187 191 z 250 000 podpisów

Do Komisji Europejskiej

Petycja

Austria jako pierwszy kraj w Unii Europejskiej zamierza wprowadzić całkowity zakaz stosowania toksycznej substancji chemicznej – glifosatu. Wzywamy Komisję Europejską, aby:

  • oparła się lobbingowi koncernu Bayer-Monsanto,
  • utrzymała w mocy austriacki zakaz,
  • uszanowała prawo poszczególnych krajów członkowskich do zakazywania pestycydów na własnym terytorium,
  • przygotowała obowiązujący w całej Unii zakaz stosowania glifosatu.

Aktualizacja 6 sierpnia 2020

Zakazu stosowania glifosatu miał wejść w życie 1 stycznia 2020 r., jednak szefowa tymczasowego rządu Austrii zapowiedziała, że nie podpisze zakazu. Jako powód podała, że austriacki parlament nie powiadomił Unii o wszystkich niezbędnych do tego środkach. Austriacki parlament następnie wysłał wymagane informacje do Komisji Europejskiej, która ma teraz czas do 19 sierpnia 2020 r., aby wyrazić opinię lub sprzeciw [1].

Przypisy:

  1. https://www.vienna.at/glyphosat-totalverbot-in-oesterreich-antrag-an-eu-kommission-geschickt/6622979

Aktualizacja 16 grudnia 2019

W lipcu 2019 r. austriacki parlament przyjął pierwszy w Europie zakaz stosowania glifosatu. Jednak żeby mógł wejść on w życie, Komisja Europejska musiała dokonać przeglądu nowych przepisów do 29 listopada 2019 r. Społeczność WeMove Europe wysłała do Komisji tysiące wiadomości z apelem, aby nie blokowała wprowadzenia zakazu. I udało się! Kilka tygodni temu Komisja faktycznie zdecydowała się nie blokować nowych przepisów [1].

Ponieważ nie został zgłoszony żaden formalny sprzeciw, spodziewaliśmy się, że Austria wdroży nowe przepisy, dzięki czemu zakaz obowiązywałby już od początku 2020 r. Jednak 9 grudnia 2019 r. szefowa tymczasowego rządu Austrii zapowiedziała, że nie podpisze zakazu ze względu na pewien szczegół techniczny [2]. Kanclerz Brigitte Bierlein, z zawodu prawniczka, której podpis jest niezbędny, aby przepisy weszły w życie, stwierdziła, że ich wprowadzenie nie jest możliwe możliwe, ponieważ Komisja Europejska podobno nie została powiadomiona o wszystkich niezbędnych do tego środkach.

Będziemy kontynuować walkę o zakaz stosowania glifosatu w Austrii i w całej Europie. A o wszystkim będziemy na bieżąco informować.

Przypisy:

  1. https://www.euractiv.com/section/agriculture-food/news/austria-on-course-to-become-first-eu-country-to-ban-glyphosate/
  2. https://www.reuters.com/article/us-austria-glyphosate/austrian-parliament-backs-eus-first-total-ban-of-weedkiller-glyphosate-idUSKCN1TX1JR

Dlaczego jest to ważne?

Nauka dostarcza coraz więcej dowodów na to, że glifosat jest związkiem rakotwórczym. Już w 2015 roku Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem, działająca pod egidą WHO, uznała glifosat za „prawdopodobnie rakotwórczy u ludzi” [1]. Przeprowadzony niedawno na Uniwersytecie Waszyngtońskim przegląd dostępnych badań wykazał, że glifosat zwiększa ryzyko zachorowania na raka o 41 procent [2]. Autorzy raportu zwracają uwagę, że istnieje „przekonujące powiązanie” między kontaktem z glifosatem a chorobą nowotworową, jaką jest chłoniak nieziarniczy”.

Producenci pestycydów, w tym rynkowi giganci tacy jak koncern Bayer-Monsanto, wciąż utrzymują, że glifosat jest bezpieczny [3]. Tymczasem procesy sądowe w Stanach Zjednoczonych dowiodły, że producenci pestycydów manipulują debatą naukową i wprowadzają opinię publiczną w błąd co do szkodliwości glifosatu. Kiedy w 2017 roku Unia Europejska dopuściła glifosat do użytku na kolejne 5 lat, oparła swoją decyzję na ocenie, której część została skopiowana wprost z dokumentacji złożonej przez koncern Monsanto, bez ujawnienia źródła tych materiałów [4].

Parlament Austrii zamierza wprowadzić całkowity zakaz stosowania glifosatu. Byłby to pierwszy taki zakaz w Unii Europejskiej [4]. Zakaz, który chce wprowadzić Austria, może popchnąć inne kraje Europy do wykreślenia glifosatu z łańcucha produkcji żywności.

Komisja i Unia Europejska muszą wydać opinię o austriackim prawie do 29 listopada. Koncern Bayer-Monsanto i jego potężne lobby próbują nakłonić Unię, by uchyliła austriackie prawo. Twierdzą, że taki zakaz byłby „niezgodny z obowiązującymi przepisami prawnymi i proceduralnymi oraz z argumentacją naukową” [5].

