1 081 317 z 1 300 000 podpisów

Do rządów i parlamentów państw Europy, instytucji Unii Europejskiej

Petycja

Apelujemy o wycofanie się z Traktatu Karty Energetycznej i nierozszerzanie go na inne kraje! Powołując się na ten traktat, koncerny węglowe, naftowe i gazowe utrudniają przechodzenie na czystą energię. Trzeba natychmiast odebrać im to narzędzie, by nie mogły spowalniać pilnych działań klimatycznych!

Dlaczego jest to ważne?

Kraje Europy płacą firmom paliwowym olbrzymie odszkodowania. Koncerny naftowe, gazowe i węglowe domagają się łącznie ponad 7 miliardów euro za działania na rzecz klimatu. [1]

 • Koncern naftowo-gazowy Rockhopper żąda 260 milionów euro od Włoch za to że zabroniły eksploatacji nowych złóż na swoim wybrzeżu.
 • Koncern Ascent domaga się 120 milionów od podatników Słowenii, którzy nie chcą, by wydobycie gazu metodą szczelinowania odbywało się kosztem środowiska.
 • Koncern Vattenfall pozwał Niemcy o 4,3 mld euro, gdy rząd tego kraju postanowił zamknąć elektrownie atomowe.
 • A Holendrzy mają zapłacić 2,4 mld euro koncernom RWE i Uniper za to, że wycofują się ze spalania węgla. [2]

Czas na uniknięcie katastrofy klimatycznej szybko się kończy. [2] Jednak koncerny paliwowe szantażują nasze państwa groźbą procesów i niebotycznych odszkodowań. W ten sposób blokują podejmowanie decyzji, które są konieczne dla ratowania klimatu.

Traktat Karty Energetycznej to relikt przeszłości – tak samo jak paliwa kopalne. Pochodzi z czasów, gdy władze państw wciąż negowały zmianę klimatu. Teraz jednak koncerny paliwowe i wydobywcze chwytają się go jak ostatniej deski ratunku, bo ten traktat chroni ich zyski.

Niestety, ochrona zysków oznacza w tym przypadku wytaczanie procesów rządom, które na pierwszym miejscu stawiają dobro ludzi i planety. Gdy państwo przegrywa taki proces, musi wypłacić wysokie odszkodowanie z naszych podatków. Publiczne pieniądze powinny finansować zielone inwestycje, szkoły i szpitale – a nie napełniać kieszenie koncernów, które ściągają na nas katastrofę klimatyczną.

Ale ci wielcy truciciele zaczynają tracić grunt pod nogami. Z toksycznego traktatu wycofały się już Włochy, a wielu europosłów popiera nasz apel. Teraz muszą zająć stanowisko rządy poszczególnych krajów. Dlatego chcemy, by nasi ministrowie usłyszeli, co mamy im do powiedzenia, zanim podejmą decyzję.


Przypisy:

 1. Koncern naftowo-gazowy Rockhopper żąda 260 milionów euro od Włoch, które zabroniły eksploatacji nowych złóż na swoim wybrzeżu. Koncern Ascent domaga się 120 milionów od podatników Słowenii, którzy nie chcą, by wydobycie gazu metodą szczelinowania odbywało się kosztem środowiska. Koncern Vattenfall pozwał Niemcy o 4,3 mld euro, gdy rząd tego kraju postanowił zamknąć elektrownie atomowe. A Holendrzy mają zapłacić 2,4 mld euro koncernom RWE i Uniper za to, że wycofują się ze spalania węgla!
  https://energy-charter-dirty-secrets.org/#section5
  https://friendsoftheearth.eu/press-release/uk-fracking-company-sues-slovenia-over-environmental-protection/
  https://www.investigate-europe.eu/en/2021/ect/
  https://www.euractiv.com/section/energy/news/energy-charter-treaty-strikes-again-as-uniper-sues-netherlands-over-coal-phase-out/
  https://www.euractiv.com/section/energy/news/germanys-rwe-uses-energy-charter-treaty-to-challenge-dutch-coal-phase-out/
 2. https://energy-charter-dirty-secrets.org/#section5

Partnerzy:

Następny krok - podziel się!

Dorzucisz się?

Twoje wsparcie pomogło nam zwyciężyć z toksycznym traktatem o paliwach kopalnych. Dziękujemy!

Dzięki temu, że przez kilka lat nie odpuszczaliśmy, zmieniliśmy losy traktatu, a przez to wpłynęliśmy na bieg historii. Zawdzięczamy to naszej wytrwałości. I tak samo będziemy działać w nadchodzących miesiącach i latach.

Czy możesz dorzucić kilka złotych, by zasilić nasze kampanie i pomóc osiągać następne cele?

Wpłać teraz, a jeśli możesz, wesprzyj nas stałą, regularną darowizną, by ruch WeMove Europe mógł działać przez cały rok!

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.