234 575 z 300 000 podpisów

Do osób chroniących Puszczę Białowieską przed wycinką

List otwarty:

Puszcza Białowieska to znacznie więcej niż cenny las: to nasze wspólne dziedzictwo, o które wspólnie musimy dbać i chronić przed ludzką chciwością i pychą.

Wy, którzy bronicie Puszczy, jesteście pierwszą linią ochrony Lasu, ponadstuletnich drzew i wyjątkowego bogactwa roślin i zwierząt.

Stoicie w obronie Puszczy w imieniu nas wszystkich, ale nie stoicie samotnie. Macie nasze wsparcie, naszą solidarność i naszą wdzięczność. Ze wszystkich krajów Europy, obserwujemy i popieramy obronę Puszczy.

Dlaczego to jest ważne?

Usankcjonowana przez rząd wycinka Puszczy Białowieskiej niszczy nasz najcenniejszy pierwotny las, ostatni taki w Polsce i Europie. Potężne drzewa przerabia się na sklejkę i palety. [1] Rząd uparcie ignoruje apele o ochronę puszczy: organizacji ekologicznych, naukowców, lokalnych mieszkańców, UNESCO, [2] a nawet niedawny nakaz Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. [3]

Wycinka - od czasu nakazu ETS nielegalna - trwa.

Na pierwszej linii obrony Puszczy są kobiety i mężczyźni z Obozu dla Puszczy. Protestują pokojowo przeciw wycinaniu drzew, zatrzymują pracę harwesterów, blokują leśne drogi i ciężarówki wywożące ścięte drzewa z lasu. Wszystko po to, aby powstrzymać destrukcję prastarej Puszczy choćby na jeden dzień.

Wielu obrońców Puszczy zmaga się z szykanowaniem, postępowaniami w sądzie i fizyczną przemocą. [4] Żeby wytrwać w proteście muszą wiedzieć, że nie są sami - a żeby zachować bezpieczeństwo, potrzebują międzynarodowej widoczności.

Możemy w tym pomóc, kierując uwagę całej naszej europejskiej społeczności na pracę obrońców Puszczy. Możemy sprawić, że zarówno aktywiści jak ich przeciwnicy będą wiedzieć, że patrzymy i jesteśmy świadkami. Możemy wzmocnić apel o ochronę Puszczy mocnym przesłaniem wsparcia i solidarności.

Kilka tygodni temu przekazaliśmy głosy wsparcia społaczności WeMove i wieści o tym, ile zebraliśmy pieniędzy na działalność Obozu, prosto do rąk obrońców Puszczy w ich puszczańskim Obozie. Stąd wiemy, że aktywiści i aktywistki patrzą na licznik na naszym liście otwartym i to ogromne wsparcie daje im energię do działania. Podpisując, nie tylko dajesz wyraz solidarności - symbolicznie stajesz się obrońcą Puszczy.

Przypisy:

[1] Puszcza Białowieska wyprzedana na deski. http://bit.ly/2v5fXxn

[2] Apel dziekanów wydziałów przyrodniczych ws. polityki ochrony środowiska: http://bit.ly/2supU22; Puszcza Białowieska. UNESCO wzywa do natychmiastowego zaprzestania wycinki: http://bit.ly/2vo3lwx

[3] Puszcza Białowieska: Trybunał Sprawiedliwości UE nakazuje wstrzymanie wycinki w strefie UNESCO: http://bit.ly/2v5w7qk

[4] Obrońcy Puszczy: „Rozpuszcza się plotki, że jesteśmy ćpunami”. Policjanci w kominiarkach wkroczyli do Obozu dla Puszczy. Nic nie znaleźli: http://bit.ly/2vohE4l

W partnerstwie z Obozem dla Puszczy


We współpracy z FERN i BirdLife


Autorką zdjęcia jest M. Klemens.

Dorzucisz się?

Zrób coś jeszcze: dorzuć się!

