34 291 z 50 000 podpisów

Premier Theresa May i rząd Wielkiej Brytanii, Michel Barnier - szef zespołu negocjatorów UE ds. Brexitu oraz Przywódcy państw członkowskich Unii Europejskiej

Petycja

Apelujemy o udzielenie wszystkim obywatelkom i obywatelom Unii Europejskiej, którzy obecnie mieszkają na stałe w Wielkiej Brytanii, oraz wszystkim obywatelkom i obywatelom Wielkiej Brytanii mieszkającym na stałe w innych krajach Unii Europejskiej formalnych gwarancji, że po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię zachowają wszystkie przysługujące im obecnie prawa do pobytu i do pracy zarobkowej.

Należy zapewnić skuteczny stały mechanizm egzekwowania tych praw na drodze sądowej. Prawa obywatelek i obywateli muszą zostać zabezpieczone w pierwszej kolejności, a umowa gwarantująca te prawa musi zostać przyjęta, nawet gdyby nie powiodły się negocjacje dotyczące innych zagadnień związanych z Brexitem.

Dlaczego to jest ważne?

Rozpoczynają się oficjalne negocjacje w sprawie Brexitu. Po wielu miesiącach chaosu i niepewności Wielka Brytania i pozostałe kraje Unii Europejskiej wreszcie rozpoczną żmudny proces rozwodowy. Ale jak dotąd obie strony nie zrobiły nic, by rozwiać obawy milionów osób - w tym niemal 850 000 Polaków i Polek na Wyspach - które w UE lub w Wielkiej Brytanii mają mieszkanie, pracę i życie.

Po niedawnych wyborach w Wielkiej Brytanii rząd Theresy May jest słaby i chwiejny. Jej własna partia jest podzielona co do Brexitu, a pani premier musi złagodzić swoje twarde stanowisko. To oznacza, że brytyjski rząd będzie gotowy do ustępstw. Możemy zmusić panią premier i jej ministrów, by przestali bawić się z ludźmi w kotka i myszkę.

Prawa obywateli będą pierwszoplanowym tematem negocjacji. Obie strony twierdzą, że to dla nich najważniejsza kwestia, ale jak dotąd nie doszły do porozumienia - pokazały tylko, że traktują wewnątrzunijnych migrantów jak karty przetargowe w politycznej grze o Brexit, zamiast zagwarantować prawa - i spokój ducha – setek tysięcy osób. Chcemy wykorzystać ten moment, by wywrzeć skuteczny nacisk na decydentów. Zmobilizujemy obie strony, by rozwiązały tę kwestię w pierwszej kolejności, w interesie milionów ludzi.

Brak gwarancji, że po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nikt nie odbierze im prawa do życia i pracy w przybranym kraju od miesięcy spędza sen z powiek unijnym obywatelom w UK, ale też Brytyjczykom żyjącym w Europie.

Decyzje, jakie zapadną w kwestii prawa pobytu i prawa do pracy, będą mieć dalekosiężne konsekwencje. Może dojść do rozdzielenia rodzin; odebrania emerytur seniorom; chorzy mogą stracić prawo do opieki lekarskiej, a pracowników może czekać dyskryminacja ze względu na narodowość. Brexit może wywołać tak wielki chaos i wyrządzić tyle krzywdy, że miliony ludzi w Wielkiej Brytanii i w całej Unii żyją dziś w olbrzymim stresie, nie wiedząc, co się z nimi stanie.

Zaczynamy naszą kampanię właśnie dziś, od ogólnoeuropejskiego wezwania do działania. Czy zaapelujesz do przywódców UE i Wielkiej Brytanii, aby niezwłocznie zagwarantowali pełnię praw obywatelom UE zamieszkałym w Wielkiej Brytanii oraz obywatelom brytyjskim mieszkającym w innych krajach Unii Europejskiej?

W partnerstwie z:

Dorzucisz się?

Społeczność WeMove solidaryzuje się z tymi, dla których Brexit oznacza niepewną przyszłość i poważne życiowe komplikacje. By zachować niezależność, bardzo ostrożnie dobieramy sponsorów. Ale skuteczne kampanie wymagają funduszy, dlatego liczymy na Ciebie!

Czy przekażesz kilka euro tygodniowo, aby wesprzeć naszą społeczność w walce o sprawiedliwe rozwiązanie dla obywateli i obywatelek UE oraz Wielkiej Brytanii?

Następny krok - podziel się!

Dziękujemy za podpisanie petycji!

Negocjacje w sprawie Brexitu mają trwać dwa lata. WeMove będzie przyglądać się im z uwagą i reagować wszędzie tam, gdzie pojawi się szansa na propagowanie naszych wartości.

Jeśli nasza kampania ma osiągnąć sukces, będziemy potrzebować mobilizacji całej naszej europejskiej społeczności. Możesz nam pomóc zwiększyć zasięg naszego apelu. Poproś rodzinę i znajomych, aby także podpisali petycję!