Problem z tezami koncernu Bayer-Monsanto polega na tym, że kiedy UE przedłużyła zezwolenie na glifosat, oparła swoją decyzję na dokumencie, który stanowił plagiat materiałów firmy Monsanto, a dowody naukowe wykazują, że styczność z glifosatem zwiększa ryzyko chorób nowotworowych. Co więcej, kiedy w 2017 roku Komisja Europejska przekonywała kraje UE, by zgodziły się przedłużyć zezwolenie na stosowanie glifosatu, powiedziała im jednocześnie, że każdy kraj członkowski ma prawo wprowadzić własny zakaz [6].

Komisja Europejska nie powinna słuchać lobbystów koncernu Bayer-Monsanto i narażać mieszkańców Europy na działanie potencjalnie rakotwórczych środków chemicznych. Jeśli Komisja utrzyma w mocy austriacki zakaz, wiele innych krajów UE może wprowadzić takim sam przepis u siebie. Wezwijmy Komisję, by uszanowała decyzję Austriaków. Dzięki temu przybliżymy się o krok do uwolnienia Europy od glifosatu.

Wezwijmy Komisję Europejską, by uszanowała prawo Austrii i wszystkich krajów UE do zakazywania szkodliwych pestycydów oraz by przygotowała zakaz obowiązujący w całej Europie.


Przypisy:

  1. http://www.rynekzdrowia.pl/Badania-i-rozwoj/IARC-popularne-pestycydy-quot-prawdopodobnie-rakotworcze-quot,150098,11.html
  2. https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/aktualnosci/204159,glifosat-zwieksza-ryzyko-nowotworow
  3. https://www.dw.com/pl/glifosat-w-niemczech-dozwolony-jeszcze-przez-3-lata/a-49585861-0
  4. https://www.theguardian.com/environment/2019/jan/15/eu-glyphosate-approval-was-based-on-plagiarised-monsanto-text-report-finds (w jęz. angielskim)
  5. https://www.wsj.com/articles/austrian-herbicide-ban-adds-to-problems-for-roundup-owner-bayer-11562087770 (w jęz. angielskim)
  6. https://ec.europa.eu/germany/news/hintergrund-fragen-und-antworten-zu-einer-m%C3%B6glichen-neuzulassung-von-glyphosat_de (w jęz. niemieckim)

Partnerzy:

Napisz do Do Komisji Europejskiej

Form to send email

Wysyłając e-mail bezpośrednio do Komisji Europejskiej, możesz pokazać, jak ważne jest dla Ciebie, by uszanowała ona prawo Austrii do zakazania glifosatu.

Musisz tylko wypełnić formularz, a my wyślemy e-mail w Twoim imieniu. Pamiętaj, żeby podpisać się na dole formularza! W formularzu znajdziesz przykładową wiadomość do Komisji, ale możesz również stworzyć własną wersję.

Twoja indywidualna opinia zainteresuje Komisję Europejską bardziej niż niezliczone wiadomości o tej samej treści.

Adresaci:

Wyślij jako To nie Ty? Kliknij

Odbiorcy otrzymają Twoje imię i nazwisko, adres email. Klikając przycisk „Podpisz”, wyrażasz poparcie dla tej kampanii i zezwalasz WeMove Europe na wykorzystanie Twoich danych do celów tej kampanii. Adresatowi petycji możemy przekazać Twoje imię i nazwisko oraz kraj. Usuniemy Twoje dane po zakończeniu kampanii, chyba że wyrazisz zgodę na otrzymywanie od nas spersonalizowanych e-maili o naszych kampaniach. Nigdy nie udostępnimy informacji o Tobie żadnym stronom trzecim bez Twojego zezwolenia. Tu możesz przeczytać naszą pełną politykę prywatności.

Dorzucisz się?

Społeczność WeMove Europe od lat prowadzi kampanie na rzecz zakazania glifosatu oraz zapewnienia większej jawności w systemie produkcji żywności.

Jeśli UE utrzyma w mocy prawo wprowadzone przez austriacki parlament, Austria zostanie pierwszym krajem w Unii, który całkowicie zakaże stosowania glifosatu. To może być przełom, który zmobilizuje pozostałe kraje Unii do zakazania tej toksycznej substancji.

Jednak skuteczne kampanie wymagają funduszy. By móc się mobilizować, wywierać nacisk i osiągać rezultaty, potrzebujemy stabilności i elastyczności finansowej, jaką mogą nam zapewnić jedynie drobne, regularne darowizny od członków i członkiń społeczności WeMove Europe.

Czy dorzucisz kilka złotych miesięcznie, by pomóc nam dalej walczyć o bezpieczną żywność?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto:

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Skorzystaj z PayPala

Dorzuć się co miesiąc:

Dorzuć się jednorazowo:
Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove.EU informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!