439 596 z 500 000 podpisów

Region Tyrolu Południowego oraz Arnold Schuler, minister rolnictwa Prowincji Bolzano

Petycja

W prawidłowo funkcjonującej demokracji społeczeństwo obywatelskie musi mieć możność otwartego krytykowania poczynań władz oraz wypowiadania się w sprawach dotyczących społeczeństwa. Kiedy obrońcy środowiska w Tyrolu Południowym krytykują stosowanie pestycydów, nie wolno ich zastraszać. Należy ich natomiast uważnie wysłuchać.

Dlatego apelujemy o niezwłoczne wycofanie sprawy karnej przeciwko Karlowi Bärowi i członkom zarządu organizacji Munich Environmental Institute oraz Alexandrowi Schiebelowi i jego wydawcy, Jacobowi Radloffowi.

Dlaczego jest to ważne?

To historia o tym, jak Karl Bär i Alexander Schiebel walczą z pestycydami, które trafiają do naszej żywności, a władze lokalne Południowego Tyrolu robią wszystko co w ich mocy, by ich uciszyć.

Karl i jego organizacja Munich Environmental Institute postawili billboard, który miał zwracać uwagę na masowe używanie pestycydów na plantacjach jabłek w Tyrolu Południowym. [1]

Alexander wydał książkę pt. „The Miracle of Mals (Cud w Mals). Opisał w niej, jak mieszkańcy miasteczka Mals w Tyrolu Południowym zagłosowali za zakazem pestycydów w swojej społeczności, a lokalne władze próbowały udaremnić tę obywatelską inicjatywę. [2]

Teraz władze Tyrolu Południowego wytoczyły im obu sprawę karną. To próba ocenzurowania ich i zastraszenia, aby zrezygnowali z aktywizmu. Proces rozpocznie się w połowie września 2020 r.

Wiemy, że władze spokojnego i zamożnego regionu, jakim jest górski Tyrol Południowy, nie nawykły do tego, by aktywiści brali je na cel. Region jest w ogromnej mierze uzależniony od turystyki i za wszelką cenę chce uniknąć złej prasy.

Karl i Alexander chcą, aby o ich historii dowiedziała się cała Europa. [3] Ale mogą osiągnąć znacznie więcej, jeśli nie będą działać samotnie, a z poparciem całego naszego ruchu. Jeśli chcesz wyrazić swoją solidarność z nimi, wystarczy Twój podpis.

Jeśli pozwolimy, by władze Tyrolu Południowego postawiły na swoim, reperkusje tej sprawy nie ograniczą się wyłącznie do dwóch aktywistów.

Przedsiębiorstwa, wpływowe osoby i władze w całej Unii Europejskiej coraz częściej sięgają po bezpodstawne procesy sądowe i podobne metody zastraszania, by zamknąć usta aktywistom i dziennikarzom pod groźbą wysokich kosztów sądowych. To oburzające! Takie procesy mają nawet swoją nazwę: SLAPP, czyli Strategic Lawsuits against Public Participation (strategiczne pozwy przeciwko udziałowi społeczeństwa w podejmowaniu decyzji). [4] W tym przypadku należy się obawiać, że coraz mniej osób odważy się zabierać publicznie głos w sprawie pestycydów.

Karl i Alexander poświęcili znaczną część swojego życia, by zatrzymać pestycydy. Teraz potrzebują naszej pomocy – dołączmy do nich!


Przypisy:

  1. https://www.tageszeitung.it/2017/08/10/suedtirol-ist-pestizidtirol/
  2. http://alexanderschiebel.com/wunder-von-mals/
  3. https://www.sueddeutsche.de/wirtschaft/landwirtschaft-obstanbau-aepfel-suedtirol-1.5022345
    https://ilsalvagente.it/2020/09/05/90228/
  4. https://www.ecpmf.eu/slapp-the-background-of-strategic-lawsuits-against-public-participation/

Partnerzy:

Dorzucisz się?

Działania WeMove Europe finansowane są dzięki drobnym wpłatom od osób należących do naszego ruchu. Żeby utrzymać niezależność i elastycznie reagować tam, gdzie jesteśmy potrzebni, bardzo ostrożnie dobieramy źródła finansowania. Z Twoim wsparciem możemy działać szybciej i skuteczniej.

Dorzucisz się, aby wesprzeć naszą społeczność w walce o Europę wolną od pestycydów?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Skorzystaj z PayPala

Dorzuć się co miesiąc:

Dorzuć się jednorazowo:
Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!