153 153 z 175 000 podpisów

Do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, do komisarza Miguela Cañetego oraz do komisarz Anny Malmström

Petycja

Apelujemy do Komisji Europejskiej, aby powstrzymała wykorzystywanie w UE szkodliwych dla środowiska paliw, takich jak olej palmowy. Ich produkcja powoduje masowe wylesianie i wymieranie orangutanów. Domagamy się, aby do 1 lutego 2019 roku Komisja w drodze aktu delegowanego wykonała postanowienie Parlamentu Europejskiego o zaprzestaniu dotowania paliw wytwarzanych z oleju palmowego.

Dlaczego jest to ważne?

***AKTUALIZACJA***

W czerwcu 2019 roku Parlament Europejski przyjął akt, w którym zakazał stosowania oleju palmowego w biopaliwach. Było to kontynuacją decyzji Komisji Europejskiej z marca br., zgodnie z którą olej palmowy nie może być traktowany jako zielone paliwo i nie powinien być reklamowany, ponieważ jego produkcja przyczynia się do wylesiania. Używanie oleju palmowego do produkcji biopaliw będzie stopniowo zmniejszane od 2023 r., aby całkowicie zniknął ze składu w roku 2030. Ma się to przyczynić do ochrony dzikiej przyrody, a szczególnie orangutanów.

Jest to jednak częściowe zwycięstwo, jako że olej sojowy i niektóre rodzaje oleju palmowego wciąż mogą być nazywane „zielonymi". Dlatego nie kończymy naszej kampanii. Wspólnie z partnerami będziemy walczyć z rządami i producentami oleju, którzy chcą osiągać zyski na sprzedaży fałszywego „zielonego" paliwa.

*******

Olbrzymie plantacje palm niszczą ostatnie lasy deszczowe na Ziemi i powodują wymieranie orangutanów. A w Europie większość importowanego oleju palmowego przetwarza się na paliwo [1].

Unia Europejska dotuje olej palmowy jako tzw. „zielony biodiesel”, chociaż jest on trzy razy gorszy dla klimatu niż zwykły olej napędowy – przez to, że powoduje masowe wylesienie [2]. W Azji Południowo-Wschodniej ogromne połacie lasów wycina się pod plantacje, by produkować jak najwięcej oleju palmowego i sojowego. To sprawia, że tony dwutlenku węgla uwolnionego do atmosfery nie zostają wchłonięte i powodują dalsze ocieplanie się klimatu.

A gdy człowiek wycina miliony hektarów lasów deszczowych, orangutany tracą środowisko naturalne i giną z głodu. Wiele zostaje zastrzelonych, gdy próbują karmić się owocami palm na plantacjach [3]. Przez wylesienie, jakie powodują te plantacje, populacja orangutanów zmniejszyła się już o około 50 procent [4].

Jest i dobra wiadomość: Unia Europejska ma szansę powstrzymać wycinanie lasów i wymieranie orangutanów. W ubiegłym roku Parlament Europejski zagłosował za zaprzestaniem dotowania biopaliw z roślin uprawnych. Zgodnie z decyzją Parlamentu Unia ma stopniowo wycofać paliwa „wysokiego ryzyka”, takie jak olej palmowy, do 2030 roku. Jednak by tak się stało, Komisja Europejska musi do 1 lutego 2019 roku przyjąć dokument, który spowoduje wykonanie decyzji Parlamentu.

Komisja musi usłyszeć zdecydowany głos z całej Europy: nie chcemy spalać oleju palmowego w silnikach naszych samochodów. Nie chcemy niszczyć lasów i przyczyniać się do zmiany klimatu. Nie chcemy, by ginęły zwierzęta. Możemy uratować orangutany i lasy deszczowe od zagłady – ale musimy działać szybko. Zostało bardzo mało czasu! Jeśli do 1 lutego Komisja nie wykona zobowiązania, jakie podjął Parlament, orangutany mogą wkrótce stać się kolejnym wymarłym gatunkiem, a lasy deszczowe będą wciąż znikać.

Od lat Unia ustępuje pod naciskiem lobbystów branży biopaliw i dotuje olej palmowy jako „zielone paliwo” [5]. W najbliższych tygodniach te naciski będą trwać. Lobbyści zrobią wszystko, byśmy tankowali paliwo z oleju palmowego jeszcze przez długie lata.

Razem musimy przekonać Komisję, że nasze głosy są silniejsze niż głos lobbystów. Nie pozwolimy, by za tanie, fałszywe biopaliwo umierały lasy i ginęły orangutany.


Przypisy:

  1. https://nowa-energia.com.pl/2018/06/08/degradacja-lasow-deszczowych-a-unijne-cele-dla-energetyki-odnawialnej/
  2. https://www.theguardian.com/environment/2016/mar/14/eu-green-transport-target-may-have-increased-greenhouse-gas-emissions
  3. https://news.mongabay.com/2018/07/orangutan-found-shot-hacked-at-palm-plantation-with-history-of-deaths/
  4. https://www.euractiv.pl/section/energia-i-srodowisko/news/ue-kluczy-ws-oleju-palmowego-kosztem-orangutanow/
  5. https://nowa-energia.com.pl/2018/06/08/degradacja-lasow-deszczowych-a-unijne-cele-dla-energetyki-odnawialnej/

Partnerzy:

DUH i Nabu w Niemczech, Ecologistas en Acciòn w Hiszpanii, Friends of the Earth i Canopée we Francji, Legambiente we Włoszech, Friends of the Earth w Holandii, ZERO w Portugalii, Szwedzkie Towarzystwo Ochrony Przyrody, NOAH w Danii, CNCD, Oxfam, CETRI i Fian w Belgii oraz platformy kampanijne Suma nas, i niemiecki change.org

Twojego tweeta otrzyma wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, do komisarza Miguela Cañetego oraz do komisarz Anny Malmström

W ubiegłym tygodniu spotkaliśmy się z unijnymi komisarzami i przekonywaliśmy ich, że olej palmowy jest „zielonym paliwem” jedynie z nazwy i nie powinno się dotować jego produkcji. Udało nam się zorganizować to spotkanie dosłownie w ostatniej chwili – dzięki temu, że ogromna liczba tweetów i podpisów pod naszą petycją wywarła na komisarzach wielkie wrażenie.

Niestety, Komisja nadal odczuwa potężną presję lobbystów z branży paliwowej. Nie wiemy, jaką podejmie decyzję.

Wyślij tweeta do komisarzy: Malström, Cañetego, Timmermansa i Junckera najpóźniej do jutra! Niech usłyszą, że nie chcemy tankować oleju palmowego!

Wyślij tweeta

Form to send tweet
Napisz tweeta jako To nie Ty? Kliknij

Dorzucisz się?

 

 

Mamy plan, żeby wypromować akcję na Twitterze za kwotę 1000 euro. A później sprawdzimy, jaka jest skuteczność naszych działań i czy sens ma wydanie większej kwoty.

Wpłaty, których nie wykorzystamy bezpośrednio na reklamę na Twitterze, zostaną przeznaczone na nasze działania przeciwko władzy korporacji i na rzecz ochrony środowiska.

Razem możemy ochronić lasy deszczowe i uratować orangutany.

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto:

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Skorzystaj z PayPala

Dorzuć się co miesiąc:

Dorzuć się jednorazowo:
Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove.EU informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!