WeMove Europe to ruch społeczny łączący ludzi z różnych państw i środowisk, których wspólnym celem jest budowanie lepszej Europy. Chcemy demokratycznej Unii Europejskiej współtworzonej przez jej obywatelki i obywateli, w której szanuje się zasady sprawiedliwości społeczno-ekonomicznej i chroni środowisko naturalne.
Minister Jan Szyszko, Minister Konstanty Radziwiłł oraz ministrowie ds. ochrony zdrowia i środowiska w krajach UE
Petycja
Toksyczne emisje z elektrowni węglowych zatruwają nasze powietrze. Dosyć smogu – pora na działanie. Żądamy, aby w nadchodzącym głosowaniu opowiedzieli się Państwo po stronie naszego zdrowia i środowiska i poparli przyjęcie surowych limitów emisji dla dużych elektrowni węglowych, które uniemożliwią brudnemu przemysłowi zanieczyszczanie naszego powietrza i wody. Domagamy się szybkiego wdrożenia nowych norm dla dużych instalacji spalania energetycznego w całej Unii Europejskiej.
Dlaczego to jest ważne?
Węgiel nas zabija. Duże elektrownie zasilane brudnym węglem zatruwają wodę i powietrze w całej Polsce i Europie. My się dusimy, a one ciągną zyski. Zanieczyszczenia powietrza nie uznają granic: w Polsce oddychamy smogiem z Niemiec czy Czech, a sami trujemy kraje nawet tak odległe jak Włochy czy Grecja. [1]
Zmienimy to tylko, jeśli zaczniemy działać razem w całej Unii Europejskiej, a dziś mamy szansę na ważny krok ku Europie wolnej od węglowych spalin.
Komisja Europejska, po latach zwłoki i tysiącach przedwczesnych śmierci których można było uniknąć, nareszcie zaproponowała nowe, surowsze normy zanieczyszczeń powietrza. Kiedy wejdą w życie, sprawią one, że najbrudniejsze elektrownie albo zaczną oczyszczać swoje wyziewy, albo będą zmuszone zamknąć interes. Gdyby każda duża instalacja węglowa w Europie wprowadziła te sprawdzone technologie, znane przemysłowi od lat 80. ubiegłego wieku, liczba osób umierających z powodu zanieczyszczenia powietrza przez węgiel spadłaby o 85%. [2]
Polska – smogowa stolica Europy – to także największy w Unii węglowy truciciel. Wyziewy z kominów dużych elektrowni to toksyczne tlenki azotu, siarki, rtęć i drobne cząsteczki pyłu, który osiada w naszych płucach. Nasi rządzący odmawiają podjęcia działań i wzięcia na poważnie ochrony zdrowia i środowiska w Polsce. Na szczęście, mamy Unię – i jeśli 28 kwietnia wystarczająco wiele państw poprze nowe limity emisji w głosowaniu w Stałym Komitecie UE ds. emisji przemysłowych, zmusimy największych trucicieli Europy – wśród nich właśnie Polskę – by przestali zanieczyszczać powietrze, którym oddychamy. Potrzebujemy zaledwie kwalifikowanej większości! Jednak branża węglowa nie dają za wygraną i wywiera ogromną presję na kraje, których głos jest niezbędny dla uzyskania większości. [3] Jest ryzyko, że proponowane limity trafią do kosza.
Codziennie w Europie 63 osoby umierają wskutek zatrucia powietrza produktami spalania węgla. Nad miastami unoszą się ciemne chmury smogu. Od kwaśnych deszczy usychają lasy. W naszym jedzeniu znajdują się toksyczne związki rtęci. Tysiące chorują na astmę i zapadają co roku na chroniczne choroby serca i płuc. Dłużej zwlekać nie wolno. Dziś mamy już do dyspozycji czyste, bezpieczne, tanie i przyjazne dla klimatu źródła energii, i nic nie usprawiedliwia spalania węgla.
Mówimy więc: dość! Pora oczyścić Europejskie niebo z toksycznego smogu. Ale mamy zaledwie kilka dni, by przekonać do tego polityków. Rozpoczynamy ogólnoeuropejską kampanię, by udaremnić zakulisowe gry lobbystów i siłą całej naszej społeczności wywrzeć nacisk na ministrów kluczowych państw, od których zależy wynik głosowania, aby przegłosowali opierające się kraje – w tym Polskę. Z każdego kraju Europy, w sześciu językach, popłynie do nich masowy apel: energetyka węglowa nas zabija. Żądamy niezwłocznych działań! Ale musimy działać szybko, póki politycy nie podjęli jeszcze decyzji. Dołącz i podpisz!
Przypisy
[1] Ciemna chmura nad Europą: jak spalanie węgla w jednych krajach powoduje wzrost zachorowań w innych: http://www.env-health.org/policies/climate-and-energy/europe-s-dark-cloud/
[2] Jak rozwiać ciemną chmurę nad Europą: jak koniec węgla uratuje ludzkie życie: http://www.eeb.org/index.cfm?LinkServID=E3882544-5056-B741-DBB3E8DE57F619F6
[3] Kluczowe kraje, których stanowisko wpłynie na wynik głosowania, to Niemcy i Wielka Brytania. Niezwykle ważne dla przyjęcia nowych norm zanieczyszczeń jest również poparcie Francji, Holandii, Włoch i Hiszpanii.
W partnerstwie z European Environmental Bureau, Climate Action Network Europe, Health and Environment Alliance, WWF European Office, BUND - Friends of the Earth Germany oraz Sum Of Us
Dorzucisz się?
Społeczność WeMove staje do walki z chciwością wielkich korporacji, w obronie wszystkich ludzi i wspólnego środowiska. By zachować niezależność, nie przyjmujemy żadnych dotacji od biznesu ani od rządów. Ale skuteczne kampanie wymagają funduszy, dlatego liczymy na Ciebie!
Czy przekażesz kilka euro, aby wesprzeć naszą społeczność w walce o czyste powietrze i zdrowy klimat?