156 499 z 175 000 podpisów

Do Wiceprzewodniczącego Wykonawczego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, Komisarza ds. Środowiska, Oceanów i Rybołówstwa Virginijusa Sinkevičiusa oraz Ministrów Środowiska państw członkowskich UE

Petycja

Opinia publiczna stanowczo domaga się odejścia od jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych, by ratować środowisko przed zalewem plastikowych śmieci. Komisja Europejska musi zagwarantować, że nowe, obowiązujące w Unii prawo dotyczące jednorazowych wyrobów z plastiku będzie skuteczne i przestrzegane. Wytyczne dotyczące stosowania tych przepisów nie mogą zawierać luk ani wyjątków, które umożliwią obchodzenie prawa.

Dlaczego jest to ważne?

Wszyscy wiemy, że plastik jest wszędzie. Trafia do żywności i wody pitnej, ale nie tylko. Znajduje się nawet w warzywach i owocach. [1] [2]

Dlatego walczyliśmy o unijny zakaz jednorazowych wyrobów z plastiku, tak szkodliwych dla planety i dla naszego zdrowia. I wygraliśmy, gdy przyjęto unijną Dyrektywę dotyczącą plastikowych jednorazówek. Ale teraz, na etapie wprowadzania nowego prawa w życie, branża plastikowa próbuje odebrać nam to zwycięstwo.

Między przyjęciem nowego prawa a zastosowaniem go w praktyce upływa sporo czasu. Gdy europosłowie kończą swoje zadanie, pałeczkę przejmują eksperci. Muszą ustalić, jak nowe prawo będzie wprowadzane w życie we wszystkich krajach Unii. I właśnie w te dyskusje włączają się lobbyści. Wpływają na wewnętrzne ustalenia, tak by przepisy działały zgodnie z interesem producentów plastiku, a nie zgodnie z zamysłem ustawodawcy.

W tej chwili lobbyści usiłują wyłączyć spod zakazu wiele typów plastiku. [3] Oznacza to, że jeden rodzaj plastiku może zostać zastąpiony innym, a całe prawo stanie się martwe. Nie możemy na to pozwolić. Musimy teraz pokazać branży tworzyw sztucznych, że przyglądamy się jej uważnie i naszą zbiorową siłą przeciwstawimy się każdej próbie podważenia dyrektywy.

92% Europejczyków uważa, że władze państw muszą podjąć konkretne działania, by ograniczyć zużycie jednorazowych wyrobów z plastiku, takich jak słomki, talerze i sztućce. [4] Jeśli to prawo nie osiągnie tego celu, będzie to oznaczać, że demokracja zawiodła obywateli. Stawka jest ogromna: bezpieczeństwo tego, co jemy, a także zdrowie oceanów i nasze własne. Dlatego musimy pokazać, że trzymamy rękę na pulsie i będziemy pilnować tej sprawy, dopóki plastikowe jednorazówki faktycznie nie znikną ze sklepów i barów.


Przypisy:

  1. https://www.npr.org/sections/thesalt/2018/08/20/636845604/beer-drinking-water-and-fish-tiny-plastic-is-everywhere?t=1597226680821
  2. https://www.researchgate.net/publication/341513246_Micro-_and_nano-plastics_in_edible_fruit_and_vegetables_The_first_diet_risks_assessment_for_the_general_population; https://www.nature.com/articles/s41565-020-0707-4
  3. https://www.breakfreefromplastic.org/2020/07/30/draft-guideline-sup/#disqus_thread
  4. Flash Eurobarometer 388 – Stosunek Europejczyków do zarządzania odpadami i gospodarowania zasobami P144- T35

Partnerzy:

Dorzucisz się?

Działania WeMove Europe finansowane są dzięki drobnym wpłatom od osób należących do naszego ruchu. To dzięki nim możemy utrzymać niezależność i elastycznie reagować tam, gdzie jesteśmy potrzebni.

Dorzucisz się, żebyśmy wspólnie z całą naszą społecznością mogli działać na rzecz całkowitego zakazu stosowania jednorazowych wyrobów z plastiku?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!