WeMove Europe to ruch społeczny łączący ludzi z różnych państw i środowisk, których wspólnym celem jest budowanie lepszej Europy. Chcemy demokratycznej Unii Europejskiej współtworzonej przez jej obywatelki i obywateli, w której szanuje się zasady sprawiedliwości społeczno-ekonomicznej i chroni środowisko naturalne.
Do Komisji Europejskiej
Petycja
Austria jako pierwszy kraj w Unii Europejskiej zamierza wprowadzić całkowity zakaz stosowania toksycznej substancji chemicznej – glifosatu. Wzywamy Komisję Europejską, aby:
- oparła się lobbingowi koncernu Bayer-Monsanto,
- utrzymała w mocy austriacki zakaz,
- uszanowała prawo poszczególnych krajów członkowskich do zakazywania pestycydów na własnym terytorium,
- przygotowała obowiązujący w całej Unii zakaz stosowania glifosatu.
Aktualizacja 6 sierpnia 2020
Zakazu stosowania glifosatu miał wejść w życie 1 stycznia 2020 r., jednak szefowa tymczasowego rządu Austrii zapowiedziała, że nie podpisze zakazu. Jako powód podała, że austriacki parlament nie powiadomił Unii o wszystkich niezbędnych do tego środkach. Austriacki parlament następnie wysłał wymagane informacje do Komisji Europejskiej, która ma teraz czas do 19 sierpnia 2020 r., aby wyrazić opinię lub sprzeciw [1].
Przypisy:
- https://www.vienna.at/glyphosat-totalverbot-in-oesterreich-antrag-an-eu-kommission-geschickt/6622979
Aktualizacja 16 grudnia 2019
W lipcu 2019 r. austriacki parlament przyjął pierwszy w Europie zakaz stosowania glifosatu. Jednak żeby mógł wejść on w życie, Komisja Europejska musiała dokonać przeglądu nowych przepisów do 29 listopada 2019 r. Społeczność WeMove Europe wysłała do Komisji tysiące wiadomości z apelem, aby nie blokowała wprowadzenia zakazu. I udało się! Kilka tygodni temu Komisja faktycznie zdecydowała się nie blokować nowych przepisów [1].
Ponieważ nie został zgłoszony żaden formalny sprzeciw, spodziewaliśmy się, że Austria wdroży nowe przepisy, dzięki czemu zakaz obowiązywałby już od początku 2020 r. Jednak 9 grudnia 2019 r. szefowa tymczasowego rządu Austrii zapowiedziała, że nie podpisze zakazu ze względu na pewien szczegół techniczny [2]. Kanclerz Brigitte Bierlein, z zawodu prawniczka, której podpis jest niezbędny, aby przepisy weszły w życie, stwierdziła, że ich wprowadzenie nie jest możliwe możliwe, ponieważ Komisja Europejska podobno nie została powiadomiona o wszystkich niezbędnych do tego środkach.
Będziemy kontynuować walkę o zakaz stosowania glifosatu w Austrii i w całej Europie. A o wszystkim będziemy na bieżąco informować.
Przypisy:
- https://www.euractiv.com/section/agriculture-food/news/austria-on-course-to-become-first-eu-country-to-ban-glyphosate/
- https://www.reuters.com/article/us-austria-glyphosate/austrian-parliament-backs-eus-first-total-ban-of-weedkiller-glyphosate-idUSKCN1TX1JR
Dlaczego jest to ważne?
Nauka dostarcza coraz więcej dowodów na to, że glifosat jest związkiem rakotwórczym. Już w 2015 roku Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem, działająca pod egidą WHO, uznała glifosat za „prawdopodobnie rakotwórczy u ludzi” [1]. Przeprowadzony niedawno na Uniwersytecie Waszyngtońskim przegląd dostępnych badań wykazał, że glifosat zwiększa ryzyko zachorowania na raka o 41 procent [2]. Autorzy raportu zwracają uwagę, że istnieje „przekonujące powiązanie” między kontaktem z glifosatem a chorobą nowotworową, jaką jest chłoniak nieziarniczy”.
Producenci pestycydów, w tym rynkowi giganci tacy jak koncern Bayer-Monsanto, wciąż utrzymują, że glifosat jest bezpieczny [3]. Tymczasem procesy sądowe w Stanach Zjednoczonych dowiodły, że producenci pestycydów manipulują debatą naukową i wprowadzają opinię publiczną w błąd co do szkodliwości glifosatu. Kiedy w 2017 roku Unia Europejska dopuściła glifosat do użytku na kolejne 5 lat, oparła swoją decyzję na ocenie, której część została skopiowana wprost z dokumentacji złożonej przez koncern Monsanto, bez ujawnienia źródła tych materiałów [4].
