42 699 z 50 000 podpisów

Deklaracja

Wybieram stronę – opowiadam się przeciw światu rządzonemu przez strach, nienawiść i ksenofobię. Wybieram sprawiedliwość, solidarność, równość i nadzieję. Zobowiązuję się nie pozwolić tym, którzy grając strachem i wykluczeniem budują mury i tworzą rozłamy, aby zniszczyli naszą Europę.

Wspólnie stawiamy czoła Trumpowi i jemu podobnym w Europie!

Dlaczego to jest ważne?

Donald Trump będzie następnym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Świat w tym szarym listopadowym dniu wygląda trochę bardziej ponuro. Po raz kolejny zwyciężyła polityka strachu i nienawiści. Polityka, którą w Polsce dobrze znamy.

Dziś w Stanach Zjednoczonych, tak jak w Europie po Brexicie i w Polsce rok temu, otrząsamy się ze zdumienia i pytamy: jak to się stało? Jak dopuściliśmy do tego, żeby zawładnęła nami retoryka strachu, arogancji, pogardy dla kobiet i mniejszości? Gdzie były alternatywne drogi?

Pora wyciągnąć wnioski i przygotować się na przyszłość. Bardziej niż kiedykolwiek, musimy się jednoczyć: my, Europejki i Europejczycy, dla których sprawiedliwość społeczna i gospodarcza, otwartość na innych, solidarność i nadzieja to nie są puste słowa. WeMove.EU istnieje, żeby dać nam wspólny głos. Jest już nas ponad 450 tysięcy. Budujemy społeczność, która staje na drodze populistom, nacjonalistom i ksenofobom. Pokaż, że stoimy razem!

Nauka jest jasna: nowe zwycięstwa populistycznej prawicy, czy to w USA, czy na Węgrzech, czy w Polsce, nie wzięły się znikąd. Coraz więcej ludzi łączy rozczarowanie ułomnym systemem gospodarczym, i frustracja, która przeradza się w rasizm i niechęć do innych. Widzimy ogromne bogactwa w rękach korporacji i kieszeniach milionerów, podczas gdy nam kurczą się możliwości nauki i godnej pracy.

Ta frustracja i nastroje antysystemowe to płodny grunt dla tych, którzy głoszą powrót nacjonalizmu i obiecują budowę murów. Ale to złudna nadzieja. Nie da ona odpowiedzi na niepokój, który czujemy myśląc o stojących przed nami wyzwaniach.

Strach i nienawiść nie znikną z naszej polityki same z siebie. Musimy nieustannie stać na straży i walczyć o lepszą rzeczywistość i godność dla wszystkich, bez względu na to, w jakim kraju żyją, jaka jest ich płeć czy kolor skóry. Walczyć o czyste środowisko, o sprawiedliwą pracę, przeciw nadmiernej władzy korporacji i unikaniu podatków przez najbogatszych.

Dlatego budujemy różnorodną, ogólnoeuropejską, progresywną społeczność, która chciwości i nieufności przeciwstawia solidarność i sprawiedliwość. Wspólnie tworzymy alternatywną wizję Europy, gdzie nadzieja zwycięża nienawiść. Z Tobą i osobami takimi jak Ty możemy wygrać z Trumpem i jemu podobnymi. Pokażmy sobie, jak nas jest wiele: nikt z nas nie jest w tej walce osamotniony!

Następny krok - podziel się!

Dziękujemy za deklarację walki o lepszą Europę, walki przeciwko wzrastającej fali strachu i nienawiści.

Jesteśmy na rozdrożu, w Europie i na świecie, i z niepewnością patrzymy w przyszłość – ale się nie poddajemy. Razem budujemy ruch, który solidarnie broni naszych wspólnych wartości: otwartości, różnorodności i równości.

Możesz pomóc rosnąć naszej społeczności w siłę. Udostępnij i zaproś znajomych!

Jeśli po raz pierwszy podpisujesz się pod apelem na naszej stronie, zaraz otrzymasz email z podziękowaniem i prośbą o potwierdzenie adresu. Musisz kliknąć w link potwierdzający - tylko wówczas będziemy mogli się z Tobą kontaktować.