134 423 z 150 000 podpisów

Do Parlamentu Europejskiego

Petycja

Europa musi osiągnąć swoje cele klimatyczne na lata 2030 i 2050, a także zapewnić sobie niezależność energetyczną. Oznacza to, że Unia Europejska nie może traktować gazu i energii jądrowej jako "zielonych" inwestycji. Prosimy o zawetowanie uzupełniającego aktu delegowanego Komisji Europejskiej w sprawie taksonomii klimatycznej.

Dlaczego jest to ważne?

Europa tworzy nowe zasady, które ustalą, co będzie można uznać za „zieloną” inwestycję. Te zasady noszą nazwę „taksonomii” – i są ogromnie ważne, bo od nich zależy, czy miliardy euro popłyną na inwestycje w zieloną energię, na przykład słoneczną i wiatrową. Ten zastrzyk gotówki pozwoli rozwijać nowe projekty energii odnawialnej w krótkim czasie, jaki nam został, by powstrzymać kompletny klimatyczny chaos. [1]

Niestety, na drodze stoją paliwa kopalne i energetyka atomowa. Koncerny z tych branż wymogły na Unii, by w projekcie nowych zasad gaz i atom zostały uznane za zielone źródła energii. [2]

Jeśli koncerny postawią na swoim, Unia wesprze miliardami euro ich anachroniczne i szkodliwe dla środowiska projekty energetyczne – zamiast inwestować w przyszłościową energię odnawialną. W całej Europie powstaną nowe inwestycje gazowe, katastrofalne dla klimatu. System produkcji brudnej energii zostanie zacementowany na długie lata. A nowych elektrowni atomowych nikt nie zbuduje na tyle szybko, by zdążyć z konieczną redukcją emisji. Co gorsza, pozostawimy przyszłym pokoleniom problem toksycznych odpadów. [3]

Tak będzie wyglądać nasz przyszłość, jeśli Parlament Europejski nie powie STOP. Musimy więc przekonać wystarczająco wielu europosłów i europosłanek, by odrzucili żądania koncernów paliwowych. Wielka petycja podpisana przez tysiące osób, które ci europosłowie i europosłanki reprezentują, może przechylić szalę na naszą stronę. Dołącz i wezwij europosłów, by poparli finansowanie tylko energii odnawialnej, a nie paliw kopalnych!


Przypisy:

 1. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej, aby wyeliminować globalne emisje gazów cieplarnianych do 2050 roku i nie dopuścić do wzrostu temperatury o więcej niż 1,5°C, świat musi wstrzymać wszelkie inwestycje w nowe projekty związane z węglem, gazem i ropą naftową od 2021 roku. https://www.iea.org/reports/net-zero-by-2050
  https://www.iea.org/reports/net-zero-by-2050
 2. https://caneurope.org/the-eu-cant-afford-labelling-fossil-gas-and-nuclear-as-green
 3. Więcej informacji o tym, dlaczego gaz jest kolejnym brudnym paliwem kopalnym i dlaczego energia jądrowa nie jest rozwiązaniem dla dekarbonizacji naszych społeczeństw, można znaleźć na stronach:
  https://www.climatebonds.net/policy/fossil-gas-paper
  https://www.greenpeace.org/international/story/52758/reasons-why-nuclear-energy-not-way-green-and-peaceful-world

Partnerzy:

Twojego tweeta otrzyma Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz Mairead McGuinness, Komisarz Unii Europejskiej do spraw stabilności finansowej, usług finansowych i unii rynków kapitałowych

Nie będziemy owijać w bawełnę - nie takich wyników oczekiwaliśmy. Ale dzięki naszej presji do zwycięstwa zabrakło niewielu głosów - oznacza to, że nadal możemy wezwać polityków stojących za tym planem do ponownego rozważenia sprawy.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i komisarz ds. usług finansowych Mairead McGuinness odegrały kluczową rolę w przeforsowaniu zielonej etykiety dla gazu i energii jądrowej.

Już same wyniki głosowania są dla nich stratą. Wymienianie ich nazwisk i publiczne zawstydzanie może być ostatnim zwrotem akcji!

Jest to ważne, ponieważ:

 • Zostałyby pociągnięte do odpowiedzialności za stawianie interesów korporacji ponad interesami obywateli;
 • Jeśli nasza presja będzie wystarczająco duża, mogą rozważyć powrót do rozmów i ponowne rozpatrzenie kwestii zielonej etykiety dla gazu i energii jądrowej;
 • Wyślemy im mocny komunikat, że patrzymy im na ręce i nie pozwolimy, aby w kolejnych aktach ustawodawczych traktowały priorytetowo gaz i toksyczną energię jądrową.

Niech usłyszą Twój głos, podejmij działanie już teraz!

Wyślij tweeta

Form to send tweet
Napisz tweeta jako To nie Ty? Kliknij

Dorzucisz się?


Dziękujemy za podjęcie działania!

Wynik głosowania w Parlamencie Europejskim stawia polityków, którzy poparli trucicieli, w trudnej sytuacji. Nie mają odpowiednio dużego poparcia, aby iść naprzód tak, jak to sobie zaplanowali. Zatem to jeszcze nie koniec.

Tym razem co prawda nie wygraliśmy, ale wciąż mogą pojawić się możliwości zmiany sytuacji. Musimy się przegrupować i wypracować sposób na kontynuowanie tej walki - a do tego potrzebujemy środków.

Ruch WeMove Europe nie przyjmuje ani złotówki od firm, rządów ani ugrupowań politycznych. Działamy tylko dzięki zaangażowaniu i pomocy finansowej od osób z naszego ruchu, takich jak Ty.

Dołącz do tysięcy osób, które już nas wspierają, i dorzuć kilka złotych na tę kampanię. Tu możesz bezpiecznie dokonać wpłaty.

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.