76 487 z 100 000 podpisów

Do Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani

Petycja

Europejczycy i Europejki wciąż nie otrzymali odpowiedzi, na które zasługują. Mark Zuckerberg, szef Facebooka, jest nam winien wyjaśnienia w sprawie skandalu z wyciekiem danych do firm takich jak Cambridge Analytica. Chcemy, aby Mark Zuckerberg stawił się przed Parlamentem Europejskim i odpowiedział na trudne pytania o bezpieczeństwo naszych danych.

Dlaczego to jest ważne?

„ONI mi ‘ufają’… idioci.” To słowa Marka Zuckerberga, szefa Facebooka, z 2004 roku. [1]

W zeszłym tygodniu Zuckerberg zeznawał przez amerykańskim Kongresem w sprawie wycieku danych użytkowników Facebooka do brytyjskiej firmy Cambridge Analytica.  I chociaż nie użył tych samych słów, jego podejście jest takie samo jak 14 lat temu.

Jego odpowiedzi na pytania o to, do jakiego stopnia Facebook umożliwił ingerencję w wybory i naruszył ochronę danych osobowych, były przećwiczone do perfekcji, powierzchowne, czasem wręcz pobłażliwe. [2]

Wyciek danych z Faceboka do prywatnej firmy doradczej dotknął 87 milionów osób, w tym nawet 57 tysięcy Polaków i Polek. [3] To co dzisiaj wiemy o sposobie przetwarzania naszych danych napawa przerażeniem. Ale to właśnie teraz jest czas, aby wykorzystać te wiedzę w obronie naszej prywatności, naszej demokracji i wyborów wolnych od wpływów prywatnych firm.

Oczy całego świata są skierowane na aferę Facebooka. To dzięki publicznej presji Zuckerberg został przesłuchany przed amerykańskim Kongresem. Zaproszono go również do Parlamentu Europejskiego, aby i tu złożył wyjaśnienia [4]. Teraz posłowie PE muszą zrobić wszystko, aby szef Facebooka uszanował Europarlament i stawił się na przesłuchanie. Razem możemy do tego doprowadzić - zasługujemy na poważne odpowiedzi!Przypisy:

[1] https://www.economist.com/news/united-states/21740387-if-facebook-will-not-fix-itself-will-congress-fit-it-mr-zuckerberg-goes-washington< /p>

[2] http://www.bbc.com/news/technology-43735385

https://www.washingtonpost.com/news/the-switch/wp/2018/04/10/transcript-of-mark-zuckerbergs-senate-hearing/

[3] https://www.wprost.pl/nauka-i-technika/10116729/afera-cambridge-analytica-dane-tysiecy-polakow-wyciekly-z-facebooka.html

[4] http://www.sven-giegold.de/2018/greens-mark-zuckerberg-has-to-appear-personally-in-the-european-parliament/

Dorzucisz się?

Razem możemy więcej! Dzięki publicznej presji, Mark Zuckerberg stanął już przed amerykańskim Kongresem. Czas, żeby wytłumaczył się w Europie. By zachować niezależność, bardzo ostrożnie dobieramy sponsorów. Ale skuteczne kampanie wymagają funduszy, dlatego liczymy na Ciebie!

Czy przekażesz kilka euro tygodniowo, aby wesprzeć naszą społeczność w walce o nasze prawo do prywatności?

Następny krok - podziel się!