64 436 z 75 000 podpisów

Generali Group, P. Philippe Donnet, prezes Grupy Generali, P. Giuseppe Catalano, sekretarz Rady Grupy Generali oraz Generali Polska

Petycja:

Apelujemy o kroki w celu odejścia od brudnego węgla. Wzywamy do wycofania inwestycji w energetykę węglową oraz do nieobejmowania polisami ubezpieczeniowymi przemysłu węglowego. Podejmijcie decyzje dla dobra Waszych klientów, dla czystej wody i powietrza oraz dla dobra całej planety.

Dlaczego to jest ważne?

Codziennie w Europie 53 osoby umierają przedwcześnie wskutek zanieczyszczeń z elektrowni węglowych. [1] Wiele z nich w Polsce - europejskiej stolicy smogu. [2] Na produkcji energii z węgla nadal można dobrze zarobić i nie brakuje firm gotowych przedkładać zyski nad życie i zdrowie ludzi.

Jedną z tych firm jest Generali – trzecie co do wielkości towarzystwo ubezpieczeniowe w Europie z silną pozycją na polskim rynku. 3 miliony osób w Polsce ma ich polisę na życie, zdrowie, podróż. [3] Ale Generali ubezpiecza także olbrzymie inwestycje węglowe - na przykład odkrywkę w Turowie. Smog którym dusimy się w kraju i w Europie to też ich “zasługa”.

Wyobraź sobie: Generali jedną ręką wystawia polisę dla dziecka chorego na astmę, a drugą ręką finansuje przemysł, który powoduje niszczące zdrowie zatrucie powietrza. Jedno i drugie przynosi firmie zyski. Niestety – naszym kosztem.

Jeden człowiek – prezes koncernu Generali – wkrótce zdecyduje, czy jego firma będzie nadal wspierać branżę węglową, czy wycofa się z węgla. [4] Swoją decyzją może pomóc ocalić wiele osób od chorób płuc i przedwczesnej śmierci, albo skazać nas na wiele lat pod znakiem brudnego węgla. Razem możemy przekonać prezesa Generali, by podjął właściwą decyzję!

Sukces firmy Generali w znacznym stopniu zależy od tego, czy zwykli klienci tacy jak my ubezpieczają w niej siebie i swoich bliskich. A to oznacza, że możemy naprawdę wpływać na politykę firmy. Jeśli my – obecni i potencjalni klienci Generali z całej Europy – wyraźnie zażądamy, by firma przestała finansować i ubezpieczać węgiel, i jeśli będzie nas dużo, Generali poczuje się realnie zagrożone. Podpisz petycję do prezesa Generali!

***

Generali to jedno z największych towarzystw ubezpieczeniowych w Europie. Ma siedzibę we Włoszech, ale działa w całej Europie. To też jeden z liderów rynku w Polsce: może czerwony uskrzydlony lew z ich logo widnieje też w Twoim mieście. [5] Możliwe nawet, że właśnie w Generali ubezpieczasz swój dom, zdrowie swoich dzieci, życie rodziców, a nawet dbają o Twoją emeryturę. [6] Jednak Generali inwestuje również miliardy w paliwa kopalne i ubezpiecza wielkie projekty węglowe, takie jak kopalnie, odkrywki węgla brunatnego i elektrownie. [7]

Jest jednak nadzieja, że to się zmieni. Przed kilkoma tygodniami Axa, największe na świecie towarzystwo ubezpieczeniowe, zerwała z paliwami kopalnymi. [8] Firma wycofała miliardy dolarów z inwestycji w węgiel i tym samym dała dobry przykład całej branży ubezpieczeniowej.

