WeMove Europe to ruch społeczny łączący ludzi z różnych państw i środowisk, których wspólnym celem jest budowanie lepszej Europy. Chcemy demokratycznej Unii Europejskiej współtworzonej przez jej obywatelki i obywateli, w której szanuje się zasady sprawiedliwości społeczno-ekonomicznej i chroni środowisko naturalne.
Do Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka i Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Andrzeja Koniecznego
Petycja
Obrońcy Puszczy Białowieskiej to bohaterowie, nie przestępcy! Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że zwiększona wycinka Puszczy była nielegalna. Pomimo tego na osobach, które broniły Puszczy, wciąż ciążą zarzuty prawne. Apelujemy o całkowite wycofanie oskarżeń wobec osób, które bronią jednego z najcenniejszych przyrodniczo miejsc w Europie.
Dlaczego to jest ważne?
Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że zwiększona wycinka w Puszczy Białowieskiej była nielegalna [1]. Polska musi natychmiast zatrzymać niszczenie Puszczy - albo zapłacić wysokie kary [2].
Puszcza może wreszcie odetchnąć z ulgą. Jednak nad jej obrońcami, którzy najwięcej poświęcili w obronie cennej przyrody, wciąż wisi widmo rozpraw sądowych. W ramach pokojowego protestu bronili oni lasu przed harwesterami – ciężkim sprzętem do wycinki. Zamiast słów uznania czekały ich obelgi, mandaty i przemoc fizyczna [3].
Teraz wielu z nich musi stanąć przed sądem [4]. Niektórym grozi nawet roczna kara więzienia. Sytuację pogarszają wysokie koszty obrony prawnej. Wyrok Trybunału daje jednak nadzieję – jeśli wycinka była nielegalna, ludzie, którzy stanęli w obronie Puszczy, to nie przestępcy, to bohaterowie.
Nowy minister środowiska, Henryk Kowalczyk, może sprawić, aby wszystkie zarzuty zostały wycofane. Zgodził się już dostosować do unijnego wyroku, teraz czas, aby dopilnował, by nikt nie został niesłusznie ukarany [5].
O co tyle hałasu? Białowieża to ponadtysiącletni las, ostatnia ostoja dziewiczej przyrody w Polsce i Europie. Stanowi dom największej w Europie populacji żubrów, a także dzikich rysi i wilków. Puszczańska przyroda jest bezcenna, dlatego znajduje się na liście Dziedzictwa Narodowego UNESCO i jest chroniona prawem polskim i europejskim.
W czasie trwających ponad pół roku protestów lokalne władze oraz policja postawiły zarzuty prawie 300 aktywistom. Za zakłócanie wycinki i blokowanie wywozu ponadstuletnich drzew z Puszczy niektórym grożą kary finansowe za wykroczenia, inni usłyszeli zarzuty karne zagrożone karą nawet do roku więzienia.
Jednak wszystko to można cofnąć dzięki dobrej woli i chęci ministra środowiska i władz Lasów Państwowych. Żeby tak się stało, musimy dobitnie zakomunikować ministrowi Kowalczykowi, że nie zgadzamy się na takie traktowanie obrońców naszego wspólnego dobra i jednego z najcenniejszych przyrodniczo miejsc w Europie.
Zdjęcie: Małgorzata Klemens
[1] http://www.polskatimes.pl/fakty/a/wycinka-puszczy-bialowieskiej-nielegalna-jest-wyrok-trybunalu,13104324/
[2] http://sonar.wyborcza.pl/sonar/7,156422,23278029,wyrok-za-puszcze-czyli-blizny-po-szyszce.html
[3] https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/proces-aktywistow-z-puszczy-bialowieskiej,774809.html
[4] http://puszcza.pracownia.org.pl/aktualnosci/187-obroncy-przyrody-sadzeni-za-ratowanie-puszczy-bialowieskiej
[5] http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C28357%2Cekolodzy-o-tym-ze-wycinka-w-puszczy-bialowieskiej-byla-nielegalna-mowilismy
W partnerstwie z Obozem dla Puszczy
Dorzucisz się?
Społeczność WeMove wsparła walkę w obronie Puszczy oraz inne akcje dotyczące ochrony środowiska, sprawiedliwości i przejrzystości w całej Europie. Dołączysz do nas i wesprzesz nas małą darowizną? Nawet kilka złotych miesięcznie pozwoli nam dalej prowadzić skuteczne kampanie.
Przeprowadziliśmy już zbiórkę funduszy, aby pomóc aktywistom z Obozu dla Puszczy. W zeszłym roku zebraliśmy wspólnie prawie 150 000 zł, dzięki którym można było pokryć koszty prawników oraz umożliwić funkcjonowanie obozu przez całą zimę.
Dorzucisz kilka złotych miesięcznie? Dzięki stałemu wsparciu możemy pomagać tym, którzy zmieniają Europę na lepsze.