186 805 z 250 000 podpisów

Europejski Urząd Patentowy i kraje członkowskie Europejskiej Organizacji Patentowej

Petycja

Kto wymyślił piwo? Na pewno nie Carlsberg i Heineken – piwo warzy się od tysięcy lat, a jęczmień, z którego powstaje, to wspólne dobro nas wszystkich, od rolników do konsumentów i nie może być własnością korporacji, które chcą w ten sposób zbijać zyski. Żądamy, aby zaprzestać przyznawania patentów na znane wszystkim od wieków rośliny i technologie!

Dlaczego to jest ważne?

Piwo to tradycja stara jak świat i każdy ma prawo z niej czerpać. Ale Europejski Urząd Patentowy (EUP) uważa inaczej. Niedawno przyznał koncernom Carlsberg i Heineken patenty na jęczmień – roślinę hodowaną od wieków! Dzięki temu te ogromne korporacje to nowi “właściciele” jęczmienia – od nasion aż po kufel piwa. Jak to możliwe? Firmy nie wynalazły nic nowego – patent dotyczy przypadkowej, naturalnej i częstej mutacji genetycznej dobrze znanej konwencjonalnym hodowcom!

Skandal? Podwójny skandal – bo chodzi nie tylko o chciwe korporacje patentujące warzenie piwa jako własne, ale też o to, że EUP świadomie złamał prawo Unii – dla zysku, bo za każdy przyznany patent należą się Urzędowi pieniądze.

Ale to nie zmawiające się koncerny i Urząd mają ostatnio słowo. Dziś wytaczamy im walkę o wolne piwo! Mamy szansę powstrzymać patent na jęczmień i na dobre położyć kres wydawaniu takich patentów. W zeszłym roku, dzięki naszej petycji podpisanej przez ponad 570 000, osób Unia Europejska zadeklarowała, że przyznawanie patentów na rośliny i zwierzęta jest nielegalne, chyba że są genetycznie zmodyfikowane. Teraz to państwa członkowskie Europejskiej Organizacji Patentowej (EOP) muszą dopilnować, aby Urząd Patentowy działał zgodnie z prawem! [1]

Wspólnie z 30 organizacjami ekologicznymi [2] wyrażamy sprzeciw – złożyliśmy oficjalny prawny wniosek przeciwko patentom na jęczmień przyznanym koncernom Heineken i Carlsberg. Chcemy odzyskać jęczmień, a jednocześnie wykorzystac okazję, by wezwać państwa członkowskie do powstrzymania łamanie prawa przez EOP.

W ostatnich latach EUP niejednokrotnie przyznawał patenty na produkty żywnościowe, takie jak pomidory, brokuły, melony, a niedawno również jęczmień. Zakres tych patentów jest olbrzymi: w tym przypadku zawiera uprawę jęczmienia, proces warzenia piwa, a także samo piwo. Ziarna jęczmienia z tej odmiany są objęte ochroną patentową bez względu na proces hodowli. Dzięki temu chciwe korporacje ciągną zyski trzykrotnie: sprzedając opatentowane ziarna producentom, kupując od nich plony i w końcu sprzedając gotowe piwo. W ten sposób mają kontrolę nad całą drogą przebytą przez ziarno jęczmienia – od pola po pub. Jednocześnie patent daje im prawo do powstrzymania innych rolników przed produkcją lepszego jęczmienia i pozwala na jeszcze większą dominację na rynku – na niekorzyść rolników, hodowców, innych browarów oraz klientów.

Patenty przyznane koncernom Carlsberg i Heineken to odrażający przykład, jak przemysł i EUP wykorzystują szare strefy w prawie patentowym, aby uniknąć istniejących zakazów i czerpać zyski z przywłaszczania sobie naturalnych cech nasion jęczmienia [3]. EUP co roku zarabia miliard euro na opłatach patentowych [4], a wielkie firmy dominują rynek.

Ale to dopiero początek naszej walki o wolne piwo! Dzięki naszemu oficjalnemu sprzeciwowi, Urząd Patentowy będzie zobowiązany rozważyć sprawę i przedstawić szczegółowe wyjaśnienie swojej decyzji. Wtedy wyjdzie na jaw, że działał nielegalnie. Kraje członkowskie Organizacji Patentowej będą miały okazję zmusić EUP do cofnięcia patentów.

