104 905 z 125 000 podpisów

Do Parlamentu Europejskiego oraz przywódców państw członkowskich Unii Europejskiej

Petycja

Przestańcie słuchać Ubera i innych lobbystów platformy online. Nadszedł czas, by stworzyć nowe prawo UE, gwarantujące pracownikom platform online pełne prawa pracownicze.

Proponowana dyrektywa w sprawie poprawy warunków pracy w platformach online to dobry początek, ale to wciąż za mało. Potrzebujemy silnego domniemania stosunku pracy dla osób wykonujących pracę poprzez platformy online. Umożliwi to pracownikom poleganie na umowie oraz uchroni samozatrudnionych przed koniecznością podporządkowania się platformie.

Dlaczego jest to ważne?

W ciągu kilku lat Uber całkowicie zmienił prawo pracy w wielu krajach na całym świecie. Jak to się stało? Ostatnie przecieki znane jako “akta Ubera” pokazują, że łamali zasady, oszukiwali policję i potajemnie lobbowali polityków wysokiego szczebla, aby im pomogli. [1]

Pomogło to Uberowi osiągnąć masową i szybką ekspansję, przynosząc firmie fortunę, jednocześnie wykorzystując swoich pracowników. Ich pracownicy mają niskie wynagrodzenie oraz nie mają podstawowych praw pracowniczych, takich jak zasiłek chorobowy lub urlopowy, emerytura lub urlop rodzicielski.

W zeszłym roku UE próbowała temu zaradzić, proponując nowe prawo, aby zapewnić pracownikom Ubera i innych platform takie same prawa jak innym pracownikom. Ale Uber zrobił wszystko, co mógł, by powstrzymać nowe przepisy, nawet korzystając z pomocy jednego z ich największych zwolenników, prezydenta Francji Emmanuela Macrona. [2]

Ale nowe informacje są tak szokujące, że ustawodawcy UE zwrócili uwagę na sprawę. Teraz mamy szansę popchnąć nowe prawo do przodu i uzyskać prawdziwe prawa dla pracowników Ubera i innych platform online w Europie. To może być przełom, ale nie wydarzy się bez presji opinii publicznej.


Przypisy:

  1. https://www.theguardian.com/news/2022/jul/10/uber-files-leak-reveals-global-lobbying-campaign
  2. https://www.etuc.org/en/pressrelease/uber-files-meps-must-investigate-anti-worker-eu-lobbying

Partnerzy:


Dorzucisz się?

Pojedynczej osobie może być trudno poczuć, że sama robi różnicę. Piękno WeMove Europe polega na tym, że kiedy wszyscy się dokładamy, potrzebujemy tylko siebie nawzajem, żeby dokonać absolutnie niesamowitych rzeczy.

Co na to powiesz? Dołączysz do tysięcy ludzi już przekazujących darowizny na rzecz WeMove Europe? Pomożesz toczyć największe bitwy naszych czasów?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!