WeMove Europe to ruch społeczny łączący ludzi z różnych państw i środowisk, których wspólnym celem jest budowanie lepszej Europy. Chcemy demokratycznej Unii Europejskiej współtworzonej przez jej obywatelki i obywateli, w której szanuje się zasady sprawiedliwości społeczno-ekonomicznej i chroni środowisko naturalne.
Do rządów państw Rady Europejskiej
Petycja
Apelujemy o podjęcie zintegrowanych i szybkich działań na rzecz poparcia propozycji Komisji Europejskiej, której celem jest ograniczenie zużycia tworzyw sztucznych jednorazowego użytku oraz obciążenie producentów plastiku kosztami oczyszczania środowiska i recyklingu. Wzywamy do zdecydowanego opowiedzenia się za tą propozycją, szczególnie gdy niektóre kraje UE mogą próbować osłabić jej zapisy pod naciskiem lobby branży tworzyw sztucznych.
Dlaczego jest to ważne?
Komisja Europejska ogłosiła projekt nowej dyrektywy, który jest obiecującym planem redukcji zużycia plastiku i tworzyw jednorazowego użytku. Niestety pod presją lobby producentów plastiku niektóre kraje UE mogą podkopać propozycję Komisji i zahamować konieczne zmiany. Nie możemy na to pozwolić – oto dlaczego:
- Europa jest drugim największym producentem plastiku na świecie, a nasze zużycie tworzyw sztucznych rośnie z roku na rok [1].
- Ponad 80% śmieci w naszych morzach to plastik [2].
- Każdego roku do oceanów trafia co najmniej 10 milionów ton plastiku. To oznacza, że ciężarówka śmieci ląduje w naszych morzach co minutę [3]
- Plastik trafia także na nasze talerze: badania pokazują, że przeciętny konsument owoców morza w Europie zjada nawet 11 000 drobin plastiku rocznie [4].
- Eksperci ostrzegają, że do 2050 roku w oceanach więcej będzie plastiku niż żywych organizmów [5].
Dobra wiadomość jest taka, że mamy realną szansę zatrzymać powódź plastiku: po tym, jak ponad 750 000 z nas zaapelowało do UE o ambitną strategię walki z plastikowymi odpadami, Komisja Europejska wysunęła propozycję nowego prawa, które może znacząco ograniczyć produkcję i zużycie tworzyw sztucznych. Ta propozycja czyni UE liderem w globalnej walce z zanieczyszczeniem plastikiem poprzez wprowadzenie szeregu bezprecedensowych rozwiązań [6].
Producenci plastiku mogą jednak wciąż osłabić tę konieczną dla naszej planety wygraną. Rządy krajów UE muszą zgodzić się na proponowaną legislację – i już wiadomo, że lobbyści będą próbowali osłabić tę propozycję i przekonać państwa członkowskie do swoich interesów.
To właśnie teraz jest czas, aby domagać się od nich niezależności od nacisków plastikowego lobby. Nasi przedstawiciele będą próbować podważyć projekt wtedy, kiedy nie będziemy patrzeć im na ręce
Wyślijmy rządzącym jasną wiadomość: patrzymy na was i chcemy efektywnej walki z zanieczyszczeniem środowiska plastikowymi odpadami.
Zdajemy sobie sprawę, że wiele osób z niepełnosprawnościami nie stać na luksus życia bez plastiku. Na przykład osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi lub zaburzeniami neurologicznymi polegają na plastikowych słomkach ze względu na ich elastyczne i odporne na temperaturę właściwości. Chcemy mieć pewność, że potrzeby osób niepełnosprawnych i oszukiwanie alternatywnych rozwiązań zostaną uwzględnione w procesie legislacyjnym. Te szczególnie ważne potrzeby nie powinny być wykorzystywane przez lobby tworzyw sztucznych do powstrzymania naszego wspólnego wysiłku na rzecz walki z wszechobecnym plastikiem.
Przypisy:
[1] http://ulicaekologiczna.pl/ochrona-srodowiska/milion-plastikowych-butelek-minute
[2] http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-18-3909_en.htm
[3] https://www.lawnstarter.com/blog/statistics/plastic-statistics/, http://www.rp.pl/Ekologia/302029887-Morza-sa-pelne-smieci.html
[4] https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/jemy-plastikowe-mikroczasteczki-3550.html
[5] http://ziemianarozdrozu.pl/artykul/3308/ziemia-2050-smieci-w-oceanach-wiecej-niz-ryb
[6] http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-18-3909_en.htm
Partnerzy:
Dorzucisz się?
Komisja Europejska ogłosiła ambitną strategię walki z tworzywami jednorazowego użytku i oczyszczenia naszych mórz z ton plastikowych śmieci. Niestety, pod presją lobby producentów plastiku, niektóre kraje UE mogą podkopać propozycję Komisji i zahamować konieczne zmiany. Nie możemy na to pozwolić!
Czy dorzucisz się do naszych działań i pomożesz nam utrzymać presję na krajach UE, które zadecydują o adaptacji ambitnej strategii walki z wszechobecnym plastikiem?