302 737 z 350 000 podpisów

Do Parlamentu Europejskiego

Petycja

Domagamy się usunięcia luk prawnych w proponowanej dyrektywie na temat zaśmiecania wód odpadami z tworzyw sztucznych. Producenci nie powinni móc sprzedawać przedmiotów jednorazowego użytku jako wielorazowych. Korporacje należy zmusić do radykalnego ograniczenia ilości produkowanego plastiku.

Dlaczego jest to ważne?

Parlament Europejski wkrótce zagłosuje nad tym, czy ograniczyć produkcję jednorazowego plastiku. Ale projekt nowej dyrektywy zawiera luki, które pozwolą korporacjom nadal zaśmiecać Europę plastikiem!

Parlamentarna Komisja ds. Ochrony Środowiska przyjęła właśnie definicję „przedmiotów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych”. Sformułowała ją tak, że producenci jednorazówek będą mogli po prostu sprzedawać je jako wyroby „do ponownego wykorzystania” [1]. Producenci będą mogli na przykład oznaczyć plastikową butelkę lub pudełko na frytki jako przedmioty wielorazowego użytku – mimo że te nie są zaprojektowane tak, by można ich było użyć ich więcej niż raz.

Posłowie i posłanki wciąż jeszcze mogą zgłaszać poprawki, by zamknąć tę lukę. Ale do głosowania zostało niewiele czasu. Jeśli pokażemy, że europejskie społeczeństwo domaga się wzmocnienia przepisów, mamy szansę usunąć lukę z dyrektywy i nie dopuścić do dalszych ustępstw na rzecz przemysłu tworzyw sztucznych.

Część proponowanych zmian jest bardzo potrzebna. Jednak jedna luka prawna może podważyć sens całej dyrektywy. W dodatku europosłowie i -posłanki sprzyjający plastikowemu lobby mogą próbować jeszcze bardziej osłabić przepisy, tak aby producenci nie byli obciążani kosztami usuwania śmieci. Być może zechcą także dalej zawęzić definicję „przedmiotów jednorazowego użytku”, aby korporacje zaśmiecające środowisko mogły całkowicie obejść nowe prawo.

Razem możemy przekonać Unię, by zaczęła wreszcie walczyć z plagą plastikowych śmieci – ale również, by ułatwiła życie osobom z niepełnosprawnościami. Pewne rodzaje niepełnosprawności powodują konieczność używania plastikowych słomek do picia. Takie słomki są elastyczne i odporne na temperaturę. Posłowie muszą wziąć pod uwagę te potrzeby, nie mogą jednak używać ich jako wymówki, by pozwolić korporacjom zaśmiecać świat tak jak dotąd.

Zostało tylko kilka dni, by załatać luki prawne w nowej dyrektywie unijnej, zakazującej produkcji jednorazowych wyrobów z plastiku. Podpisz apel do posłów i posłanek o poprawienie projektu. Firmy, które zaśmiecają środowisko, muszą ponosić koszty jego oczyszczenia!


Przypisy:

  1. https://eeb.org/plastic-producers-could-market-single-use-items-as-reusable-to-dodge-eu-ban/

Partnerzy:

Dorzucisz się?

Społeczność WeMove.EU od dawna walczy o ograniczenie plastikowych odpadów w Europie. Najbliższe głosowanie w Europarlamencie to kolejny krok ku wyeliminowaniu plastikowych produktów jednorazowego użytku w Europie. Razem możemy być częścią tej zmiany.

Jednak skuteczne działania potrzebują finansowania. Abyśmy mogli szybko reagować tam, gdzie jest to konieczne, potrzebujemy stabilności i płynności finansowej, która możliwa jest tylko dzięki niewielkim, ale regularnym wpłatom od członków i członkiń naszej społeczności - takich jak Ty. Dorzucisz się, żebyśmy mogli dalej walczyć z plastikowymi śmieciami?

Następny krok - podziel się!