93 996 z 125 000 podpisów

Europejscy ministrowie spraw wewnętrznych

Petycja

Apelujemy o niezwłoczne zatwierdzenie Dyrektywy ws. ochrony tymczasowej oraz o uproszczenie procedur dla uchodźców wojennych bez względu na ich obywatelstwo i kolor skóry. Procedury muszą zostać uproszczone tak, by osoby uciekające przed wojną mogły przekroczyć granicę, nawet jeśli nie posiadają paszportu.

Dlaczego jest to ważne?

Aktualizacja - 14 marca 2022

3 marca europejscy ministrowie spraw wewnętrznych jednogłośnie opowiedzieli się za uruchomieniem po raz pierwszy w historii Dyrektywy o ochronie tymczasowej. Oznacza to, że obywatelki i obywatele Ukrainy oraz obywatelki i obywatele państw spoza UE mieszkający w Ukrainie, którzy nie są w stanie bezpiecznie wrócić do kraju pochodzenia, szybko otrzymają zezwolenia na pobyt w krajach UE. Będą oni mogli pracować i uzyskać dostęp do opieki medycznej. Jest to ogromne zwycięstwo dla uchodźców i migrantów na całym świecie.

Jednak, o ile rządy poszczególnych krajów nie zdecydują inaczej, pewne grupy pozostaną bez ochrony - zagraniczni studenci i pracownicy tymczasowi. Nie możemy też zapominać, że na razie jest to tylko zwycięstwo na papierze, a kluczową kwestią jest to, jak kraje UE wprowadzą tę decyzję w życie. Musimy zadbać o to, by Europa chroniła WSZYSTKICH ludzi uciekających przed wojną.

-----

W czwartek rano spotkają się europejscy ministrowie spraw wewnętrznych, by przyjąć wspólny plan wspierania uchodźców z Ukrainy.

Mamy nadzieję, że uruchomią nowe przepisy, których Unia jeszcze nigdy dotąd nie użyła. Umożliwią one osobom uciekającym przed wojną swobodne przemieszczanie się w Europie, a także dadzą dostęp do pracy, mieszkania i podstawowych usług publicznych. [1]

Jeśli ministrowie nie podejmą tej decyzji szybko, jeszcze więcej osób może zginąć. Ministrów jest 27 — my potrzebujemy zgody 15 z nich. Wiemy, że poparcie jest znaczne, ale do sukcesu wiele jeszcze brakuje.

Od początku rosyjskiej inwazji z Ukrainy uciekło już ponad pół miliona osób. [2] Wyjeżdżają nie tylko Ukraińcy, ale także zagraniczni studenci i ludzie, którzy wcześniej ubiegali się o azyl w Ukrainie. Europa musi ochronić ich wszystkich, bez względu na pochodzenie czy kolor skóry.

To oznacza nie tylko przyznanie tym osobom prawa pobytu i prawa do pracy w Europie, ale także usunięcie konkretnych barier na granicy, takich jak konieczność okazania paszportu. Wielu mieszkańców Ukrainy nigdy nie wyjeżdżało z kraju i nie posiada paszportu. Unia musi także zagwarantować, że osoby niebiałe i przebywający dotąd w Ukrainie cudzoziemcy nie będą gorzej traktowani. [3]

Do posiedzenia ministrów zostało mniej niż 24 godziny, a my dopilnujemy, by usłyszeli nasz apel. Petycja jest tak ustawiona, że po każdych 100 podpisach z Polski, minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński będzie otrzymywał aktualizację – więc im więcej osób podpisze, tym większą presję możemy wywrzeć.

Wezwij UE do ochrony uchodźców wojennych!


Przypisy:

  1. Tym prawem jest Dyrektywa ws. ochrony tymczasowej. To wyjątkowy środek prawny, który zapewniłby natychmiastową i tymczasową ochronę uchodźcom i wysiedleńcom spoza UE oraz osobom, które nie mają możliwości powrotu do swoich krajów pochodzenia. https://ec.europa.eu/home-affairs/policies/migration-and-asylum/common-european-asylum-system/temporary-protection_en https://www.politico.eu/article/ukraine-refugees-european-union-war-russia-temporary-protection-debate/
  2. https://news.un.org/en/story/2022/02/1112872
  3. https://www.infomigrants.net/en/post/38831/ukraine-eastern-eu-states-accused-of-discriminating-against-nonukrainian-refugees

Dorzucisz się?

W Europie wybuchła wojna. Miliony osób uciekają z domów. Razem możemy im pomóc.

Dołącz do tysięcy osób, które wspierają już ruch WeMove Europe. Pomóż nam zapewnić schronienie w Europie każdemu, kto ucieka przed wojną.

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!