Aktualizacja z 24.09.2018:

Kilka miesięcy temu złożyliśmy oficjalny wniosek do Europejskiego Urzędu Patentowego, by spróbować powstrzymać przyznanie patentu. 2 października odbędzie się posiedzenie w naszej sprawie. Będzie miało miejsce w Monachium, mieście, w którym odbywa się Oktoberfest – olbrzymi festyn piwny słynący z litrowych kufli piwa. Tłum zmierzający na Oktoberfest przejdzie prosto przed budynkiem, gdzie będzie odbywać się rozprawa.

Rozdamy tysiące małych flag wszystkim miłośnikom piwa zmierzającym na festiwal, a aktywiści będą nieść wielkie balony z naszym hasłem: Nie dla patentów na piwo! Uczestnicy posiedzenia będą musieli zwrócić uwagę na naszą wiadomość.

We współpracy z:

Przypisy:

[1] Państwa członkowie Europejskiej Organizacji Patentowej to kraje Unii Europejskiej oraz Albania, Szwajcaria, Islandia, Lichtenstein, Monako, Macedonia, Norwegia, Serbia, San Marino, Turcja. http://www.epo.org/about-us/organisation/member-states.html

[2] Arbeitsgemeinschaft bäuerliche Landwirtschaft (AbL), Arbeitsgemeinschaft der Umweltbeauftragten der Gliedkirchen der Evangelischen Kirche in Deutschland (AGU), Arche Noah, Bioland, Bündnis gentechnikfreie Landwirtschaft, Bund Naturschutz Bayern (BN), Bund für Umwelt und Naturschutz Deutschland (BUND), Bundesverband Naturkost Naturwaren (BNN), Campact, Die freien Bäcker, Evangelischer Dienst auf dem Land in der EKD (EDL), Erzeugergemeinschaft für ökologische Braurohstoffe (EZÖB), Erzeugergemeinschaft Bördeland und Diemetal, FIAN, GAIA Portugal, Gäa e.V.- Vereinigung ökologischer Landbau, Gen-ethisches Netzwerk (GeN), IG Nachbau, Katholische Landvolkbewegung (KLB), Kein Patent auf Leben!, No patents on seeds!, NOAH – Friends of the Earth Denmark, Plataforma transgenicos for a Portugal, ProSpecie Rara Schweiz, Sambucus, Save our seeds!, Slow Food Deutschland, Swissaid, Umweltinstitut München, Verband Katholisches Landvolk (VKL), Welthaus Diözese Graz-Seckau Österreich, WeMove.EU, Zukunftsstiftung Landwirtschaft, Zivilcourage Rosenheim.

[3] Patent przyznany tym producentom (EP2384110 and EP2373154) nie jest nowym odkryciem – dotyczy przypadkowej, naturalnej i częstej mutacji genetycznej dobrze znanej konwencjonalnym hodowcom. Inny patent uzyskany przez te koncerny obejmuje użycie roślin do dalszej hodowli (EP2575433). Użycie słodu jęczmiennego ma sprawiać, że proces warzenia będzie prostszy i tańszy, ma też właściwości konserwujące http://www.no-patents-on-beer.org/en/background/patents-beer

[4] https://de.wikipedia.org/wiki/Europ%C3%A4ische_Patentorganisation#cite_note-7

Dorzucisz się?

Chcemy powstrzymać Carlsberga i Heinekena, by nie zawłaszczali prawa do procesu warzenia piwa. Oba giganty twierdzą, że piwo jest ich własnością intelektualną.

Złożyliśmy oficjalny wniosek do Europejskiego Urzędu Patentowego, aby wycofać przyznane im już patenty. Zaprosimy wszystkich miłośników i miłośniczki piwa zmierzające na Oktoberfest do dołączenia do naszego marszu protestacyjnego. Rozdamy tysiące małych flag, tworząc morze protestu, a nasi aktywiści będą nieść wielkie balony z naszym hasłem: Nie dla patentów na piwo!

Wydrukowanie 100 flag kosztuje 60 złotych. Aby kupić jeden balon potrzebujemy dwudziestu pięciu osób, które wspomogą nas kwotą 100 złotych. Dorzuć się do naszej zbiórki i pomóż nam utrzymać patenty z dala od naszego piwa.

Następny krok - podziel się!