905 816 z 1 100 000 podpisów

Do Komisji Europejskiej, Iratxe García Pérez (przewodnicząca grupy S&D), Stéphane Séjourné (przewodniczący grupy Renew Europe) oraz Manfred Weber (przewodniczący grupy EPP)

Petycja

MY, NIŻEJ PODPISANI, apelujemy o zmianę przepisów dotyczących transportu zwierząt hodowlanych i niezwłoczne działania, które poprawią ich dobrostan. Unia Europejska powinna wprowadzić następujące przepisy dotyczące transportu zwierząt:

 • Natychmiastowy zakaz eksportu do krajów trzecich żywych zwierząt hodowlanych przeznaczonych na tucz lub na ubój;
 • Ograniczenie czasu trwania przewozu żywych zwierząt do nie więcej niż ośmiu godzin (czterech godzin dla drobiu) do 2024 roku. Jednocześnie powinny zostać poczynione inwestycje w dobrze zarządzane lokalne i mobilne ubojnie, co pozwoli skrócić czas przewożenia zwierząt;
 • Zakaz transportowania zwierząt, które wciąż są karmione mlekiem matki;
 • Częstsze prowadzenie niezapowiedzianych kontroli oraz surowsze kary za naruszanie przepisów;
 • Zakaz transportowania żywych zwierząt, kiedy spodziewana temperatura na trasie podróży ma spaść poniżej 5˚C lub przekroczyć 25˚C;
 • Surowe egzekwowanie przepisów.

Biorąc pod rozwagę kwestie związane z eksportem żywych zwierząt i transportowaniem ich na duże odległości, należy także uwzględnić uwarunkowania takie jak:

 • Cel działania Komisji Europejskiej, jakim jest pilna poprawa dobrostanu zwierząt, ułatwienie ludziom dostępu do zdrowszej diety oraz ograniczenie spożycia mięsa;
 • Międzynarodowe zobowiązania Unii Europejskiej dotyczące zmiany klimatu i zrównoważonej gospodarki, w tym również bezpieczeństwa żywnościowego – UE nie powinna sprzedawać do krajów trzecich żywych zwierząt i produktów odzwierzęcych, które pochodzą ze szkodliwych i zanieczyszczających środowisko przemysłowych systemów hodowli.

Bezpośrednim krokom podjętym w celu zniesienia eksportu żywych zwierząt powinno towarzyszyć istotne zmniejszenie liczby zwierząt hodowanych w UE. Ograniczy to potrzebę przewożenia i eksportowania nadmiarowego inwentarza.

Dlaczego jest to ważne?

200 tysięcy krów, owiec i innych zwierząt hodowlanych przewożonych na statkach, stłoczonych w potwornej duchocie pod pokładem, umarło z głodu, gdy skończyła się przeznaczona dla nich karma. Stało się to przed kilkoma miesiącami, gdy Kanał Sueski został zablokowany, a statki czekały na przywrócenie żeglowności. Większość tych statków pochodziła z Europy. [1]

Ten koszmar nie zdarzyłby się, gdybyśmy nie eksportowali żywych zwierząt. Stłoczone pod pokładami zwierzęta są przewożone w niewyobrażalnych warunkach na dalekie odległości – zwykle tylko po to, by u celu zabito je na mięso lub skóry. [2]

Nowa Zelandia zakazała już eksportowania żywych zwierząt, podobny przepis powstaje w Wielkiej Brytanii. Domaga się tego coraz więcej ludzi na świecie. W tej chwili Unia dokonuje przeglądu istniejących przepisów o eksporcie żywych zwierząt, a to może otworzyć drogę do skutecznego zakazania tych praktyk. [3]

To, co stało się w Kanale Sueskim, nie jest jedynym takim przypadkiem. W grudniu 2020 roku z Hiszpanii wypłynął statek przewożący niemal 3 tysiące cieląt. W kilku kolejnych krajach zabroniono mu wejścia do portu, a zwierzęta przez trzy miesiące przebywały w straszliwych warunkach. Ostatecznie zawrócono je na rzeź do Hiszpanii. [4] W listopadzie 2019 roku niemal 15 tysięcy owiec utonęło pod pokładem, gdy statek wywrócił się do góry dnem po opuszczeniu portu w Rumunii. [5]

Nawet gdy nie zdarzają się aż tak tragiczne wypadki, daleka podróż zawsze jest dla zwierząt męczarnią. Eksportowane zwierzęta przeżywają ogromny stres. Często są odwodnione, wyczerpane i głodne. Umierają w podróży, nawet gdy nie dzieje się nic nieprzewidzianego. Te, które podróż przetrwają, zwykle są prowadzone na rzeź.


