102 514 z 125 000 podpisów

Do Parlamentu Europejskiego, Rady Unii Europejskiej i Komisji Europejskiej

Petycja

Apelujemy o przyjęcie dyrektywy, która zagwarantuje sygnalistom ochronę prawną w Unii Europejskiej i zapewni im:

  • Prawo do zasięgania porad w związkach zawodowych i organizacjach pozarządowych
  • Prawo do korzystania z reprezentacji związku zawodowego
  • Prawo do bezpośredniego kontaktu z organami ochrony porządku publicznego
  • Możliwość bezpiecznego przekazywania informacji dziennikarzom
  • Wzmocnienie krajowych przepisów o ochronie sygnalistów
  • Szeroką definicję sygnalisty, niezależnie od tego, jak dana informacja została zdobyta

Dlaczego jest to ważne?

To dzięki sygnalistom świat usłyszał o skandalach takich jak Lux-Leaks, Panama Papers i Paradise Papers (uchylanie się od płacenia podatków), Dieselgate (zanieczyszczanie środowiska) i wielu innych aferach związanych ze zdrowiem, bezpieczeństwem żywności i opieką nad starszymi osobami.

Walka o ochronę sygnalistów w Unii Europejskiej trwa od wielu lat. Związki zawodowe i organizacje obywatelskie razem z Parlamentem Europejskim wielokrotnie próbowały wymóc na Komisji Europejskiej zmianę prawa. W końcu, po długich namowach i uporczywej kampanii, w kwietniu ubiegłego roku Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy o ochronie sygnalistów. Był to dobry początek, jednak projekt wymagał istotnych poprawek. Parlament Europejski wprowadził takie poprawki, a teraz negocjuje z Komisją i Radą ostateczny tekst dyrektywy [1]. Powinny się w niej znaleźć następujące zapisy:

  • Prawo do zasięgania porad w związkach zawodowych i organizacjach pozarządowych Dyrektywa musi gwarantować sygnalistom prawo do konsultowania się ze związkami zawodowymi i/lub organizacjami strażniczymi, a fakt zasięgnięcia takich porad nie może pozbawiać sygnalistów ochrony.
  • Prawo do korzystania z reprezentacji związku zawodowego Związek zawodowy powinien mieć prawo do reprezentowania interesu sygnalisty.
  • Prawo do bezpośredniego kontaktu z organami ochrony porządku publicznego Sygnaliści muszą mieć prawo zgłaszać się bezpośrednio do organów ochrony porządku publicznego i kompetentnych władz, nie tracąc przy tym ochrony prawnej. Brak takiego prawa może prowadzić do niszczenia dowodów dostarczonych przez sygnalistów oraz umożliwić zamiatanie spraw pod dywan, gdy odpowiedzialni za nieprawidłowości dowiedzą się o sprawie z wewnętrznych raportów. Oznacza to, że przepis o tak zwanej obowiązkowej sprawozdawczości wewnętrznej musi zostać usunięty z dyrektywy.
  • Możliwość bezpiecznego przekazywania informacji dziennikarzom Sygnaliści muszą mieć gwarancję, że mogą bezpiecznie zwracać się do dziennikarzy. Wzmocni to zarówno demokrację, jak i pozycję dziennikarstwa śledczego.
  • Wzmocnienie krajowych przepisów o ochronie sygnalistów Oznacza to dodanie „klauzuli o zachowaniu poziomu ochrony”, która zagwarantuje, że przepisy dyrektywy w żaden sposób nie pogorszą poziomu ochrony sygnalistów i procedur postępowania, które są już zagwarantowane w poszczególnych krajach.
  • Szeroką definicję sygnalisty, niezależnie od tego, jak dana informacja została zdobyta.

O zdecydowaną ochronę sygnalistów w Unii Europejskiej walczymy od lat. Po długich i uporczywych kampaniach dziś możemy im wreszcie zapewnić poczucie bezpieczeństwa. Zażądajmy tego od UE!


Przypisy:

  1. http://dsms.consilium.europa.eu/952/Actions/Newsletter.aspx?messageid=28047&customerid=32822&password=enc_705552374D31535337417667_enc

Partnerzy:

Dorzucisz się?

Whistleblowers

O zdecydowaną ochronę sygnalistów w Unii Europejskiej walczymy od lat.

Po długich, uporczywych kampaniach dziś możemy im wreszcie zapewnić poczucie bezpieczeństwa.

Dorzucisz się, żebyśmy mogli dalej działać na rzecz ochrony dla tych, którzy ratują ludzkie życie i środowisko albo walczą z korupcją?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto:

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Dorzuć się, używając
Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove.EU informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!