WeMove Europe to ruch społeczny łączący ludzi z różnych państw i środowisk, których wspólnym celem jest budowanie lepszej Europy. Chcemy demokratycznej Unii Europejskiej współtworzonej przez jej obywatelki i obywateli, w której szanuje się zasady sprawiedliwości społeczno-ekonomicznej i chroni środowisko naturalne.
Sprawdź nasze aktualne kampanie, które mogą Cię zainteresować www.wemove.eu
Do Komisji Europejskiej
Petycja
Apelujemy do Komisji Europejskiej, by wprowadziła obowiązek deklarowania pochodzenia wszystkich produktów żywnościowych: ze względu na ochronę środowiska, dla zapobieżenia oszustwom oraz by zagwarantować konsumentom prawo do informacji.
Dlaczego jest to ważne?
Kupujesz karton jajek. Etykieta informuje, że pochodzą z lokalnej fermy – a w rzeczywistości zostały przywiezione z drugiego końca świata. Nagle Twój świadomy konsumencki wybór okazuje się szkodliwy dla środowiska i dla lokalnych producentów [1].
W prawie istnieje luka, która pozwala koncernom spożywczym oznaczać produkty jako „wyprodukowane w Polsce”, chociaż pochodzą z innego kraju. To zwykłe oszustwo, które uderza tak samo w konsumentów, jak w lokalnych rolników i producentów żywności [2]. Dziś mamy szansę to zmienić.
WeMove Europe we współpracy z innymi organizacjami naciska na Komisję Europejską, by wprowadziła obowiązek umieszczania prawdziwego kraju pochodzenia na wszystkich produktach żywnościowych sprzedawanych w Europie [3]. Milion podpisów pod oficjalną petycją do Unii Europejskiej – tak zwaną Europejską Inicjatywą Obywatelską – zmusi unijne instytucje, by wysłuchały naszych żądań i udzieliły nam odpowiedzi. Udało nam się to wcześniej w sprawie glifosatu – zróbmy to jeszcze raz, by etykiety żywności przestały kłamać [4]. Podpisz petycję i pomóż skończyć z nabijaniem konsumentów w butelkę.
Mamy wiele ważnych powodów, by interesować się, skąd pochodzi nasza żywność. Pozwala nam to wspierać lokalnych rolników, unikać produktów importowanych z daleka i orientować się, czy owoce i warzywa są uprawiane w naturalnym dla siebie sezonie. A jeśli leży nam na sercu dobrostan zwierząt, możemy wziąć pod uwagę praktyki hodowlane w określonych krajach i na tej podstawie wybierać produkty.
Obecnie umieszczanie kraju pochodzenia na wszystkich produktach żywnościowych nie jest w Unii obowiązkowe. Koncerny wykorzystują to i wprowadzają nas w błąd. Europejska inicjatywa obywatelska jest jedynym mechanizmem, dzięki któremu obywatelki i obywatele Unii mogą formalnie i bezpośrednio uczestniczyć w decydowaniu o unijnej polityce. Jak dotąd nasi partnerzy zebrali 900 tysięcy podpisów. Wspólnym wysiłkiem możemy dociągnąć do mety i zebrać milion podpisów – konieczny, aby uzyskać odpowiedź Unii na nasz postulat.
Ponieważ jest to oficjalna petycja UE, trzeba wykonać dwie czynności, aby ją podpisać. Trzeba także podać nieco więcej informacji niż zwykle (np. miejsce zamieszkania i datę urodzenia). Ale i tak nie zajmie to więcej niż jedną, dwie minuty.
Przypisy:
- https://www.slowfood.com/sloweurope/en/eci-eat-original-unmask-your-food-reflects-the-concerns-shared-by-thousands-of-europeans/
- https://www.eatoriginal.eu/
- https://www.eatoriginal.eu/
- https://www.democracy-international.org/Stop-Glyphosate-successful
Następny krok: Podaj poniższe informacje, żeby zweryfikować podpis pod EIO
Europejska Inicjatywa Obywatelska (EIO/European Citizen’s Initiative, ECI) jest instrumentem prawnym, który – w przypadku zebrania wymaganej liczby podpisów – obliguje Komisję Europejską do przeprowadzania formalnej procedury, w ramach której obywatele mogą przedstawić swoje żądania.
Z tego względu podpisanie tej petycji wymaga przestrzegania określonych reguł. Informacje, które należy podać w formularzu, nie są określane przez WeMove Europe, ale przez kraj, w którym podpisujesz petycję. Jest to wymóg prawny. Jeśli nie podasz wymaganych informacji, Twój podpis nie zostanie policzony.
Twój podpis to wyraz poparcia poniższego apelu:
Chcemy wiedzieć, skąd pochodzi nasze jedzenie
Apelujemy do Komisji Europejskiej, by wprowadziła obowiązek deklarowania pochodzenia wszystkich produktów żywnościowych: ze względu na ochronę środowiska, dla zapobieżenia oszustwom oraz by zagwarantować konsumentom prawo do informacji.
