159 867 z 200 000 podpisów

Do Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen

Petycja

Europejscy przywódcy są bliscy podpisania wyroku śmierci na środowisko. Na mocy uzgodnionej właśnie umowy Unia będzie dopłacać miliardy euro do przemysłowych gospodarstw rolnych, pogarszając ekologiczny kryzys. Apeluję o wycofanie obecnego projektu i przedłożenie nowej propozycji polityki rolnej, korzystnej dla zdrowia ludzi i dla środowiska.

Apelujemy do przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen, aby zaproponowała lepszą politykę rolną dla Europy. Oto, co taka polityka powinna zawierać:

  • Finansowanie przejścia na agroekologiczny model rolnictwa – wspieranie tych rolników, którzy dostarczają na rynek zdrową żywność, dbając przy tym o środowisko i dobrostan zwierząt hodowlanych. Większość budżetu CAP powinna zostać zainwestowana w ochronę środowiska, różnorodności biologicznej i klimatu.
  • Zerwanie ze szkodliwymi dotacjami. Oznacza to po pierwsze wstrzymanie dotacji, które wyrządzają bezpośrednie szkody – na przykład finansowania farm przemysłowych i nieracjonalnej irygacji pól, która nadmiernie wyczerpuje cenne zasoby wody, a po drugie zagwarantowanie, że wypłacanie dotacji będzie powiązane z przestrzeganiem podstawowych kryteriów środowiskowych i społecznych, takich jak zapobieganie erozji gleby, rezerwowanie części pól dla naturalnego rozwoju przyrody oraz poszanowanie praw pracowniczych.
  • Ustanowienie klarownych celów Wspólnej Polityki Rolnej, obejmujących na przykład redukcję emisji gazów cieplarnianych i ilości pestycydów stosowanych w rolnictwie– po to, aby wszystkie kraje i wszystkie gospodarstwa rolne wnosiły przypadający na nie wkład w proces przeobrażeń, który jest konieczny dla zaradzenia ogarniającym świat kryzysom.

Dlaczego jest to ważne?

Czy ktokolwiek z nas podpisałby wyrok śmierci na przyrodę? Czy przyjęlibyśmy projekt, przez który zginie jeszcze więcej pszczół i ptaków? Jeszcze więcej zanieczyszczeń trafi do wody i powietrza? A tak właśnie będzie, jeśli nasi przywódcy przyjmą obecny plan rozwoju europejskiego rolnictwa na nadchodzące lata.

Na mocy uzgodnionej właśnie polityki rolnej [1] Unia będzie dopłacać miliardy euro do przemysłowych gospodarstw rolnych, pogarszając ekologiczny kryzys. Dopłaty dla rolników nadal będą zależeć od areału upraw i od liczby zwierząt hodowlanych w gospodarstwie. Takie przepisy faworyzują wielkie fermy, gdzie używa się olbrzymich ilości nawozów sztucznych, pestycydów i antybiotyków. To zaś zagraża naszemu zdrowiu, zatruwa glebę i zanieczyszcza środowisko wokół nas. Wielu rolników prowadzących mniejsze gospodarstwa coraz częściej rezygnuje z produkcji żywności.

Wszystko wydawało się stracone w październiku, kiedy Parlament Europejski przyjął projekt w takim kształcie. Ale młodzi aktywiści z całej Europy nie poddali się i z godnym podziwu uporem namawiali wpływowych polityków, by odrzucili cały pakiet. Dołączył do nich wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, który powiedział: „Polityka rolna w takim kształcie jest nie do utrzymania [i] nie może dłużej trwać”. [2]

Dlatego mamy jeszcze szansę przechylić szalę na naszą stronę, ale czasu jest mało. W najbliższą sobotę w całej Europie rozlegnie się głos protestu młodzieżowych aktywistów i aktywistek. Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji, wciąż jeszcze może wycofać całą umowę – ale nie zrobi tego, dopóki nie poczuje potężnego nacisku opinii publicznej.


Przypisy:

  1. Wspólna Polityka Rolna, znana jako CAP, przewiduje dopłaty dla rolników w Unii Europejskiej. Nie są to małe kwoty. UE przeznacza na ten cel 35% całego budżetu.
  2. https://euobserver.com/green-deal/150068
  3. https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/euobs-media/7aa83d256634f1bd5d1ec216481bb453.pdf

Partnerzy:

Twojego tweeta otrzyma Do Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen

Wyślij tweeta do Ursuli von der Leyen, aby wezwać ją do wycofania projektu nowej polityki rolnej!

Czy ktokolwiek z nas podpisałby projekt, przez który zginie jeszcze więcej pszczół i ptaków? Jeszcze więcej zanieczyszczeń trafi do wody i powietrza? A tak właśnie będzie, jeśli nasi przywódcy przyjmą obecny plan rozwoju europejskiego rolnictwa na nadchodzące lata.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, wciąż jeszcze może wycofać całą umowę – ale nie zrobi tego, dopóki nie poczuje potężnego nacisku opinii publicznej.

Wyślij tweeta

Form to send tweet
Napisz tweeta jako To nie Ty? Kliknij

Dorzucisz się?

Gdy w tej ostatniej rundzie negocjacji przywódcy UE podejmą decyzje o przyszłości unijnego rolnictwa, państwa członkowskie będą musiały przedstawić własne plany. Wtedy będzie jeszcze niejedna okazja, by zabiegać o zieloną transformację i zrównoważone rolnictwo. Ale by móc prowadzić tę kampanię przez cały proces legislacyjny, potrzebujemy środków.

By móc się mobilizować, wywierać nacisk i wygrywać kampanie, potrzebujemy stabilności i elastyczności finansowej, jaką mogą nam zapewnić jedynie drobne, regularne darowizny od członków i członkiń społeczności WeMove.

Czy dorzucisz kilka złotych na walkę o lepsze rolnictwo i zdrowszą żywność dla nas wszystkich?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!