55 423 z 75 000 podpisów

Do Europejskiej Komisarz ds. Handlu, Cecilii Malmström oraz głów państw i rządów krajów członkowskich UE

Petycja

Wspieramy Walonię i jej premiera – Paula Magnette, w ich odważnym oporze przeciwko CETA. Apelujemy o zaprzestanie szykanowania Walonii i Regionu Stołecznego Brukseli za ich demokratyczną decyzję przeciwstawienia się CETA. Całą umowę należy renegocjować, a warunkiem minimum jest usunięcie wszystkich specjalnych przywilejów dla korporacji.

Dlaczego to jest ważne?

Właśnie pojawiły się informacje, że wobec sprzeciwu regionów Wallonii i Regionu Stołecznego Brukseli, władze Belgii nie poprą CETA, monstrualnej umowy handlowej pomiędzy Kanadą a UE.

W zeszłym tygodniu, premier Walonii – Paul Magnette, zrobił coś, na co nie miał odwagi żaden inny europejski przywódca: oświadczył, że jego rząd nie poprze umowy CETA. Stanął w obronie demokracji i stał się głosem milionów Europejczyków sprzeciwiających się tej umowie.

Komisja Europejska i największe państwa członkowskie Unii Europejskiej nie poddają się jednak łatwo. Naciskają na Paula Magnetta, aby wycofał się ze swojego stanowiska przed ceremonią podpisania planowaną na ten tydzień. Tylko jedna przeszkoda stoi na ich drodze do podpisania umowy – i jest to właśnie Paul Magnette wraz z odważnymi regionami Belgii.

Paul Magnette stoi w obronie demokracji przed wszechmocnymi korporacjami – ale może ugiąć się pod ogromną presją ze wszystkich stron, chyba że okażemy mu nasze wsparcie z całej Europy. Nie mamy jednak wiele czasu na działanie: UE i Kanada ciągle mają nadzieję, że Walonia wycofa się ze swojego sprzeciwu w porę, żeby podpisać umowę na zaplanowanym na czwartek szczycie. Musimy stanąć z Walonią w jednym szeregu już teraz!

Przypisy

[1] https://www.euractiv.com/section/trade-society/news/belgium-cannot-sign-ceta-pm-michel-admits/

[2] http://www.reuters.com/article/us-eu-canada-trade-idUSKCN12B17S

Następny krok - podziel się!