102 544 z 125 000 podpisów

Do Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej

Petycja

W imię ochrony zdrowia wszystkich obywateli wzywamy Unię Europejską, aby bez żadnej zwłoki, ostatecznie i w pełni dostosowała normy jakości powietrza w UE do aktualnych zaleceń nauki.

Prawnie obowiązujące w UE dopuszczalne poziomy zanieczyszczeń w powietrzu muszą być oparte na wiedzy naukowej i nie mogą być mniej restrykcyjne niż te, które Światowa Organizacja Zdrowia okresowo publikuje w swoich wytycznych.

Dlaczego jest to ważne?

W jednej z warszawskich szkół przy wejściu umieszczono dużą czerwoną kropkę. Ta kropka sygnalizuje, czy uczniowie mogą bawić się na zewnątrz. Często jest to niemożliwe, bo powietrze jest tak zapylone, że przebywanie na zewnątrz poważnie zagrażałoby ich zdrowiu.

Zanieczyszczenie powietrza powoduje u dzieci astmę, nowotwory i choroby chroniczne. [1] W całej Europie powoduje śmierć setek tysięcy ludzi rocznie. [2]

W UE obowiązują normy jakości powietrza, które powinny dawać nam poczucie bezpieczeństwa. Nie są jednak w pełni oparte na wiedzy naukowej, a poziomy alarmowe ustawione są o wiele za wysoko. [2] Dlatego nawet jeśli pomiary wskazują, że powietrze jest czyste, w rzeczywistości tak nie jest.

To naprawdę proste: zapylone powietrze jest groźne dla zdrowia. [3] Ale niektórzy politycy potrafią działać perfidnie: dziesięć lat temu ustanowili znacznie wyższe limity zanieczyszczenia powietrza, niż sugeruje to nauka. Dlatego w papierach wszystko się zgadza: oficjalnie większość ludzi w Europie oddycha wystarczająco czystym powietrzem, a politycy nie muszą nic w tej sprawie robić.

Ten przyjemny obraz gwałtownie się zmienia, jeśli przyjmiemy definicję czystego powietrza, której używa Międzynarodowa Organizacja Zdrowia. Okaże się wtedy, że trzy czwarte mieszkańców miast Europy oddycha powietrzem zagrażającym ich zdrowiu. [4] Musimy pokazać europosłom i politykom we wszystkich instytucjach Unii, że o tym wiemy i nie zamierzamy siedzieć cicho.

Dziś mamy szansę sprawić, że dzieci będą mogły bezpiecznie oddychać. Możemy mieszkać w zielonych miastach i oddychać świeżym powietrzem. Podpisz i zażądaj, by Unia zadbała o czystsze powietrze w Europie.


Przypisy:

  1. https://www.eea.europa.eu/themes/air/health-impacts-of-air-pollution
  2. https://www.env-health.org/issues/air-quality/
  3. https://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0006/189051/Health-effects-of-particulate-matter-final-Eng.pdf
  4. W 2018 roku około 4% mieszkańców obszarów miejskich w 28 krajach UE było narażonych na przekraczającą unijny limit zawartość szkodliwego dla zdrowia pyłu PM 2.5 (cząstek o średnicy 2,5 μm lub mniejszej). Gdy jednak porównamy te dane z wytycznymi WHO dotyczącymi zawartości pyłu PM 2.5 w powietrzu, liczba osób oddychających szkodliwym powietrzem wzrasta do 74%: https://www.eea.europa.eu/publications/air-quality-in-europe-2020-report

Partnerzy

Dorzucisz się?

Czystość powietrza jest jedną z najbardziej palących kwestii, przed jakimi stoi dzisiaj Unia. Musimy dopilnować, by unijne instytucje uporały się z tym problemem dla dobra nas wszystkich i naszych dzieci. Ale długofalowa kampania będzie wymagać funduszy. Czy dorzucisz się, by pomóc nam walczyć o zielone, czyste i bezpieczne miasta w Europie?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!