"Jako ojciec dwójki dzieci, a jednocześnie szef wielkiego koncernu, chcę zrobić, co w mojej mocy, by nie dopuścić do ocieplenia klimatu o 4 stopnie Celsjusza” – powiedział Thomas Buberl, prezes Axa Insurance, ogłaszając zamiar wycofania inwestycji z branży paliw kopalnych. [9]

Chcemy, by prezes Generali Philippe Donnet wypowiedział podobnie znamienne słowa. To możliwe - pod naszym naciskiem. Generali to ostatnia z wielkich firm ubezpieczeniowych, która nie zrobiła jeszcze nic, by zerwać z branżą węglową. Właśnie w tych dniach Generali przygotowuje propozycję polityki dotyczącej roli węgla w ich planie biznesowym. Nowy kierunek zależeć będzie od decyzji prezesa.

Dzięki determinacji ruchów społecznych z całego świata strumień pieniędzy, który finansuje inwestycje w węgiel, stopniowo wysycha. Firmy, banki, fundusze emerytalne, nawet całe miasta – ostatnio Nowy Jork – odżegnują się od węgla. Ten proces nosi nazwę „wycofywania inwestycji” lub “dezinwestycji”. Chodzi w nim o to, by pozbawić branżę węglową finansowego wsparcia. [10] Węgiel przechodzi do historii. Ty i ja możemy znaleźć się wśród tych, którzy doprowadzili do tej wielkiej zmiany.

Generali to wielka korporacja. Ma milionowe aktywa powiązane z wydobyciem i spalaniem węgla. [11] Jednak znaczna część zysków tej firmy pochodzi ze sprzedaży polis mieszkaniowych, emerytalnych i zdrowotnych klientom takim jak my. W całej Europie nasza społeczność liczy sobie niemal milion członkiń i członków. Wielu z nas i wielu naszych krewnych to klienci firmy Generali. Mamy prawo i doskonałą okazję, by wpłynąć na jej politykę. Wystarczy, że razem ruszymy do działania.

Sprawmy, by inwestowanie w węgiel stało się ryzykowne. Widmo utraty klientów w całej Europie i w Polsce może przekonać Generali do zerwania z węglem. Podpisz petycję!

Przypisy:

[1] Europa bez Węgla: https://beyond-coal.eu/data/

[2] W Polsce z powodu smogu przedwcześnie umiera niemal 45 tysięcy osób: http://www.politykazdrowotna.com/14824,z-powodu-smogu-w-polsce-rocznie-umiera-45-tys-osob

[3] Trzy miliony Polaków ubezpiecza się w Generali: https://www.generali.pl/klienci-biznesowi.html

[4] Giganci ubezpieczeniowi i ich polityka wobec przemysłu węglowego: http://bit.ly/2nRdsZ9

[5] Mapa największych biur firmy Generali w Europie: http://bit.ly/2BLx0re

[6] Generali zawdzięcza dobre wyniki finansowe polisom na życie: https://www.ft.com/content/24003816-7782-11e7-90c0-90a9d1bc9691

[7] W samym roku 2017 Generali zwiększyło swoje aktywa w polskich kompaniach węglowych o 9.7 milionów euro: https://unfriendcoal.com/dirty-business/

[8] AXA nie chce już ubezpieczać węgla: http://biznesalert.pl/wegiel-w-nielasce-inwestorow-i-ubezpieczycieli/

[9] Gigant ubezpieczeniowy Axa rezygnuje z inwestycji w instalacje do przesyłu ropy naftowej z piasków bitumicznych: https://www.theguardian.com/environment/2017/dec/12/insurance-giant-axa-dumps-investments-tar-sands-pipelines

[10] Świat odchodzi od węgla pomimo Trumpa. A Polska? Zostaje w tyle http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/Swiat-odchodzi-od-wegla-pomimo-Trumpa-A-Polska-Zostaje-w-tyle/

[11] Brudny biznes: firmy ubezpieczeniowe wspierają rozwój polskiego węgla: https://unfriendcoal.com/dirty-business/

W partnerstwie z:

Napisz do

Form to send email

Czy Ty albo ktoś z Twojej rodziny ma polisę ubezpieczeniową Generali? Czy znajdziesz chwilę, by wesprzeć naszą wspólną walkę o Europę wolną od węgla? To bardzo łatwe: wyślij krótkiego e-maila do Generali w Polsce i do dyrektora generalnego Grupy Generali we Włoszech.

