143,124 of 175,000 signatures

EU member states’ Health and Environment Ministers

İmza Kampanyası

Enerji santrallerinden kaynaklanan toksik hava kirliliğini durdurmak için şimdi harekete geçin! Gelecek oylamada, kömür endüstrisinin havamızı ve suyumuzu zehirlemesine dur demek için, hava kirliliğine sıkı sınırlamalar getirilmesine destek verin. Sağlığımızı ve çevremizi korumak adına, büyük yanma tesisleri olan enerji santralleri için AB genelini kapsayan emisyon standartlarının hemen uygulamaya konmasında ısrarcı olalım.

Bu neden önemli?

Kömür yakmak bizi yavaşça öldürüyor. Avrupa'nın neresinde olursa olsun, büyük enerji santralleri kömür yaktığında havamızı ve suyumuzu zehirliyor, bizim nefesimizi keserek kâr elde ediyor. Hava ve su kirliliği ulusal sınırlar tanımıyor; Fransa'da soluduğumuz hava, Almanya veya İngiltere'den gelen zehirli dumanlar olabilir. [1]

Bunu durdurmak için tüm Avrupa'da birlik olarak harekete geçmeliyiz – şu anda Avrupa'nın kömür kirliliğini temizlemek için önemli bir adım atma fırsatımız var.

Avrupa Komisyonu yıllarca erteledikten, paydaşlarla danışma toplantıları yaptıktan ve zehirli hava kirliliği sebebiyle binlerce gereksiz ölüm gerçekleştikten sonra bir öneride bulundu: Pis kömür endüstrisini toksik dumanlarını temizlemek için zorlayacak yeni kirlilik standartları getirmek, standartları yerine getirmeyen santrallerin de çalışmasına son vermek. Yalnızca Avrupa'daki kömür yakan santrallerin 1980'lerden beri bilinen, denenmiş ve kanıtlanmış teknolojilere uygunluğundan emin olsaydık, kirli hava sebebiyle gerçekleşen ölümleri %85 oranında azaltabilirdik. [2]

Eğer AB Daimi Komisyonu'nun 28 Nisan'daki endüstriyel emisyonlar oturumunda yeterli sayıda ülke kirlilik için yeni sınırlamaları destekleme oyu verirse, kir içindeki dev ekonomileri - Almanya ve Polonya gibi - havayı temizlemeye zorlamak için gerekli aygıtları sonunda elde etmiş olacağız. Endüstrinin lobicileri çoğunluğun oyunu sağlamak için stratejik öneme sahip ülkeler üzerinde baskı kuruyor [3] ve bu önemli regülasyonun kabul edilmeme riski var.

Avrupa'da her gün 63 kişi, kömürden kaynaklanan hava kirliliği sebebiyle hayatını kaybediyor. Her yıl binlerce insan astıma, kronik kalp ve akciğer rahatsızlıklarına yakalanıyor. Daha fazla bekleyemeyiz. Temiz, güvenli, ucuz ve iklim dostu alternatifler varken kömür yakmak kabul edilebilir bir şey değil.

Vakit, “Yeter” demek ve toksik hava kirliliği için harekete geçilmesini talep etme vakti, ama karar merciilerinin iradelerini ortaya koymaları için sayılı gün var. Endüstrinin şaibeli lobisine karşı çıkmak için ve oylama sonucunu değiştirebilecek ülkelerin bakanlarına baskı yapmak için tüm Avrupa'yı kapsayan bir kampanya başlatıyoruz. Onları her Avrupa ülkesinden gelen taleplerimizle, ölümcül kömür kirliliğine karşı harekete geçmeleri için mesaj yağmuruna tutacağız. Bunu onlara anadilleri olan 6 dilde ulaşarak yapacağız. Verecekleri oya karar vermelerinden önce, şu an harekete geçmeliyiz. Bize katılın!

Referanslar

[1] Europe’s Dark Cloud - How coal-burning countries are making their neighbours sick: http://www.env-health.org/policies/climate-and-energy/europe-s-dark-cloud/

[2] Lifting Europe’s Dark Cloud: How cutting coal saves lives: http://www.eeb.org/index.cfm?LinkServID=E3882544-5056-B741-DBB3E8DE57F619F6

[3] Oylama sonucunu değiştirecebilecek, kritik pozisyondaki ülkeler Almanya ve Birleşik Krallık. Fransa, Hollanda, İtalya ve İspanya'nın da oyu kirlilik standartlarının kabul edilmesinde büyük önem taşıyor.

Bu imza kampanyası Avrupa Çevre Bürosu, Climate Action Network Europe, Health and Environment Alliance, WWF Avrupa ofisi ve BUND – Friends of the Earth Germany and Sum Of Us partnerliğinde yürütülmektedir.


Next step - spread the word

You're signing this as Not you? Click here