Twoje dane zostaną zaszyfrowane (aby nikt nie miał do nich dostępu) i zapisane tymczasowo na bezpiecznym serwerze. Po zakończeniu kampanii podpisy zostaną przekazane krajowym urzędnikom, którzy je oficjalnie zweryfikują.
WeMove Europe nie ma prawa przechowywać dodatkowych danych o osobach podpisujących petycję ani wykorzystywać ich w żadnym celu niezwiązanym z Europejską Inicjatywą Obywatelską. Po zamknięciu petycji ECI organizatorzy kampanii zniszczą wszystkie dodatkowe dane podane w celu złożenia podpisu pod petycją. Zdolność organizatorów do wypełnienia tego obowiązku w sposób zapewniający bezpieczeństwo danych została potwierdzona zgodnie z przepisami Unii Europejskiej.
Przy podpisywaniu petycji ECI obowiązują wszystkie przepisy o ochronie danych osobowych.
Europejska Inicjatywa Obywatelska jest szczególnym narzędziem, dzięki któremu zwykli obywatele, jak my, mogą domagać się od Komisji Europejskiej, żeby zbadała, czy w jakiejś kwestii powinna nastąpić zmiana europejskiego prawa. Różni się tym od zwykłej petycji, że prawnie zobowiązuje Komisję Europejską do przyjrzenia się i zbadania naszych żądań, jako głosu obywateli UE. Daje nam więc dużo większą siłę negocjacyjną niż zwykła petycja.
Aby Europejska Inicjatywa Obywatelska zakończyła się sukcesem, trzeba zebrać ponad milion ważnych podpisów obywateli i obywatelek całej Unii Europejskiej. Dodatkowo ustalona jest minimalna liczba, którą należy zdobyć w co najmniej 7 krajach.
EIO może dotyczyć wyłącznie takiej kwestii lub polityki, której debatowanie leży w gestii Komisji Europejskiej.
Żeby wesprzeć Europejską Inicjatywę Obywatelską, musisz być obywatelem / obywatelką Unii Europejskiej (jednego z krajów należących do UE) i być w wieku, który pozwala Ci brać udział w głosowaniu do Parlamentu Europejskiego (18 lat, z wyjątkiem Grecji, gdzie wiek ten wynosi 17 lat, oraz Austrii i Malty – 16 lat).
Żeby poznać więcej szczegółów na temat tego, kto jest uprawniony do podpisania EIO, odwiedź stronę EIO Komisji Obywatelskiej.
Wyobraź sobie, że kupujesz karton jajek. Etykieta informuje, że pochodzą z lokalnej fermy – a w rzeczywistości zostały przywiezione z drugiego końca świata. Nagle Twój świadomy konsumencki wybór okazuje się szkodliwy dla środowiska i dla lokalnych producentów
W prawie istnieje luka, która pozwala koncernom spożywczym oznaczać produkty jako „wyprodukowane w Polsce”, chociaż pochodzą z innego kraju. To zwykłe oszustwo, które uderza tak samo w konsumentów, jak w lokalnych rolników i producentów żywności. Dziś mamy szansę to zmienić.
Mamy wiele ważnych powodów, by interesować się, skąd pochodzi nasza żywność. Pozwala nam to wspierać lokalnych rolników, unikać produktów importowanych z daleka i orientować się, czy owoce i warzywa są uprawiane w naturalnym dla siebie sezonie. A jeśli leży nam na sercu dobrostan zwierząt, możemy wziąć pod uwagę praktyki hodowlane w określonych krajach i na tej podstawie wybierać produkty.
Obecnie umieszczanie kraju pochodzenia na wszystkich produktach żywnościowych nie jest w Unii obowiązkowe. Koncerny wykorzystują to i wprowadzają nas w błąd.
Ta petycja jest Europejską Inicjatywą Obywatelską (EIO/ECI), dlatego jej podpisanie jest dwuczęściowym procesem. ECI to oficjalna petycja uznawana w Unii Europejskiej. Aby ją podpisać, trzeba podać nieco więcej informacji niż przy typowych petycjach WeMove Europe. Aby Twój podpis został zarejestrowany i zweryfikowany w Polsce, wypełnij wszystkie pola formularza.
Dorzucisz się?
Większość naszych kampanii prowadzimy tylko dzięki drobnym, regularnym darowiznom od społeczności WeMove.
Ale gdyby więcej osób zaczęło przekazywać nam po kilka złotych tygodniowo, moglibyśmy prowadzić większe i głośniejsze kampanie takie jak ta. I nie musielibyśmy się martwić, że brak funduszy zmusi nas do wycofania się z niektórych akcji.
Dołącz do tysięcy osób, dzięki którym społeczność WeMove Europe może prowadzić duże, skuteczne kampanie. Dorzuć kilka złotych na naszą działalność.
Jak się dorzucić w inny sposób?
Możesz zrobić przelew na nasze konto:
WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy
Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove.EU informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.