Pamiętaj: przedstawiony tu tekst to jedynie sugestia, która ułatwia wysłanie e-maila. Możesz napisać własną wiadomość, własnymi słowami. Oto kwestie, jakie możesz na przykład poruszyć:

  • jaką polisę ubezpieczeniową Generali posiadasz Ty lub ktoś z Twojej rodziny (np. ubezpieczenie na życie, zdrowotne, polisę mieszkaniową itp.);
  • dlaczego niepokoi Cię produkcja energii z węgla lub zmiana klimatu;
  • jak zmieni się opinia klientów o Generali, jeśli firma zobowiąże się wycofać z branży węglowej lub jeśli nie podejmie takiego zobowiązania;
  • że jeśli Generali nie podejmie konkretnych działań, by wycofać środki wspierające energetykę węglową, rozważysz zmianę ubezpieczyciela na takiego, który rozumie potrzebę ochrony środowiska, albo będziesz namawiać rodzinę i znajomych, by nie ubezpieczali się w Generali;
  • wszelkie inne osobiste powody, dla których popierasz petycję i apelujesz do Generali o zaprzestanie inwestowania w węgiel i ubezpieczania projektów energetyki węglowej.

Adresatami wiadomości będą Philippe Donnet (dyrektor generalny Grupy Generali) i Giuseppe Catalano (sekretarz Rady i dyrektor ds. nadzoru korporacyjnego), a także sekretariat Generali w Polsce. Maila możesz przesłać także do swojego lokalnego agenta ubezpieczeniowego Generali!

Adresaci:

Wyślij jako To nie Ty? Kliknij

Odbiorcy otrzymają Twoje imię i nazwisko, adres email. Klikając przycisk „Podpisz”, wyrażasz poparcie dla tej kampanii i zezwalasz WeMove Europe na wykorzystanie Twoich danych do celów tej kampanii. Adresatowi petycji możemy przekazać Twoje imię i nazwisko oraz kraj. Usuniemy Twoje dane po zakończeniu kampanii, chyba że wyrazisz zgodę na otrzymywanie od nas spersonalizowanych e-maili o naszych kampaniach. Nigdy nie udostępnimy informacji o Tobie żadnym stronom trzecim bez Twojego zezwolenia. Tu możesz przeczytać naszą pełną politykę prywatności.

Twojego tweeta otrzyma Generali Group

Generali to wielka korporacja. Ma milionowe inwestycje w aktywa powiązane z wydobyciem i spalaniem węgla. Jednak ogromna część zysków tej firmy pochodzi ze sprzedaży polis mieszkaniowych i zdrowotnych klientom takim jak my.

Jeśli my – obecni i potencjalni klienci Generali z całej Europy – wyraźnie zażądamy, by firma przestała finansować inwestycje w węgiel, i jeśli będzie nas naprawdę dużo, wtedy realnie zagrozimy jej zyskom.

Zrób jeszcze jedno: wyślij tweeta do Generali i do prezesa firmy, aby poznali nasze żądania. Im więcej takich głosów, tym większy nasz nacisk!

Wyślij tweeta

Form to send tweet
Napisz tweeta jako To nie Ty? Kliknij

Dorzucisz się?

Społeczność WeMove jest częścią ogromnej, niepowstrzymanej fali, która obmywa Europę z czarnej, trującej sadzy, pod którą dusi się cały nasz kontynent. Dzięki ludziom takim jak Ty i ja węgiel przechodzi do historii.

Jednak skuteczne kampanie wymagają funduszy. By móc się mobilizować, wywierać nacisk i osiągać rezultaty, potrzebujemy stabilności i elastyczności finansowej, jaką mogą nam zapewnić jedynie drobne, regularne darowizny od członków i członkiń społeczności WeMove.

Czy dorzucisz kilka złotych miesięcznie, by pomóc nam walczyć o czyste powietrze?

Następny krok - podziel się!