Parlament Austrii zamierza wprowadzić całkowity zakaz stosowania glifosatu. Byłby to pierwszy taki zakaz w Unii Europejskiej [4]. Zakaz, który chce wprowadzić Austria, może popchnąć inne kraje Europy do wykreślenia glifosatu z łańcucha produkcji żywności.
Komisja i Unia Europejska muszą wydać opinię o austriackim prawie do 29 listopada. Koncern Bayer-Monsanto i jego potężne lobby próbują nakłonić Unię, by uchyliła austriackie prawo. Twierdzą, że taki zakaz byłby „niezgodny z obowiązującymi przepisami prawnymi i proceduralnymi oraz z argumentacją naukową” [5].
Problem z tezami koncernu Bayer-Monsanto polega na tym, że kiedy UE przedłużyła zezwolenie na glifosat, oparła swoją decyzję na dokumencie, który stanowił plagiat materiałów firmy Monsanto, a dowody naukowe wykazują, że styczność z glifosatem zwiększa ryzyko chorób nowotworowych. Co więcej, kiedy w 2017 roku Komisja Europejska przekonywała kraje UE, by zgodziły się przedłużyć zezwolenie na stosowanie glifosatu, powiedziała im jednocześnie, że każdy kraj członkowski ma prawo wprowadzić własny zakaz [6].
Komisja Europejska nie powinna słuchać lobbystów koncernu Bayer-Monsanto i narażać mieszkańców Europy na działanie potencjalnie rakotwórczych środków chemicznych. Jeśli Komisja utrzyma w mocy austriacki zakaz, wiele innych krajów UE może wprowadzić takim sam przepis u siebie. Wezwijmy Komisję, by uszanowała decyzję Austriaków. Dzięki temu przybliżymy się o krok do uwolnienia Europy od glifosatu.
Wezwijmy Komisję Europejską, by uszanowała prawo Austrii i wszystkich krajów UE do zakazywania szkodliwych pestycydów oraz by przygotowała zakaz obowiązujący w całej Europie.
Przypisy:
- http://www.rynekzdrowia.pl/Badania-i-rozwoj/IARC-popularne-pestycydy-quot-prawdopodobnie-rakotworcze-quot,150098,11.html
- https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/aktualnosci/204159,glifosat-zwieksza-ryzyko-nowotworow
- https://www.dw.com/pl/glifosat-w-niemczech-dozwolony-jeszcze-przez-3-lata/a-49585861-0
- https://www.theguardian.com/environment/2019/jan/15/eu-glyphosate-approval-was-based-on-plagiarised-monsanto-text-report-finds (w jęz. angielskim)
- https://www.wsj.com/articles/austrian-herbicide-ban-adds-to-problems-for-roundup-owner-bayer-11562087770 (w jęz. angielskim)
- https://ec.europa.eu/germany/news/hintergrund-fragen-und-antworten-zu-einer-m%C3%B6glichen-neuzulassung-von-glyphosat_de (w jęz. niemieckim)
Partnerzy:
Napisz do Do Komisji Europejskiej
Dorzucisz się?
Społeczność WeMove Europe od lat prowadzi kampanie na rzecz zakazania glifosatu oraz zapewnienia większej jawności w systemie produkcji żywności.
Jeśli UE utrzyma w mocy prawo wprowadzone przez austriacki parlament, Austria zostanie pierwszym krajem w Unii, który całkowicie zakaże stosowania glifosatu. To może być przełom, który zmobilizuje pozostałe kraje Unii do zakazania tej toksycznej substancji.
Jednak skuteczne kampanie wymagają funduszy. By móc się mobilizować, wywierać nacisk i osiągać rezultaty, potrzebujemy stabilności i elastyczności finansowej, jaką mogą nam zapewnić jedynie drobne, regularne darowizny od członków i członkiń społeczności WeMove Europe.
Czy dorzucisz kilka złotych miesięcznie, by pomóc nam dalej walczyć o bezpieczną żywność?
Jak się dorzucić w inny sposób?
Możesz zrobić przelew na nasze konto:
Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.
WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy
Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove.EU informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.