100 180 z 125 000 podpisów

Ferrero Rocher

Petycja

Nasze śledztwo wykazało, że Nutella, Kinder Bueno i Ferrero-Rocher prawdopodobnie powstają z orzechów zbieranych przez dzieci, wyzyskiwane w tureckim rolnictwie. Domagamy się , aby Ferrero płaciło godziwą cenę za orzechy, zagwarantowało pracownikom godną płacę i natychmiast wyeliminowało pracę dzieci!

Dlaczego jest to ważne?

Nasze śledztwo, którego wyniki opublikował "The Guardian", ujawniło, że produkty Ferrero powstają z orzechów prawdopodobnie zbieranych przez dzieci w Turcji [1]. Lista produktów jest długa: Nutella, Kinder Bueno, Ferrero-Rocher – słodycze, które często kupujemy dzieciom na święta, prawdopodobnie powstały z orzechów zbieranych w pocie czoła przez ich rówieśników.

Latem tego roku nasi partnerzy z tureckiej organizacji Centrum Praw Dzieci zarejestrowali na wideo dowody, że na plantacjach orzechów w Turcji pracują dzieci. Niektóre z nich mają tylko 11 lat [2]. Dzieci pracują tam długie godziny za bardzo niskie wynagrodzenie, często w niebezpiecznych warunkach. Wiele z nich zmusza się do porzucenia szkoły. Robotnicy zarabiają przy zbiorze orzechów tak mało, że często zabierają własne dzieci do pracy na plantacji. Bez tych dodatkowych zarobków nie stać by ich było na dach nad głową i na pokrycie kosztów dotarcia na plantacje [3].

Włoska firma cukiernicza Ferrero, jeden z największych na świecie producentów czekolady, znany szczególnie z marki Nutella i Ferrero-Rocher, jest także największym nabywcą orzechów laskowych w Turcji, skąd pochodzi 70% światowej produkcji tych orzechów [4]. Dzięki śledztwu prowadzonemu wspólnie z dziennikarzami Guardiana mogliśmy udowodnić, że orzechy laskowe w produktach Ferrero są zapewne zbierane przez dzieci.

Dwóch tureckich rolników uprawiających orzechy laskowe potwierdziło na wideo, że muszą zatrudniać do pracy dzieci, ponieważ inaczej dorośli robotnicy nie pracowaliby przy zbiorach. Ci sami rolnicy powiedzieli, że orzechy laskowe z ich plantacji trafiają do firmy Ferrero. Jeden z nich powiedział: „Ferrero kupuje 99 procent orzechów laskowych pochodzących z tej okolicy”. Dodał, że "z tego co widzi, wszyscy wykorzystują pracę dzieci”. We współpracy z Guardianem prześledziliśmy drogę orzechów zebranych na jednej z plantacji zatrudniającej dzieci do kupca, który je nabył. Kupiec potwierdził Guardianowi na piśmie, że sprzedaje orzechy firmie Ferrero.

Tymczasem koncern Ferrero nie wskazał ani jednej plantacji, z której kupuje orzechy – chociaż twierdzi, że do 2020 roku będzie w stanie kontrolować pochodzenie każdego orzecha, który nabywa [5] Jak dotąd firma kontroluje pochodzenie jedynie 39% orzechów [6].

Ferrero twierdzi, że nie toleruje wykorzystywania pracy dzieci ani żadnej formy niewolnictwa, co ma potwierdzać jej Kodeks postępowania w biznesie. Przedstawiciele firmy mówią: „Zdecydowanie zapobiegamy pracy dzieci i eliminujemy ją w całym naszym łańcuchu dostaw. Robimy to z przekonaniem, że każde dziecko powinno być chronione wszelkimi dostępnymi środkami przed każdą formą wyzysku”. Ponadto firma prowadzi projekt, który ma chronić dzieci przed szczególnie rażącymi formami pracy, wyzysku i przemocy [7].

Jednak praca dzieci jest nadal powszechna w dzisiejszej Turcji. Rolnicy i kupcy uważają, że inicjatywy koncernu Ferrero są nieskuteczne w zwalczaniu pracy dzieci, ponieważ nie docierają do tych dzieci, które każdego roku są wykorzystywane na plantacjach.