Przypisy:

 1. https://euobserver.com/world/151394
 2. https://www.theguardian.com/environment/2020/jan/20/live-export-animals-at-risk-as-giant-global-industry-goes-unchecked
  https://www.bbc.co.uk/news/uk-54435029
  https://www.peta.org/issues/animals-used-for-clothing/wool-industry/wool-live-export/
 3. https://ec.europa.eu/food/animals/animal-welfare/evaluations-and-strategy/evaluation-eu-legislation-welfare-farmed-animals_en
  https://www.theguardian.com/world/2021/apr/14/new-zealand-to-stop-exporting-livestock-by-sea
  https://www.theguardian.com/environment/2020/dec/03/uk-to-become-first-country-in-europe-to-ban-live-animal-exports
  https://www.theguardian.com/world/2021/may/12/animals-to-be-formally-recognised-as-sentient-beings-in-uk-law
  https://www.animalsaustralia.org/investigations/live-export-investigations.php
 4. https://www.theguardian.com/environment/2021/mar/31/how-nearly-3000-cattle-came-to-be-stranded-at-sea-for-three-months
 5. https://www.theguardian.com/environment/2020/feb/03/secret-decks-found-on-ship-that-capsized-killing-thousands-of-sheep

Partnerzy:

Napisz do

Form to send email

Pomóż wpłynąć na europosłów i europosłanki tuż przed ostatecznym głosowaniem w sprawie potwornych warunków, w jakich transportowane są zwierzęta hodowlane.

Jeśli możesz, samodzielnie napisz wiadomość w swoim języku do eurodeputowanych. Nie zapomnij dodać tytułu emaila i podpisać się swoim imieniem i nazwiskiem na końcu.

Kluczowym przesłaniem jest to, że chcemy, aby Parlament Europejski wprowadził mocne poprawki, aby powstrzymać cierpienie zwierząt hodowlanych podczas transportu.

Nie wiesz, co napisać? Oto kilka sugestii:

 • Jestem jedną z MILIONA osób, które podpisały petycję domagającą się ambitniejszych zmian w przepisach dot. transportu zwierząt hodowlanych.
 • Chcę ambitniejszych poprawek do przepisów UE dot. transportu zwierząt hodowlanych. Miliony zwierząt niepotrzebnie cierpią każdego roku.
 • Zalecenia komisji śledczej ds. ochrony zwierząt podczas transportu nie są wystarczająco ambitne!
 • Domagam się, aby raz na zawsze zakazano eksportu żywych zwierząt, zwłaszcza zwierząt, które wciąż są karmione mlekiem matki.
 • Apeluję o ustalenie maksymalnego czasu podróży do 8 godz. dla drobiu i do 4 godz. dla królików.
Adresaci:

Wyślij jako To nie Ty? Kliknij

Odbiorcy otrzymają Twoje imię i nazwisko, adres email oraz adres Klikając przycisk „Podpisz”, wyrażasz poparcie dla tej kampanii i zezwalasz WeMove Europe na wykorzystanie Twoich danych do celów tej kampanii. Adresatowi petycji możemy przekazać Twoje imię i nazwisko oraz kraj. Usuniemy Twoje dane po zakończeniu kampanii, chyba że wyrazisz zgodę na otrzymywanie od nas spersonalizowanych e-maili o naszych kampaniach. Nigdy nie udostępnimy informacji o Tobie żadnym stronom trzecim bez Twojego zezwolenia. Tu możesz przeczytać naszą pełną politykę prywatności.

Twojego tweeta otrzyma Iratxe García Pérez (przewodnicząca grupy S&D), Stéphane Séjourné (przewodniczący grupy Renew Europe) oraz Manfred Weber (przewodniczący grupy EPP)

Wysyłając tweety do europosłów i europosłanek tuż przed ostatecznym głosowaniem w sprawie warunków, w jakich transportowane są zwierzęta hodowlane, zwiększamy presję opinii publicznej i upewniamy się, że nasi przedstawiciele wiedzą, że oczekujemy od nich odważnych działań.

Znajdziesz tu już przygotowane tweety, ale nie krępuj się i napisz swoją własną, spersonalizowaną wiadomość. Europosłowie i europosłanki docenią Twoją osobistą wiadomość o wiele bardziej niż powielany setki razy komentarz!

Wyślij tweeta

Form to send tweet
Napisz tweeta jako To nie Ty? Kliknij

Dorzucisz się?

Nasza społeczność od dawna zabiega o humanitarne traktowanie zwierząt i domaga się radykalnych zmian w ich hodowli. Politycy dostrzegają nasze kampanie. Petycja o zakaz eksportu żywych zwierząt to dopiero pierwszy etap walki z tym okrutnym przemysłem.

Ale by móc prowadzić te kampanie, potrzebujemy Twojego wsparcia. WeMove Europe nie przyjmuje pieniędzy od firm ani od instytucji państwowych. Polegamy na drobnych darowiznach od osób z naszej społeczności.

Czy dołączysz do tysięcy ludzi, którzy już wpłacają drobne darowizny dla WeMove Europe, byśmy mogli podejmować największe wyzwania współczesnych czasów?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!