34 292 z 50 000 podpisów

Premier Theresa May i rząd Wielkiej Brytanii, Michel Barnier - szef zespołu negocjatorów UE ds. Brexitu oraz Przywódcy państw członkowskich Unii Europejskiej

Petycja

Apelujemy o udzielenie wszystkim obywatelkom i obywatelom Unii Europejskiej, którzy obecnie mieszkają na stałe w Wielkiej Brytanii, oraz wszystkim obywatelkom i obywatelom Wielkiej Brytanii mieszkającym na stałe w innych krajach Unii Europejskiej formalnych gwarancji, że po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię zachowają wszystkie przysługujące im obecnie prawa do pobytu i do pracy zarobkowej.

Należy zapewnić skuteczny stały mechanizm egzekwowania tych praw na drodze sądowej. Prawa obywatelek i obywateli muszą zostać zabezpieczone w pierwszej kolejności, a umowa gwarantująca te prawa musi zostać przyjęta, nawet gdyby nie powiodły się negocjacje dotyczące innych zagadnień związanych z Brexitem.

Dlaczego to jest ważne?

Rozpoczynają się oficjalne negocjacje w sprawie Brexitu. Po wielu miesiącach chaosu i niepewności Wielka Brytania i pozostałe kraje Unii Europejskiej wreszcie rozpoczną żmudny proces rozwodowy. Ale jak dotąd obie strony nie zrobiły nic, by rozwiać obawy milionów osób - w tym niemal 850 000 Polaków i Polek na Wyspach - które w UE lub w Wielkiej Brytanii mają mieszkanie, pracę i życie.

Po niedawnych wyborach w Wielkiej Brytanii rząd Theresy May jest słaby i chwiejny. Jej własna partia jest podzielona co do Brexitu, a pani premier musi złagodzić swoje twarde stanowisko. To oznacza, że brytyjski rząd będzie gotowy do ustępstw. Możemy zmusić panią premier i jej ministrów, by przestali bawić się z ludźmi w kotka i myszkę.

Prawa obywateli będą pierwszoplanowym tematem negocjacji. Obie strony twierdzą, że to dla nich najważniejsza kwestia, ale jak dotąd nie doszły do porozumienia - pokazały tylko, że traktują wewnątrzunijnych migrantów jak karty przetargowe w politycznej grze o Brexit, zamiast zagwarantować prawa - i spokój ducha – setek tysięcy osób. Chcemy wykorzystać ten moment, by wywrzeć skuteczny nacisk na decydentów. Zmobilizujemy obie strony, by rozwiązały tę kwestię w pierwszej kolejności, w interesie milionów ludzi.

Brak gwarancji, że po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nikt nie odbierze im prawa do życia i pracy w przybranym kraju od miesięcy spędza sen z powiek unijnym obywatelom w UK, ale też Brytyjczykom żyjącym w Europie.

Decyzje, jakie zapadną w kwestii prawa pobytu i prawa do pracy, będą mieć dalekosiężne konsekwencje. Może dojść do rozdzielenia rodzin; odebrania emerytur seniorom; chorzy mogą stracić prawo do opieki lekarskiej, a pracowników może czekać dyskryminacja ze względu na narodowość. Brexit może wywołać tak wielki chaos i wyrządzić tyle krzywdy, że miliony ludzi w Wielkiej Brytanii i w całej Unii żyją dziś w olbrzymim stresie, nie wiedząc, co się z nimi stanie.

Zaczynamy naszą kampanię właśnie dziś, od ogólnoeuropejskiego wezwania do działania. Czy zaapelujesz do przywódców UE i Wielkiej Brytanii, aby niezwłocznie zagwarantowali pełnię praw obywatelom UE zamieszkałym w Wielkiej Brytanii oraz obywatelom brytyjskim mieszkającym w innych krajach Unii Europejskiej?

W partnerstwie z:

Dorzucisz się?

Społeczność WeMove solidaryzuje się z tymi, dla których Brexit oznacza niepewną przyszłość i poważne życiowe komplikacje. By zachować niezależność, bardzo ostrożnie dobieramy sponsorów. Ale skuteczne kampanie wymagają funduszy, dlatego liczymy na Ciebie!

Czy przekażesz kilka euro tygodniowo, aby wesprzeć naszą społeczność w walce o sprawiedliwe rozwiązanie dla obywateli i obywatelek UE oraz Wielkiej Brytanii?

Następny krok - podziel się!