81 271 z 100 000 podpisów

Do Komisarza ds. Sprawiedliwości Didiera Reyndersa, przywódców państw i rządów krajów Unii Europejskiej oraz posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego

Petycja

Apelujemy o poparcie nowego, silnego prawa, które na przedsiębiorstwa działające na obszarze UE nałoży wymóg dochowania należytej staranności w całym łańcuchu dostaw. Korporacje powinny mieć obowiązek identyfikowania szkodliwego wpływu ich działalności na prawa człowieka, środowisko i korupcję, zapobiegania mu i naprawiania wyrządzonych szkód. Prosimy o przyjęcie skutecznego prawa, które umożliwi pociąganie korporacji do odpowiedzialności, a ofiarom ich nadużyć zapewni prawną drogę dochodzenia sprawiedliwości.

Dlaczego jest to ważne?

Goi, Ikot Ada i Oruma to małe wioski położone na obszarze Nigerii zwanym Deltą Nigru. Region ten zamieszkują dumni rolnicy i rybacy, którzy do niedawna żywili się złowionymi w strumieniu rybami, uprawiali swoją ziemię i żyli w harmonii z otaczającą ich przyrodą.

Ale kiedy odkryto tam złoża ropy naftowej, w Delcie Nigru pojawił się koncern Shell i dosłownie wyssał z ziemi wszystko, co mógł. Wycieki ropy doszczętnie zdewastowały środowisko. Lokalne społeczności szukały pomocy w sądzie, ale trzeba było aż 13 lat, zanim poszkodowani wygrali proces i mogli wystąpić o odszkodowanie. [1]

Ich sądowe zwycięstwo daje nadzieję ludziom na całym świecie, którzy żądają zadośćuczynienia od wielkich koncernów takich jak Shell. Ale nikt nie powinien czekać na sprawiedliwość 13 lat.

Dlatego Unia Europejska chce radykalnie zmienić prawo. Nowe przepisy pozwolą wszystkim ludziom wnosić sprawy do europejskich sądów i znacznie ułatwią karanie globalnych firm za ich niszczycielskie działania.

Lobbyści wielkich korporacji spróbują udaremnić te zamierzenia. Teraz jednak Unia Europejska chce się dowiedzieć, co my sądzimy o tych planach. To dla nas szansa. Do poniedziałku 8 lutego trwają konsultacje publiczne – tyle mamy czasu, by poprzeć proponowane zmiany. Zróbmy to wszyscy i pomóżmy wprowadzić w życie to przełomowe prawo. Skończmy z bezkarnością korporacji!

Tu możesz przeczytać oficjalne odpowiedzi, jakie wyślemy w Twoim imieniu do Komisji Europejskiej w ramach konsultacji publicznych:
https://www.enforcinghumanrights-duediligence.eu/en/what-we-want


Przypisy:

  1. https://www.theguardian.com/global-development/2021/jan/29/finally-some-justice-court-rules-shell-nigeria-must-pay-for-oil-damage

Dorzucisz się?

Wieloletnia kampania społeczności Delty Nigru pokazuje, że zwykli ludzie mogą się przeciwstawić gigantycznym koncernom takim jak Shell. Jest jeden warunek: musimy działać razem!

Nasze kampanie wspierają obywatelki i obywatele całej Europy – i także oni pomagają je finansować. Czy dorzucisz kilka złotych, by pomóc nam wygrywać kampanie o odpowiedzialność korporacji i prawa wszystkich ludzi?

Jak się dorzucić w inny sposób?

Możesz zrobić przelew na nasze konto.

Podaj swój adres e-mail w tytule przelewu.

WeMove Europe SCE mbH
IBAN: DE98 4306 0967 1177 7069 00
BIC: GENODEM1GLS, GLS Bank
Berlin, Niemcy

Przejrzyste i odpowiedzialne korzystanie z darowizn jest dla nas bardzo ważne – więcej informacji o tym, jak wydajemy pieniądze, znajduje się na tej stronie.

Twoje dane osobowe będziemy przechowywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i prywatności. Wprowadzając w formularz swoje dane osobowe, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WeMove Europe informacji o prowadzonych kampaniach oraz zgadzasz się na użycie na tej stronie cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.

Następny krok - podziel się!