113 494 z 150 000 podpisów

Do Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Rady Unii Europejskiej

Petycja

Apelujemy o wpisanie przestępstwa ekobójstwa do unijnej dyrektywy w sprawie przestępstw przeciwko środowisku. [1]

Przestępstwa przeciwko środowisku powodują szkody na poziomie globalnym, ich skutki przekraczają granice państw. Dlatego Unia Europejska i jej państwa członkowskie muszą się zobowiązać, że dołożą wszelkich starań, by ściganie ekobójstwa zostało objęte kompetencjami Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Dlaczego jest to ważne?

Najwyższy czas uznać, że wyrządzanie szkód naszej planecie, czyli ekobójstwo – to przestępstwo. Ekobójstwo może oznaczać każdą działalność ludzi, która powoduje wielkie straty i zniszczenia w środowisku, na przykład wycieki ropy, wycinanie lasów albo zatruwanie gleby.

Wiemy jedno: rozpasanie przemysłu paliwowego trzeba koniecznie powściągnąć, zanim doszczętnie zdewastuje naszą planetę. Wkrótce europosłowie będą głosować nad reformą przepisów o przestępstwach przeciwko środowisku. Mogą wprowadzić do unijnego prawa pojęcie ekobójstwa.

W Europarlamencie przybywa zwolenników tej idei. Ale wiemy też, jak potężne są polityczne wpływy koncernów paliwowych i ich lobbystów.

Dlatego musimy działać. Pokażmy europosłom, że tysiące ludzi w Europie popiera tę reformę: niech ekobójstwo stanie się przestępstwem. Jeśli zobaczą, że popieramy ten projekt, łatwiej im będzie oprzeć się naciskom i zagłosować za wpisaniem ekobójstwa do przepisów. Przekonajmy ich, by wzięli planetę w obronę.

Niszczenie planety musi zostać uznane za przestępstwo!


Przypisy:

  1. Przestępstwo to powinno mieć silną definicję, opartą na pracach międzynarodowego panelu Stop Ecocide (Stop ekobójstwu), który definiuje ekobójstwo jako sprzeczne z prawem lub niczym nieusprawiedliwione działania popełnione ze świadomością, że istnieje znaczne prawdopodobieństwo spowodowania poważnych i rozległych lub długotrwałych szkód w środowisku.

Partnerzy:

Dorzucisz się?

Uznanie dewastacji planety za przestępstwo jest konieczne dla ratowania klimatu. Musimy powstrzymać działalność, która powoduje zniszczenie środowiska – wycieki ropy, wycinanie lasów albo zatruwanie gleby. Musimy zapobiegać takim katastrofom i zacząć karać firmy, które je powodują. Teraz mamy szansę zmienić prawo w taki sposób, by te firmy zaczęły ponosić konsekwencje.

Razem możemy osiągnąć wielkie zwycięstwa. Dołącz do tysięcy osób, którzy wpłacają już drobne comiesięczne darowizny dla WeMove Europe, byśmy mogli podejmować największe wyzwania współczesnych czasów!

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!