140 365 z 175 000 podpisów

Do Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej

Petycja

W imię ochrony zdrowia wszystkich obywateli wzywamy Unię Europejską, aby bez żadnej zwłoki, ostatecznie i w pełni dostosowała normy jakości powietrza w UE do aktualnych zaleceń nauki.

Prawnie obowiązujące w UE dopuszczalne poziomy zanieczyszczeń w powietrzu muszą być oparte na wiedzy naukowej i nie mogą być mniej restrykcyjne niż te, które Światowa Organizacja Zdrowia okresowo publikuje w swoich wytycznych.

Dlaczego jest to ważne?

Wdech. Wydech. Jak często myślisz o jakości powietrza, którym oddychasz?

Według najnowszych doniesień naukowych na jakość powietrza powinniśmy zwracać uwagę znacznie częściej. Zanieczyszczenie powietrza powoduje astmę, nowotwory i choroby chroniczne u dzieci. Poza tym przyczynia się też do chorób serca i płuc, otyłości oraz Alzheimera. [1] Naukowcy odkryli nawet, że zanieczyszczenie pochodzące ze spalin samochodowych jest przyczyną raka płuc u osób, które nigdy nie paliły papierosów. [2] Nawet bardzo niskie stężenie zanieczyszczeń w powietrzu ma wpływ na nasze zdrowie - prawdopodobnie nie istnieje jego bezpieczny poziom. [3] Zanieczyszczenie powietrza to problem, którego zwykle nie widać. Ale w samej Europie jest przyczyną setek tysięcy nadmiarowych zgonów. [4]

Komisja Europejska przedstawiła nowe normy jakości powietrza w Europie.

We wrześniu Parlament Europejski podniósł ambicje, w oparciu o dowody naukowe i pilną potrzebę działania. [5] Europosłowie i europosłanki postąpili słusznie: 97% ludzi mieszkających w europejskich miastach oddycha powietrzem zagrażającym zdrowiu.[6]

Teraz stoi przed nami duże wyzwanie: rządy krajowe będą musiały zatwierdzić nowe normy. Ogromna presja społeczna pomoże pokazać politykom, że ludzie w całej Europie chcą surowych limitów zanieczyszczenia powietrza.

Nie wybieramy powietrza, jakim oddychamy. A konsekwencje wdychania zanieczyszczeń są zatrważające. Mimo to właśnie teraz lobbyści wielu toksycznych branż przemysłu przemierzają korytarze Europarlamentu, przekonując posłów, że standardy czystości powietrza powinny być jak najniższe. Bo chcą budować więcej dróg, by jeździły nimi samochody, a nie transport publiczny. Bo chcą nadal używać paliw kopalnych, a nie odnawialnych źródeł energii. Bo chcą utrzymać niezrównoważony model rolnictwa i dalej spalać nasze lasy. Bo chcą nadal bezkarnie truć powietrze kosztem naszego zdrowia.


Przypisy:

  1. https://www.eea.europa.eu/themes/air/health-impacts-of-air-pollution
  2. https://www.theguardian.com/science/2022/sep/10/cancer-breakthrough-is-a-wake-up-call-on-danger-of-air-pollution
  3. http://www.elapseproject.eu/
  4. https://www.eea.europa.eu/themes/air
  5. https://www.env-health.org/reactions-from-the-health-community-on-the-european-commissions-proposal-on-updating-the-ambient-air-quality-directive/
  6. https://www.eea.europa.eu/publications/air-quality-in-europe-2022/air-quality-in-europe-2022

Partnerzy

Organizacje wspierające

Dorzucisz się?

Czystość powietrza jest jedną z najbardziej palących kwestii, przed jakimi stoi dzisiaj Unia. Musimy dopilnować, by unijne instytucje uporały się z tym problemem dla dobra nas wszystkich i naszych dzieci. Ale długofalowa kampania będzie wymagać funduszy. Czy dorzucisz się, by pomóc nam walczyć o zielone, czyste i bezpieczne miasta w Europie?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!