministra Klimatu Michała Kurtyki oraz Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina

Petycja

Apelujemy o wycofanie się z Traktatu Karty Energetycznej i nierozszerzanie go na inne kraje! Powołując się na ten traktat, koncerny węglowe, naftowe i gazowe utrudniają przechodzenie na czystą energię. Trzeba natychmiast odebrać im to narzędzie, by nie mogły spowalniać pilnych działań klimatycznych!

Dlaczego jest to ważne?

Po latach mobilizacji, walki z władzami w sądach i wielotysięcznych protestów na ulicach w końcu się udało: nasi przyjaciele w Holandii zwyciężyli. Rząd przychylił się do ich głosu i postanowił przestać wytwarzać energię z węgla. Daje to nadzieję nam wszystkim, którym leży na sercu ochrona tego, co najcenniejsze: naszej planety.

Ale na tym się nie skończyło. Wielki niemiecki koncern energetyczny, właściciel elektrowni węglowych, powołał się na mało znaną umowę międzynarodową i zaskarżył decyzję Holendrów do sądu. Domaga się około 1,4 miliarda euro odszkodowania. [1]

Celem takiego ataku może stać się każdy kraj Unii. Ta umowa – tzw. Traktat Karty Energetycznej – umożliwia gigantom paliwowym domaganie się od państw odszkodowań za zmiany polityki energetycznej, nawet jeśli celem tych zmian jest ratowanie planety i przyszłych pokoleń.

W tym tygodniu w UE trwają ważne negocjacje nad przyszłością tego niebezpiecznego traktatu. Niektóre kraje, na przykład Niemcy, stawiają opór, ale coraz więcej państw nalega na wypowiedzenie traktatu. Chcą tego Francja i Hiszpania. [2]

Teraz do tej rewolty muszą dołączyć inne kraje Unii. Aby je do tego przekonać, nawiązaliśmy współpracę z organizacjami i dziennikarzami z całej Europy. Ich szokujące publikacje zaczną wywierać nacisk w mediach. Dołącz do społecznej fali i razem uwolnijmy Europę od tego traktatu!


Przypisy:

  1. https://friendsoftheearth.eu/press-release/coal-company-sues-netherlands-for-1-4-billion/
  2. https://www.euractiv.com/wp-content/uploads/sites/2/2020/09/Statement-on-Energy-Charter-Treaty-ENG_080920.pdf

Partnerzy:

Twojego tweeta otrzyma Ministra Klimatu Michała Kurtyki oraz Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina
Tweety potrafią być bardzo skuteczne, ponieważ są publiczne i często decydenci zwracają na nie uwagę. Wyślij tweeta do Michała Kurtyki i Jacka Sasina – niech Polska poprze wypowiedzenie traktatu!

Wyślij tweeta

Form to send tweet
Napisz tweeta jako To nie Ty? Kliknij

Dorzucisz się?

Dziękujemy, że dołączasz do buntu przeciwko koncernom paliwowym, które domagają się wysokich odszkodowań za ratowanie planety.

Chcemy, by z tego traktatu wycofała się cała Europa. Aby osiągnąć ten cel, na każdym kroku będziemy potrzebować Twojego udziału.

Nasze kampanie wspierają i finansują obywatelki i obywatele całej Europy. Nie otrzymujemy pieniędzy od firm ani państw.

Wpłać teraz za pomocą tego formularza, a jeśli możesz, wesprzyj nas stałą, comiesięczną darowizną, by ruch WeMove Europe mógł skutecznie działać przez cały rok!

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!