Źródłem całego problemu są niskie ceny skupu orzechów, jakie oferuje Ferrero. Rolnicy i pośrednicy wyszukujący robotników sezonowych mówili nam, że nie musieliby wynajmować do pracy dzieci, gdyby koncern Ferrero płacił za orzechy nieco więcej. Czas więc, by firma Ferrero zaczęła wywiązywać się z własnych zobowiązań. Kupcy, którzy udzielili wywiadów, sądzą, że firma – jeśli tylko chce – w każdej chwili może zlikwidować wszelkie formy pracy dzieci w całym swoim łańcuchu dostaw. Wystarczy, że zapłaci za orzechy godziwą cenę.

Powiedz koncernowi Ferrero, by płacił godziwą cenę za orzechy, zagwarantował pracownikom godną płacę i przestał wykorzystywać pracę dzieci! W 2020 roku zorganizujemy wielką akcję, podczas której dostarczymy petycję z podpisami przedstawicielom firmy Ferrero. Słodycze tej marki mają być dla dzieci przyjemnością, a nie pańszczyzną.


Przypisy:

  1. https://www.theguardian.com/global-development/2019/dec/20/are-ferrero-rocher-chocolates-tainted-by-child-labour
  2. Centrum na rzecz Praw Dzieci jest cześcią organizacji Fikir ve Sanat Atölyesi (FİSA) – The Workshop of Cultural Ideas and Art, działającej w Ankarze i prowadzącej to centrum
  3. Więcej informacji: https://www.nytimes.com/2019/04/29/business/syrian-refugees-turkey-hazelnut-farms.html
  4. https://www.bbc.com/news/stories-49741675
  5. https://www.nytimes.com/2019/04/29/business/syrian-refugees-turkey-hazelnut-farms.html
  6. https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/ferrero-static/globalcms/documenti/3722.pdf
  7. https://www.ferrero.com/fc-4073?newsRVP=1410

Partnerzy:


Na walentynki chcemy sprawiedliwości dla dzieci – a nie robionych przez dzieci czekoladek!

Gdy o naszym śledztwie napisały gazety całego świata, w tym „The Guardian”, „L'Express” i „Corriere della Sera”, a niemal 90 tysięcy osób, także z Polski, podpisało petycję, firma Ferrero zgodziła się spotkać z nami w nadchodzących tygodniach.

Prosiliśmy o spotkanie w Turcji, tak by mogli wziąć w nim udział lokalni farmerzy i robotnicy rolni. Firma nie chciała się na to zgodzić. Zamiast tego zaproponowała spotkanie tylko z personelem WeMove, gdzieś w Europie.

Potrzebujemy Twojej pomocy, by na tym spotkaniu firma Ferrero potraktowała nas i naszą petycję poważnie. W walentynki, gdy mnóstwo osób będzie kupować czekoladki, pokażmy zarządowi Ferrero, że są nas tysiące i nie pozwolimy zlekceważyć naszych żądań.

To proste. Jeśli każdy i każda z nas wklei na stronie Ferrero Rocher na Facebooku to zdjęcie z listą naszych żądań, zmusimy koncern, by nas wysłuchał, a kiedy się spotkamy, udzielił konkretnej odpowiedzi.

Zrób tak:

1. Skopiuj poniższe zdjęcie

https://www.wemove.eu/sites/wemove.eu/files/pl-advocacy-card-ferrero-comment_0.png

2. Kliknij jeden z przycisków po prawej stronie, aby przejść do ostatnich wpisów firmy Ferrero Rocher na Facebooku

3. Wklej zdjęcie jako komentarz

4. Jeśli chcesz, możesz dodać coś od siebie, na przykład „wiadomość dla firmy Ferrero”, „przesyłka od WeMove" lub cokolwiek innego, co chcesz powiedzieć firmie

Form to take facebook action

Dorzucisz się?

Działania WeMove Europe finansowane są dzięki drobnym wpłatom od osób należących do naszego ruchu. Żeby utrzymać niezależność i elastycznie reagować tam, gdzie jesteśmy potrzebni, bardzo ostrożnie dobieramy źródła finansowania. Z Twoim wsparciem możemy działać szybciej i skuteczniej.

Dorzucisz się, żebyśmy mogli kontynuować działania na rzecz wyeliminania pracy dzieci przez Ferrero?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto:

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Skorzystaj z PayPala

Dorzuć się co miesiąc:

Dorzuć się jednorazowo:
Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove.EU informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!