189 614 z 250 000 podpisów

Ministrowie rządów krajowych umawiających się w ramach Europejskiego Urzędu Patentowego

Petycja

Apelujemy o zwołanie konferencji ministrów państw umawiających się w ramach Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO). Taka konferencja powinna odbyć się w ciągu roku i pilnie podjąć skuteczne działania, które zapobiegną patentowaniu tradycyjnie uprawianych roślin i zwierząt hodowanych konwencjonalnymi metodami. Realizacja tego celu wymaga podjęcia wszelkich możliwych kroków na szczeblu krajowym i europejskim.

Dlaczego jest to ważne?

Prawie wszystko, co jemy, należy do kilku wielkich korporacji. [1] To one decydują, co rolnicy mogą uprawiać i ile za to płacimy.

Wielkie koncerny w rodzaju Bayer-Monsanto czy Carlsberga mają taką władzę dzięki temu, że posiadają patenty na nasiona roślin uprawnych: od melonów i pomidorów po jęczmień do warzenia piwa. [2]

Przez pięć lat zabiegaliśmy w Europejskim Urzędzie Patentowym o zakaz patentowania roślin i zwierząt. I wygraliśmy! [3] Ale teraz koncerny podważają nasze zwycięstwo, znajdując luki w przepisach, które nie są w pełni precyzyjne. [4]

Można temu zapobiec. Wystarczy, by ministrowie doprecyzowali i uszczelnili przepisy prawa patentowego – te same przepisy, które ustanowili pod presją ludzi takich jak my.

Możemy osiągnąć ten cel, bo tym razem nasza społeczność jest jeszcze większa. Do naszej kampanii dołączyło też 50 organizacji, w tym lokalne browary z całej Europy.

Wezwijmy ministrów krajów UE, by wspólnie podjęli konkretne decyzje, które uniemożliwią naginanie przepisów. Podpisz teraz!


Przypisy:

  1. Zaledwie 10 korporacji kontroluje dziś około 75% światowego rynku nasion. Trzy największe to Bayer-Monsanto, DuPont i Syngenta – w ich rękach znajduje się 50% rynku. Zobacz: http://www.no-patents-on-beer.org/en/background/negative-effects
  2. https://www.no-patents-on-seeds.org/en/publications/report2021, https://www.no-patents-on-seeds.org/en/news/carlsberg2020
  3. https://www.wemove.eu/pl/wielkie-zwyci%C4%99stwo, https://www.epo.org/law-practice/case-law-appeals/communications/2020/20200514.html
  4. Chociaż nie można patentować roślin uprawianych tradycyjnymi metodami, wciąż są dopuszczalne patenty na uprawę roślin z użyciem inżynierii genetycznej, w tym nowoczesnych technik modyfikacji genomu. We wnioskach patentowych koncerny celowo zacierają różnicę między tradycyjnymi uprawami a inżynierią genetyczną. W takich przypadkach wszystkie rośliny (lub zwierzęta) o cechach opisanych w patencie stają się „wynalazkiem” firmy. Tego rodzaju sztuczki polegają zwykle na wprowadzeniu dodatkowych elementów, które są zbędne, ale pozwalają firmie twierdzić, że roślina jest jej „wynalazkiem”. https://www.no-patents-on-seeds.org/en/publications/report2021

Partnerzy:

Napisz do Ministrowie rządów krajowych umawiających się w ramach Europejskiego Urzędu Patentowego

Form to send email

Wysyłając wiadomość bezpośrednio do swojego ministra, możesz pokazać, jak ważne jest, abyśmy chronili przyszłość naszej żywności.

Możemy również zapewnić, że ministerstwo otrzyma raport, który pokazuje, o co toczy się gra i jak ministerstwo może powstrzymać firmy przed decydowaniem, co rolnicy produkują i ile płacimy za żywność.

Formularz jest wstępnie wypełniony przykładowym tematem i wiadomością, którą możesz wysłać. Gdy klikniesz “Wyślij e-mail”, wyślemy go w Twoim imieniu.

Adresaci:

Wyślij jako To nie Ty? Kliknij

Odbiorcy otrzymają Twoje imię i nazwisko, adres email oraz adres Klikając przycisk „Podpisz”, wyrażasz poparcie dla tej kampanii i zezwalasz WeMove Europe na wykorzystanie Twoich danych do celów tej kampanii. Adresatowi petycji możemy przekazać Twoje imię i nazwisko oraz kraj. Usuniemy Twoje dane po zakończeniu kampanii, chyba że wyrazisz zgodę na otrzymywanie od nas spersonalizowanych e-maili o naszych kampaniach. Nigdy nie udostępnimy informacji o Tobie żadnym stronom trzecim bez Twojego zezwolenia. Tu możesz przeczytać naszą pełną politykę prywatności.

Dorzucisz się?

Prawie cała nasza żywność znajduje się w rękach kilku potężnych koncernów, takich jak Bayer-Monsanto i Carlsberg. To one decydują, co rolnicy mogą uprawiać i ile za to płacimy.

Przemysł hojnie opłaca lobbystów, bo ma głębokie kieszenie – ale my mamy jeszcze głębsze korzenie. Jesteśmy w całej Europie: zwykli ludzie tacy jak Ty i ja. To z nas składa się ta społeczność. Jeśli każda i każdy z nas wpłaci teraz tyle, ile może, te połączone darowizny wystarczą, byśmy mogli podołać temu zadaniu.

Dołącz do tysięcy osób, które wspierają nasze kampanie. Pomóż nam blokować próby zawłaszczania żywności i wywalczyć ostateczny zakaz patentowania roślin.

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!