223 503 z 250 000 podpisów

Do Zary, H&M i innych wielkich europejskich marek odzieżowych

Petycja

Fabryki wiskozy, z której powstaje wasza odzież, powodują skandaliczne skażenie środowiska i wody w krajach Azji. My, wasi klienci z całej Europy, żądamy natychmiastowego przyjęcia zasady „zero zanieczyszczeń” i podania terminu pełnego wprowadzenia jej w życie. Domagamy się także, abyście wymogli na producentach tkanin przejście na czyste technologie i zerwali współpracę z tymi dostawcami, którzy tego nie uczynią.

Dlaczego to jest ważne?

W sklepach zaczyna się właśnie sezon przecen. Ale jaki naprawdę jest koszt naszych ulubionych ubrań?

Mówi o tym nowe śledztwo. Zakłady produkujące tkaniny, od których kupują znane europejskie marki odzieżowe H&M i Zara, powodują gigantyczne szkody dla zdrowia środowiska. Okazuje się, że fabryki wiskozy gdzie powstają nasze ubrania zrzucają nieoczyszczone, toksyczne ścieki prosto do rzek i strumieni [1]. Ścieki nie tylko dewastują środowisko, ale stanowią wielkie zagrożenie dla życia ludzi: dowody wskazują na to że osoby pracujące przy produkcji wiskozy narażone są na ataki serca, deformacje, raka i zaburzenia psychiczne. [2]

Nie musi tak być - czyste technologie produkcji tkanin są już dostępne, ale żeby stały się normą, to firmy takie jak H&M i Zara muszą zażądać ich wdrożenia. Jak dotąd obie marki zdobyły się jedynie na wyrazy zaniepokojenia. To nie wystarczy! Żądamy, by H&M i Zara zerwały współpracę z brudnymi zakładami i zmieniły dostawców tkanin. Wielkie marki mają do odegrania istotną rolę. Mogą wymusić na azjatyckich dostawcach zmianę technologii i pomóc im dostosować proces produkcji do wymogów ochrony środowiska.

Tkaniny w tych zakładach produkuje się z wiskozy – włókna roślinnego, coraz częściej używanego jako zamiennik bawełny i włókien syntetycznych. Tkaniny wiskozowe często reklamuje się jako bardziej przyjazne dla środowiska – i rzeczywiście, może tak być. Ale wiskoza produkowana na zamówienie H&M i Zary powoduje spustoszenie. Do jej wyrobu używa się wielkich ilości toksycznych chemikaliów, a zakłady produkcyjne nie spełniają elementarnych norm. Groźne dla zdrowia substancje chemiczne i trujące opary są uwalniane do środowiska w ilościach znacznie przekraczających dopuszczalny poziom.  

W każdej tkalni pracownicy i okoliczni mieszkańcy skarżyli się inspektorom na choroby, niezdatną do picia wodę i łowiska pełne śniętych ryb. Pod jedną z tkalni w Chinach mieszkańcy opowiadali, że boją się karmić martwymi rybami nawet swoje prosięta. [3] Laboratoryjne badania jakości wody potwierdziły te obawy - poziom zanieczyszczeń znacznie przekracza nawet wyjątkowo łagodne normy prawne.

Ceną za nasze ulubione ubrania nie musi być dewastacja i niszczenie ludzkiego zdrowia i życia osób pracujących w fabrykach - możemy to zmienić! H&M i Zara odczuwają już pierwsze skutki nagłośnienia tego skandalu w mediach. Teraz muszą usłyszeć nasze zdanie. Ta metoda działa. Kiedy pod gruzami szwalni w Bangladeszu zginęło ponad tysiąc sto robotnic i robotników, nacisk konsumentów zmusił H&M i Zarę do wypłacenia odszkodowań rodzinom ofiar.

W przeszłości H&M i Zara zmieniały swoje praktyki pod wpływem opinii publicznej. To przecież od nas zależy, czy będziemy kupować ich produkty. Dziś obie firmy znalazły się w ogniu krytyki, a my uderzymy w ich czuły punkt: w wizerunek ich marek. Jeśli otrzymają kilkadziesiąt tysięcy krytycznych opinii, nie będą mogły pozostawić ich bez odpowiedzi. 

Przypisy:

[1] http://changingmarkets.org/wp-content/uploads/2017/06/CHANGING_MARKETS_DIRTY_FASHION_REPORT_SPREAD_WEB.pdf

[2] https://www.theguardian.com/sustainable-business/2017/jun/13/hm-zara-marks-spencer-linked-polluting-viscose-factories-asia-fashion

[3] http://www.independent.co.uk/news/business/news/h-and-m-zara-marks-spencer-clothes-supply-chain-pollution-factories-asia-a7786716.html

We współpracy z Kupuj Odpowiedzialnie

Dorzucisz się?

Społeczność WeMove staje do walki z chciwością wielkich korporacji, która przysparza ludziom cierpień i dewastuje środowisko w Europie i na świecie. By zachować niezależność, bardzo ostrożnie dobieramy sponsorów. Ale skuteczne kampanie wymagają funduszy, dlatego liczymy na Ciebie!

Czy przekażesz kilka złotych, aby wesprzeć naszą społeczność w walce przeciw nadużyciom korporacji i o ochronę zdrowia i środowiska?

Następny krok - podziel się!

Dziękujemy za podpisanie petycji!

Wspólnie walczymy z bulwersującym skażeniem środowiska i wody przez zakłady włókiennicze HandM i Zary. Obie firmy znalazły się pod pręgierzem opinii publicznej – a nasz głos może przeważyć i zmusić je do działania. Możesz nam pomóc zwiększyć zasięg naszego apelu. Poproś rodzinę i znajomych, aby także podpisali petycję!