WeMove Europe to ruch społeczny łączący ludzi z różnych państw i środowisk, których wspólnym celem jest budowanie lepszej Europy. Chcemy demokratycznej Unii Europejskiej współtworzonej przez jej obywatelki i obywateli, w której szanuje się zasady sprawiedliwości społeczno-ekonomicznej i chroni środowisko naturalne.
Do członków i członkiń Parlamentu Europejskiego
Petycja
Spekulacje finansowe powodują gwałtowne wzrosty i spadki cen żywności, narażając miliony ludzi na głód i nędzę. Wydatki na żywność pochłaniają nawet 75% dochodów osób żyjących poniżej granicy ubóstwa. Parlament Europejski może powstrzymać nieetyczne manipulacje hurtowymi cenami żywności. Apelujemy o surowe ograniczenie spekulacji żywnością!
Dlaczego to jest ważne?
Spekulacja żywnością to domena największych graczy sektora finansowego – nie tylko banków Goldman Sachs, Morgan Stanley czy Deutsche Bank, ale i mniej znanych koncernów, takich jak Cargill. Nazywają ten proceder „kształtowaniem cen surowców rolnych”, ale to zwykła chciwość. [1, 2] Każde zebrane z pola ziarno potrafią sprzedać 99 razy, zanim powstanie z niego chleb. [3]
Pod naciskiem organizacji i ruchów społecznych z całej Europy w 2014 roku Unia Europejska przyjęła dyrektywę, która ogranicza spekulację żywnością. Dziś, gdy do jej wprowadzenia potrzeba tylko ostatnich wytycznych, Komisja Europejska zaczyna ustępować przed żądaniami lobby rolnego i finansowego.
Za dwa tygodnie Parlament Europejski będzie mógł zmusić Komisję Europejską do działania. Jednak dziś nie sposób przewidzieć wyniku głosowania: 40% deputowanych zamierza poprzeć ograniczenie spekulacji, ale musimy przekonać do tego jeszcze co najmniej 84 europosłów i europosłanek. Głosowanie w 2014 roku wygraliśmy o włos. Dziś sytuacja się powtarza, więc musimy działać zdecydowanie.
Jak działa spekulacja? Podstawowymi artykułami żywnościowymi, takimi jak ryż, mąka, kukurydza czy kakao, handluje się na giełdach towarowych.[4] Ceny na giełdzie powinny odzwierciedlać podaż i popyt. Tak się jednak nie dzieje, ponieważ fundusze hedgingowe, banki i prywatni inwestorzy manipulują dostawami żywności na rynek, aby windować ceny. Kiedy cena wzrasta, sprzedają zapasy z ogromnym zyskiem. A gdy spekulanci oblewają udaną transakcję szampanem, jej prawdziwy koszt ponoszą najbiedniejsi.
Chociaż przepisy o spekulacji żywnością są dziś bardzo liberalne, Komisja Europejska zabiega o ich dalsze złagodzenie. To nie przyniesie nic dobrego. Dlatego musimy przekonać Parlament Europejski, że czas postawić tamę spekulantom.
Przypisy:
[1] https://www.oxfam.org/en/research/not-game-speculation-vs-food-security
[2] http://www.foeeurope.org/sites/default/files/publications/farming_money_foee_jan2012.pdf
[3] Dane giełdy towarowej Chicago Board of Trade z 11 listopada 2016 r. Porównanie obrotów w transakcjach terminowych z wielkością zbiorów w 2015 r. Pszenica: obroty na giełdzie CBOT, Kansas, Minneapolis – 5542,06 mln ton; zbiory w USA – 55,84 mln ton. Obroty na giełdach towarowych 99 razy przewyższają wielkość zbiorów w USA. Analiza danych: Oxfam (oddział w Niemczech)
[4] https://www.oxfam.de/ueber-uns/publikationen/konzernatlas-2017
We współpracy z:
Dorzucisz się?
Dziękujemy za podpisanie petycji, Twój podpis został dodany
Działania WeMove.EU finansowane są dzięki drobnym wpłatom od osób należących do naszego ruchu. Z Twoim wsparciem możemy działać szybciej i skuteczniej.
Dołącz do tysięcy członków i członkiń społeczności WeMove, którzy pomagają nam prowadzić tak ogrome i niezwykle ważne kampanie jak ta. Dorzuć się teraz.