617 705 z 700 000 podpisów

Do Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Rady Unii Europejskiej

Petycja

Apelujemy o wpisanie przestępstwa ekobójstwa do unijnej dyrektywy w sprawie przestępstw przeciwko środowisku. [1]

Przestępstwa przeciwko środowisku powodują szkody na poziomie globalnym, ich skutki przekraczają granice państw. Dlatego Unia Europejska i jej państwa członkowskie muszą się zobowiązać, że dołożą wszelkich starań, by ściganie ekobójstwa zostało objęte kompetencjami Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Dlaczego jest to ważne?

Najwyższy czas uznać, że wyrządzanie szkód naszej planecie, czyli ekobójstwo – to przestępstwo. Ekobójstwo może oznaczać każdą działalność ludzi, która powoduje wielkie straty i zniszczenia w środowisku, na przykład wycieki ropy, wycinanie lasów albo zatruwanie gleby.

Wiemy jedno: rozpasanie przemysłu paliwowego trzeba koniecznie powściągnąć, zanim doszczętnie zdewastuje naszą planetę. Wkrótce europosłowie będą głosować nad reformą przepisów o przestępstwach przeciwko środowisku. Mogą wprowadzić do unijnego prawa pojęcie ekobójstwa.

W Europarlamencie przybywa zwolenników tej idei. Ale wiemy też, jak potężne są polityczne wpływy koncernów paliwowych i ich lobbystów.

Dlatego musimy działać. Pokażmy europosłom, że tysiące ludzi w Europie popiera tę reformę: niech ekobójstwo stanie się przestępstwem. Jeśli zobaczą, że popieramy ten projekt, łatwiej im będzie oprzeć się naciskom i zagłosować za wpisaniem ekobójstwa do przepisów. Przekonajmy ich, by wzięli planetę w obronę.

Niszczenie planety musi zostać uznane za przestępstwo!


Przypisy:

  1. Przestępstwo to powinno mieć silną definicję, opartą na pracach międzynarodowego panelu Stop Ecocide (Stop ekobójstwu), który definiuje ekobójstwo jako sprzeczne z prawem lub niczym nieusprawiedliwione działania popełnione ze świadomością, że istnieje znaczne prawdopodobieństwo spowodowania poważnych i rozległych lub długotrwałych szkód w środowisku.

Partnerzy:

Twojego tweeta otrzyma Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

Jeśli chcemy na poważnie wziąć się za ochronę środowiska, musimy uznać ekobójstwo za przestępstwo. Przyznanie, że niszczenie przyrody na wielką skalę jest zbrodnią, będzie wyraźnym sygnałem dla firm i rządów całego świata.

Globalny ruch, który domaga się uznania ekobójstwa za przestępstwo, nigdy dotąd nie był aż tak masowy. Czas, by Unia Europejska przywróciła nam nadzieję na bardziej zieloną przyszłość!

Gdy przywódcy naszych krajów będą negocjować, przypomnijmy im, że ich decyzja wpłynie na ochronę naszej planety. Jeśli chcą być tymi, którzy zmieniają Europę na lepsze, muszą się zgodzić, by Unia uznała ekobójstwo za przestępstwo. Bez odwlekania! Wyślij im teraz tweeta!

Wyślij tweeta

Form to send tweet
Napisz tweeta jako To nie Ty? Kliknij

Napisz do Do Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Rady Unii Europejskiej

Form to send email

Jeśli chcemy na poważnie wziąć się za ochronę środowiska, musimy uznać ekobójstwo za przestępstwo. A masowej niszczenie przyrody będzie przestępstwem wtedy, kiedy sprawcy będą trafiać do aresztu, a potem do więzienia.

Globalny ruch, który domaga się uznania ekobójstwa za przestępstwo, nigdy dotąd nie był aż tak masowy. Czas, by Unia Europejska przywróciła nam nadzieję na bardziej zieloną przyszłość!

Gdy przywódcy naszych krajów będą negocjować, przypomnijmy im, że ich decyzja wpłynie na ochronę naszej planety. Jeśli chcą być tymi, którzy zmieniają Europę na lepsze, muszą się zgodzić, by Unia uznała ekobójstwo za przestępstwo. Bez odwlekania!

Poniżej znajdziesz proste instrukcje i kilka argumentów, które mogą Cię zainspirować.

Kilka porad, jak napisać wiadomość:

  • Pisz od siebie. Wiemy, że najlepiej działają wiadomości pisane własnymi słowami.
  • Pisz zwięźle: staraj się pisać krótko i na temat.
  • Nie zapomnij podziękować i podpisać się pod wiadomością.

Argumenty, których możesz użyć:

  • Decyzja polityków może przywrócić nam nadzieję na lepszą przyszłość w czystym środowisku, które tętni życiem, albo pogrzebać wszystkie wysiłki obrończyń i obrońców przyrody. Unia powinna uznać nowe przestępstwo ekobójstwa i przyjąć jego definicję.
  • Coraz więcej krajów, od Włoch, Holandii i Hiszpanii (Katalonii) po Meksyk, od Belgii po Brazylię, chce uznać ekobójstwo za przestępstwo. Unia Europejska musi dać dobry przykład. Jeśli UE uzna ekobójstwo za przestępstwo, zachęci to wiele innych państw do pójścia jej śladem.
Adresaci:

Wyślij jako To nie Ty? Kliknij

Odbiorcy otrzymają Twoje imię i nazwisko, adres email. Klikając przycisk „Podpisz”, wyrażasz poparcie dla tej kampanii i zezwalasz WeMove Europe na wykorzystanie Twoich danych do celów tej kampanii. Adresatowi petycji możemy przekazać Twoje imię i nazwisko oraz kraj. Usuniemy Twoje dane po zakończeniu kampanii, chyba że wyrazisz zgodę na otrzymywanie od nas spersonalizowanych e-maili o naszych kampaniach. Nigdy nie udostępnimy informacji o Tobie żadnym stronom trzecim bez Twojego zezwolenia. Tu możesz przeczytać naszą pełną politykę prywatności.

Następny krok - podziel się!

Dorzucisz się?

Uznanie dewastacji planety za przestępstwo jest konieczne dla ratowania klimatu. Musimy powstrzymać działalność, która powoduje zniszczenie środowiska – wycieki ropy, wycinanie lasów albo zatruwanie gleby. Musimy zapobiegać takim katastrofom i zacząć karać firmy, które je powodują. Teraz mamy szansę zmienić prawo w taki sposób, by te firmy zaczęły ponosić konsekwencje.

Razem możemy osiągnąć wielkie zwycięstwa. Dołącz do tysięcy osób, którzy wpłacają już drobne comiesięczne darowizny dla WeMove Europe, byśmy mogli podejmować największe wyzwania współczesnych czasów!

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.