Kiedy rozpoczęliśmy tę kampanię solidarności z Obozem dla Puszczy, postanowiliśmy spróbować przekazać im coś więcej niż słowa otuchy: konkretną pomoc finansową.

Dlatego poprosiliśmy naszą społeczność o przekazanie pieniędzy na wsparcie pracy aktywistów i aktywistek broniących Puszczy przed wycinką. Udało nam się zebrać niewiarygodne 35 350 euro! Pokazaliśmy jak wiele dobrego możemy zrobić, kiedy działamy razem i kiedy tysiące z nas zrzucają się nawet po kilka złotych. Staliśmy się powodem do uśmiechów na twarzach dzielnych obrońców Puszczy.

Zamknęliśmy już zbiórkę pieniędzy, aby móc przekazać datki Obozowi dla Puszczy zanim nadciągnie zima - ale wciąż możesz zrobić coś bardzo ważnego. Możesz dorzucić kilka złotych żeby wesprzeć kampanie społeczności WeMove. To dzięki małym darowiznom od osób takich jak Ty mamy zasoby, elastyczność i odwagę prowadzić ważne kampanie, być megafonem dla ruchów oddolnych i grup obywateli z całej Europy. Dziękujemy za Twoje wsparcie - sprawiasz, że to co robimy jest możliwe.

***

Pracujemy obecnie nad tym aby przekazać zebrane pieniądze na ręce osób z Obozu dla Puszczy. Co planują z nimi zrobić?

  • zebrane środki pomogą pokryć koszty pomocy prawnej dla osób zatrzymanych i oskarżonych za pokojowe działania w obronie Puszczy przed masową wycinką.
  • pieniądze pozwolą na zakup sprzętu oraz zapewnienie aktywistom ciepłego miejsca do spania zimą, aby Obóz mógł kontynuować monitorowanie i dokumentację nielegalnych wycinek i wywózki drewna z Puszczy Białowieskiej.
  • osoby z Obozu dla Puszczy planują także kontunuować swoje działania aby podnosić w społeczeństwie świadomość na temat unikalności Puszczy i jej obecnej dewastacji, poprzez edukację, pracę z mediami i rozpowszechnianie materiałów, np. filmów.

Zrób jeszcze więcej:


Dziękujemy za Twój podpis pod listem otwartym do obrońców Puszczy Białowieskiej, i stanięcie w obronie naszego najcenniejszego lasu.

To nie wszystko - możesz zrobić jeszcze więcej, żeby pomóc bronić Puszczy przed masową wycinką:

  • Podziel się tym apelem ze znajomymi. To brzmi trywialnie, ale jest bardzo ważne - im więcej osób wie i mówi o sytuacji w Puszczy, tym więcej presji na jej rozwiązanie. Im więcej uwagi skupionej na osobach w Obozie dla Puszczy, tym obrońcy Puszczy są bezpieczniejsi.
    Żeby udostępnić tę kampanię, wystarczy że klikniesz przycisk "Następny krok" poniżej!

  • Rozpocznij własną kampanię na naszej platformie YouMove. Możesz na przykład zwrócić się do europejskich polityków lub firm, aby nie popierały wycinki Puszczy. Jeśli masz pomysł, decyzja należy do Ciebie!

  • Odwiedź Puszczę Białowieską. Pojedź w odwiedziny choć na weekend - Puszcza jest piękna późnym latem i wczesną jesienią! Zatrzymując się i stołując w lokalnych pensjonatach, pokojach gościnnych i restauracjach, wspierasz miejscową społeczność dotkniętą konfliktem wokół wycinki Puszczy.
  • Możesz pomóc przekazując dary rzeczowe, np. materiały czy zaopatrzenie. Obóz dla Puszczy regularnie uaktualnia listę potrzebnych rzeczy.
  • Jeśli chcesz się zaangażować w inny sposób, możesz dowiedzieć się więcej kontaktując się bezpośrednio z Obozem dla Puszczy, przez ich profil na Facebooku lub przez maila.

Następny krok - podziel się!