Ratujmy pszczoły, pomóżmy rolnikom (EIO)

Do Komisji Europejskiej

Ratujmy pszczoły, pomóżmy rolnikom

Aby chronić pszczoły i zdrowie ludzi, wzywamy Komisję do przedłożenia projektów aktów prawnych dotyczących stopniowego wycofywania do 2035 r. syntetycznych pestycydów w celu przywrócenia różnorodności biologicznej oraz wspierania rolników w okresie przejściowym.

Główne cele:

  • stopniowe wycofywanie syntetycznych pestycydów w rolnictwie UE, poczynając od najbardziej niebezpiecznych, tak by do 2030 r. zmniejszyć ich stosowanie o 80 proc., a do 2035 r. wyeliminować je całkowicie;
  • przywrócenie naturalnych ekosystemów na obszarach rolniczych, tak by rolnictwo stało się nośnikiem procesu odbudowy różnorodności biologicznej;
  • reforma rolnictwa poprzez nadanie priorytetowego znaczenia drobnym, zróżnicowanym i zrównoważonym gospodarstwom rolnym, wspieranie szybkiego rozpowszechniania się praktyk agroekologicznych i organicznych oraz umożliwianie niezależnego szkolenia rolników i prowadzenia badań nad uprawami wolnymi od pestycydów i od organizmów zmodyfikowanych genetycznie.

Dlaczego jest to ważne?

Pszczoły wymierają. Wielcy producenci pestycydów, tacy jak koncern Bayer-Monsanto, nie cofną się przed niczym, by zwiększyć sprzedaż i zyski. Praktycznie zmuszają rolników, by kupowali ich produkty. Produkcja rolna jest dziś tak intensywna i tak uprzemysłowiona, że aby się utrzymać, rolnicy nie mają innego wyjścia – muszą stosować pestycydy, które zabijają pszczoły.

Jedna trzecia naszej żywności pochodzi z roślin zapylanych przez pszczoły. Bez zapylania nie wyrosną owoce, warzywa i zboża – a to nie tylko żywność dla nas, ale i pasza dla zwierząt. Bez pszczół nie będzie co jeść – po prostu [1]!

Domagamy się całkowitego wycofania z użycia syntetycznych pestycydów. To ambitny postulat, ale jeśli podpisze się pod nim więcej niż MILION z nas, Komisja Europejska i nasi europosłowie będą prawnie zobowiązani spotkać się z nami i ustosunkować się do naszych żądań. Opór wobec pestycydów narasta. Wkrótce Unia Europejska będzie ponownie podejmować decyzję w sprawie przedłużenie zezwolenia na stosowanie glifosatu, a coraz więcej obywatelek i obywateli apeluje o ochronę pszczół [2].

Już teraz widać, że politycy zaczynają nas słuchać: W 2018 roku, w odpowiedzi na apele milionów Europejczyków UE zgodziła się niemal całkowicie zakazać stosowania neonikotynoidów – szczególnego rodzaju pestycydów, które uszkadzają układ nerwowy pszczół [3].

Nie możemy jednak bez końca walczyć o zakazanie pojedynczych pestycydów! Ze środków publicznych należy sfinansować badania, które umożliwią wydajną produkcję rolną bez szkody dla pszczół, a jednocześnie pomogą odbudować zamierające ekosystemy. A żeby to się stało, musimy stopniowo wycofać z użycia wszystkie pestycydy.

Ta petycja jest Europejską Inicjatywą Obywatelską (EIO/ECI), dlatego jej podpisanie to dwuczęściowy proces. ECI to oficjalna petycja uznawana w Unii Europejskiej. Aby ją podpisać, trzeba podać nieco więcej informacji niż przy typowych petycjach WeMove Europe. Aby Twój podpis został zarejestrowany i zweryfikowany w Polsce, wypełnij wszystkie pola formularza.


Przypisy:

  1. https://www.forbes.pl/csr/wymieranie-pszczol-zagraza-bioroznorodnosci-i-biznesowi/er1f7te
  2. W 2017 r. nasza społeczność, razem z szeroką koalicją partnerów z całej Europy, rozpoczęła EIO na rzecz zakazu stosowania glifosatu. Chociaż nie udało się wtedy wprowadzić ogólnoeuropejskiego zakazu, wywalczyliśmy znaczące zmiany dotyczące jawności unijnych procedur zatwierdzania pestycydów. Więcej informacji na temat EIO: https://ec.europa.eu/citizens-initiative/public/welcome
  3. https://dzienniknaukowy.pl/planeta/ue-wprowadzi-zakaz-stosowania-szkodliwych-dla-pszczol-neonikotynoidow

Zdjęcie: SJ Richards [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Partnerzy:

Agnieszka podpisuje petycję